Oxid uhličitý: pozor na vysokou koncentraci ve vaší domácnosti

Oxid uhličitý: pozor na vysokou koncentraci ve vaší domácnosti

Chce se vám doma během dne spát, nemůžete se soustředit a trápí vás časté bolesti hlavy? Pak je dost možné, že máte ve vzduchu nadměrnou koncentraci oxidu uhličitého, který může zmíněné problémy způsobovat. Dosáhnout nadměrné koncentrace oxidu uhličitého přitom není vůbec obtížné. Při pohybu většího počtu osob a nedostatečném větrání se doporučená horní hranice CO2 překročí velmi rychle. Pojďme se na problematiku oxidu uhličitého v domácnostech zaměřit podrobněji.

Nadbytku oxidu uhličitého si jen tak nevšimnete

Lidské tělo samo o sobě produkuje poměrně velké množství CO2. Pokud je v jedné místnosti větší počet osob, dochází ke značné produkci oxidu uhličitého, aniž bychom si toho všimli. Jedná se totiž o plyn bez barvy a zápachu. I když o něm nevíme, v nadměrném množství našemu organismu škodí. Problém s nadbytkem CO2 ve vzduchu bývá často například ve školách nebo ordinacích. Možná jste se setkali s tím, že v místnosti plné osob někdo omdlel. Často na tom má svůj podíl vydýchaný vzduch, který obsahuje málo kyslíku, ale hodně oxidu uhličitého.

Hodnoty CO2 se udávají v ppm

Hodnoty oxidu uhličitého ve vzduchu se udávají v ppm (parts per milion). Setkáte se i s hodnotami v mg na m3. Platí, že 1000 pmm se rovná 1800 mg/m3. V běžném venkovním ovzduší se hodnoty oxidu uhličitého pohybují mezi 350 až 700 ppm. Jako čerstvý vzduch můžeme vnímat takový, který má CO2 do 700 ppm. Podle doporučení odborníků by ve vnitřních prostorách neměla hodnota přesahovat hranici 1000 ppm, poté se mohou začít projevovat příznaky únavy, bolesti hlavy nebo snížení koncentrace.

Bolí vás hlava a jste unavení? Možná za to může CO2

Jak předcházet vysoké koncentraci oxidu uhličitého

V domácnosti může dojít k přesycení vzduchu oxidem uhličitým snadno, je ale také poměrně jednoduché tomuto problému předcházet a vyřešit jej. Jak na to? Stačí jen pravidelně a pořádně větrat! Pokud během dne několikrát otevřete okno dokořán a vpustíte do vašich vnitřních prostor čerstvý vzduch, ten vydýchaný se dostane pryč. Jedno větrání během dne ale rozhodně nestačí. Pokud navíc plánujete návštěvu nebo pořádáte oslavu, doporučujeme větrat i v průběhu, případně nechat okna pootevřená.

Větrání v zimě je obtížnější

Zatímco větrání v jarním nebo podzimním období nepřináší žádné překážky, nejproblematičtější je větrání během období zimy. Při otevření oken totiž do domu nebo bytu vpustíte dostatek čerstvého vzduchu, ale současně přijdete i o značné množství tepla. Dlouhodobé větrání během zimního období se proto nedoporučuje. Během zimy nenechávejte okna otevřená „na ventilačku“, ale přibližně třikrát denně okna otevřete dokořán na několik minut. To bohatě stačí k tomu, aby se vydýchaný vzduch vyměnil se vzduchem čerstvým. Navíc přijdete jen o minimum tepla.

Přečtěte si, jak správně větrat v zimě

V městech větrejte s ohledem na kvalitu ovzduší

V městech a oblastech se silně znečištěným vzduchem je řešení vysoké koncentrace CO2 v domácnostech problematické. Venkovní vzduch totiž může být i „špinavější“ než vnitřní. Pokud víte, že žijete v lokalitě, ve které se čas od času špatná kvalita vzduchu skutečně objeví, sledujte hodnoty udávané na stránkách obcí nebo meteorologických stanic. Větrejte pak v době, kdy jsou koncentrace oxidu uhličitého a dalších plynů v normě. V době inverze, kdy je kvalita vzduchu zpravidla velmi špatná, raději nevětrejte.

O výměnu vzduchu se postará systém rekuperace

Majitelé moderních pasivní domů nemusí problém s vysokými hodnotami CO2 zpravidla vůbec řešit. Mají totiž stavby se systémem rekuperace vzduchu, který zajišťuje obměnu vzduchu za čerstvý a předává při tom teplo. Rekuperační jednotky jsou často vybaveny speciálními filtry, které vzduch pročišťují. Chcete-li se vyhnout riziku nadměrné koncentrace oxidu uhličitého a neztrácet teplo při větrání otevřenými okny, investujte do kvalitní rekuperace. Vytvoří ideální podmínky pro kvalitní život. Bolesti hlavy, problémy se soustředěním nebo únava se stanou minulostí.

Přečtěte si související články:

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...