Kreativní dětský pokoj nenápadně podporuje a rozvíjí fantazii, zručnost i myšlení

Kreativní dětský pokoj nenápadně podporuje a rozvíjí fantazii, zručnost i myšlení

Vybavit výsostné území dětského pokoje a naladit se na vlnu divokých představ potomků není jen tak. Navíc kreativní dětský pokoj toho splní víc, než úlohu místa pro odpočinek a hry. Nenápadně a přirozeně podpoří všestranný rozvoj dítěte od prvních kroků až po léta školní docházky. Kreativita je ceněnou vlastností a rozvíjet ji můžete právě vyvořením podnětného prostředí.

 

Police plné složitých stavebnic a hlučných hraček sice na chvíli upoutají pozornost (a nejen dětí) a ty je zbožňují, ale přidanou hodnotu u nich moc nehledejte. Pro jejich schopnosti jsou dostačující jednoduché hračky, při nichž dochází k rozvoji myšlení i zručnosti.

Jak zařídit dětský pokoj kreativně

Na řadu ale přichází otázka, jak mohou takové hračky obstát v moderním světě? Není to zase tak složité. A když, tak jen pro rodiče. Koncepčně vytvořený dětský prostor totiž může mít vše, co děti potřebují. Bez zbytečného kýče a hluku tak budou rozvíjet to, bez čeho se v budoucnu neobejdou. Zkombinovat zábavu a učení jde v kreativním dětském pokoji snadno.

 • Místo pro odpočinek, klidová zóna
 • Část kreativní a pro učení, výtvarný koutek
 • Prostor pro pohybovou aktivitu
 • Využití nejen podlahy a zdí, ale i stropu
 • Možnost upravovat pokoj podle představ dětí (závěsy, lehký nábytek)
 • Soukromí v případě více courozenců
 • Pozor na osvětlení, které by vytvářelo tmavé kouty a vrhalo ostré stíny
 • Ke kreativnímu pokoji patří vysoké postele se schůdky nebo žebříkem, pod nimiž vznikne další místo

Pro pohybový rozvoj není potřeba rovnou trampolína; své si odslouží žebřiny, lavička, žíněnka, skluzavka z postele nebo nízká kladina

Nenechte zahálet dětskou fantazii

K základní výbavě dětí, s níž přichází na svět, patří zvídavost. Jen díky ní se mohou každým okamžikem učit nové věci. Zprvu jsou to maličkosti, později už se ale rozvíjí a je třeba dodávat nové podněty, jež nedovolí ustrnout na jednom bodě.

Na řadu ale přichází otázka, jak mohou takové hračky obstát v moderním světě? Není to zase tak složité. A když, tak jen pro rodiče. Koncepčně vytvořený dětský prostor totiž může mít vše, co děti potřebují. Bez zbytečného kýče a hluku tak budou rozvíjet to, bez čeho se v budoucnu neobejdou.

 

Kreativita je cennou dispozicí, i když si to možná ani neuvědomujete. Otevírá dveře do různých sfér – od řemesla, přes umění, techniku a vědu, až po podnikání.
Pokud bude dětský pokoj vybaven v duchu rozvíjení kreativity, bude nenápadně podněcovat originalitu a pružnost myšlení dítěte. To jen prospěje jejich samostatnosti a schopnosti seberealizace.

Pokoj musí vyhovovat hlavně dětem

Organizovanost a čistota jsou fajn, leč k dětskému pokoji patři hračky, které jsou hlavní příčinou nepořádku a chaosu. Když se k tomu přidají papíry, pastelky a míče, vzniká stav nejčastěji lidově označovaný jako bordel.
K udržování pořádku je třeba potomka přivést a nasměrovat jej k tomu, ale přeci jen pedantsky uspořádané police nejsou tím nejzásadnějším.

Kreativní dětský pokoj: rozvoj motoriky, abstrakce i hudebního talentu

Kreativní dětský pokoj přispívá k rozvoji motoriky úměrně k věku. Jemná motorika se musí rozvíjet od prvních měsíců, a to hlavně dostatkem podnětů. Koordinace pohybů a zvukové vjemy dítě stimulují a to se může stále učit. Hračky odpovídající věku je vhodné požizovat v různých tvarech a velikostech a také v rozličných materiálech.

nové věci. Zprvu jsou to maličkosti, později už se ale rozvíjí a je třeba dodávat nové podněty, jež nedovolí ustrnout na jednom bodě.

