
Znáte magnet fishing? Pusťte se do lovení pokladů
Chcete si odpočinout u vody, zažít malé dobrodružství a přitom pomoct přírodě? Magnet fishing může být právě pro vás. Tahle nenápadná zábava získává čím dál víc fanoušků – a není se čemu divit.
Láká nás touhou po nálezech, starých předmětech s příběhem i radostí z toho, že z vody vytáhneme kus historie (nebo alespoň pořádný šrot). V tomhle článku se podíváme na to, o co přesně jde, co všechno potřebujete, co vám zákon dovolí a s čím už raději opatrně. Dozvíte se, kde začít, co si vzít s sebou a proč byste neměli házet nálezy zpátky do vody. Tak pojďme na to.
Co že to vlastně je – lovíte poklady, nebo odpad?
Magnet fishing je koníček, při kterém házíte silný magnet na laně do vody a vytahujete, co se přichytí. Zní to jednoduše, ale za tímhle koníčkem je víc – napětí z nečekaných nálezů, pobyt na čerstvém vzduchu i možnost vyčistit kus řeky nebo rybníka. Každý tah magnetu je překvapení.
Magnetické vysoušení: spolehlivá metoda v boji s vlhkým zdivem
Mezi úlovky bývají staré mince, zrezlé nářadí, kusy kol, zámky, řetězy nebo i věci, které raději hned předáte policii. Zkušenější „fishaři“ se zaměřují na místa s historií – pod mosty, u starých mol, v přístavech. V každé vodě může číhat něco zajímavého, nebo alespoň pořádný šrot.
Jak je to s legislativou
Magnet fishing není v Česku přímo zakázán, ale pohybuje se na hraně několika zákonů. Hlavně si dejte pozor na to, kde lovíte – ve vodách na soukromých pozemcích nebo v chráněných oblastech potřebujete svolení. A co najdete, není vždy automaticky vaše.
Pokud vytáhnete předmět s historickou hodnotou, měli byste ho odevzdat – jinak riskujete porušení zákona o ochraně kulturního dědictví. V případě, že narazíte na zbraň, munici nebo podezřelý předmět, okamžitě kontaktujte policii. Nikdy nevíte, co se pod vodou dlouhá léta ukrývalo.
Bez dobrého magnetu to nepůjde
Základem je silný neodymový magnet – většinou s nosností od 100 do 500 kg. Začátečníkům stačí menší model, se kterým se dobře manipuluje. Na výběr jsou jednostranné magnety (silné směrem dolů) nebo oboustranné (lepší na přetahování po dně). Síla magnetu má větší vliv než velikost.
K magnetu potřebujete pevné lano (ideálně horolezecké), kvalitní karabinu a rukavice, protože kovové nálezy bývají ostré a zrezlé. Hodit se může i plastový kýbl nebo přepravka, kam budete poklady ukládat. Nezapomeňte na staré oblečení – voda, bahno a rez umí být hodně přesvědčivá.
Kam vyrazit
Nejlepší místa bývají tam, kde se lidé v minulosti často pohybovali – staré mosty, přístaviště, mlýny, lávky, parky u řek. Voda tam funguje jako přírodní archiv. Čím starší lokalita, tím zajímavější nálezy. Místní pamětníci nebo staré mapy vám můžou napovědět.
Někdy ale stačí vyrazit k nedalekému rybníku nebo slepému rameni řeky. Magnet fishing není o rychlém úlovku, ale o radosti z pokusu. A když nenajdete nic zajímavého? I to je součást hry. Hlavní je vyčistit místo, kde jste lovili, a nezanechat po sobě nepořádek.
Na co si dát pozor
Silné magnety nejsou hračka. Nepřibližujte je k elektronice, autům nebo kovovým konstrukcím – přicvaknou se okamžitě a odlepit je může být dost o nervy (a někdy i o prsty). Magnet přitahuje rychle, takže pozor na ruce, kotníky, nebo když ho taháte z vody.
Bez rukavic ani krok. Pod vodou bývá hodně rezavých předmětů, které mohou být ostré nebo znečištěné. Po každém lovu si umyjte ruce, dezinfekce taky není špatný nápad. A pokud lovíte s dětmi, vždycky je mějte pod dohledem – i malý magnet může být nebezpečný.
Pomáháte přírodě, pokud to děláte zodpovědně
Jedním z vedlejších efektů magnet fishingu je, že taháte ze dna věci, které by tam neměly být. Ať už je to kus potrubí, matice nebo zapomenutý zámek od kola, dáváte vodním tokům druhý dech. Ale pozor – odpad je potřeba správně zlikvidovat.
Určitě nic nevracejte zpět do vody. Ideálně roztřiďte, co lze – železo do sběrného dvora, zbytek do popelnice. Někdo si doma nechává kuriozity, ale většina nálezů patří mezi odpad. Dělat pořádek a přitom si užívat venku – to zní jako dobrý plán, ne?
Proč vyzkoušet magnet fishing
Magnet fishing je relax, hledání pokladů, trochu detektivka a dobrý důvod vyrazit ven. Pokud vás baví trochu špíny, trocha neznáma a zároveň chcete přírodě něco vrátit, jste na správné stopě. Tohle hobby je dostupné, dobrodružné a možná i trochu návykové.
Začněte zlehka – vyberte si magnet, najděte zajímavé místo a uvidíte, co vám řeka nebo rybník vydají. Možná to bude starý klíč, možná prastarý hřebík, ale možná taky kousek dávno zapomenutého příběhu. Tak co, půjdete do toho?
Diskuse k článku