 

-  Pro rozvoj motoriky v pozdějším období počítete s místem na poskoky, přeskoky nebo hody s míčkem.
-  Ve výtvarném koutku nesmí chybět pastelky, volné papíry nebo omalovánky; na zeď připevněte tabuli          obklopenou dalšími volnými archy, které zamezí počmáráni zdi
-  Plastelína sice nepotěší pračku, dětské prstíky se na ní ale vyřádí dosyta
-  S hudebními nástroji si nemusíte lámat hlavu, protože děti si je najdou sami
-  Místo na svičení a relaxaci zařiďte pohodlně. Děti v něm mohou tančit a dvičit, protahovat se a dovádět, a         tím koordinovat, protahovat a posilovat svaly.

Kreativně malovat i stavět

Dílek s dílkem dá dohromady výsledek, který bude kombinovat zručnost, kreativitu i fantazii. Ani ubíhající roky nepřekonají užitečné stavebnice, díky kterým si mohou děti postavit cokoliv.
Složitost musí odpovídat věku. Menší dílky nechte pro starší stavitele, nejmladším pořiďte velké kostky, se kterými se nebudou neobratné prsty příliš trápit. Postupně získají jistotu a práce s drobnými předměty pro ně bude jednodušší a přirozená.

Stěny s možností namalování si vysněného světa ocení každý, dokonce i dospělí. Role papíru, které se dají odmotávat, minimalizují šanci na počmárání stěn.

Stěny s možností namalování si vysněného světa ocení každý, dokonce i dospělí. Role papíru, které se dají odmotávat, minimalizují šanci na počmárání stěn. Děti nemusí sedět za stolem a jejich kreativitu omezí maximálně plocha pokoje.

Variabilita a možnosti úprav

S úložnými prostory, kontejnery, zásuvkami, skříňkami, stoly i stoličky je skvělé, když s nimi můžete volně manipulovat. Děti tak mají možnost uspořádat si pokoj podle aktuálních potřeb.Takové možnosti jsou vhodné i pro případ, že místnost sdílí více sourozenců. Skvělé je to i v případě, že bude potřeba odlišit království holčičky od chlapeckého území, případně hračky menšího dítěte od nutností toho staršího.

Kreativita je schopnost, která umožňuje dělat nové, dosud nepoznané věci, což se netýká jen dětí. U nich je ale důležité na této schopnosti pracovat a umožnit její rozvoj. Potenciál vytvářet nové věci se pak rozvíjí celý život přizpůsobováním novým situacím, schostí řešit problémy i nahlížet na situace z různých novátorských pohledů.Diskuse k článku

 • Jana

  14:31 9. 8. 2021 -1
  Ta palanda se skluzavkou byla na zakázku od truhláře, a domečková od //reklama odstraněna//. Ale obě jsou bílé, ale to je do dětského pokoje až moc...
 • Jana

  14:27 9. 8. 2021 0
  Dobrý den, chtěli jsme něco hravého a zároveň praktického a pořídili jsme do dětského pokoje žebřinovou palandu se skluzavkou a domečkovou postel a neudělali jsme chybu. Jen zvažujeme přidání i více pestřejších barev, pokoj je možná trochu moc decentní- dospělým se líbí, ale děti by snesly něco daleko divočejšího. V další vlně úprav už je přizveme ke konzultaci. :-)

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Jak se díváte na to, že od nového roku budou účtovat 300 Kč bez DPH za každou odebranou...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Byt

Vyčistěte sítko dřezové baterie. Výsledek poznáte okamžitě

Dřezová baterie patří mezi nejpoužívanější prvky v každé kuchyni. Každým dnem jí protečou jednotky i desítky litrů vody. Častým používáním se opotřebovává nejen její povrch, ale také vnitřní konstrukční prvky, ...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

6 tipů, jak využít dešťovou vodu doma i na zahradě

Ať už zachycujete dešťovou vodu do retenčních nádrží, nebo ji jednoduše svádíte z okapů do plastových sudů, využívejte její potenciál na maximum. Dešťová voda se nejčastěji používá k zalévání zahrady, možností ...

5 důvodů, proč své bydlení zbytečně nepřetápět

Podle průzkumů svá bydlení přetápí velké množství domácností. Zatímco odborníci doporučují přes den vytápěn na teplotu kolem 20-21 °C, u nás mnozí topí na 22 až 24 stupňů. Patříte mezi ně i vy? Zkuste své návyk...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...