Potěšte své blízké domácím mýdlem. Přečtěte si, jak jej vyrobit

Potěšte své blízké domácím mýdlem. Přečtěte si, jak jej vyrobit

Chtěli byste potěšit své blízké hezkým vlastnoručně vyráběným dárkem, nebo si udělat radost jen tak pro sebe? Pokud jste si do nového roku dali předsevzetí, že si uděláte více času na rukodělné práce a tvůrčí aktivity, máme pro vás dobrý tip. Pusťte se do domácí výroby mýdla, které bude hezky vypadat a provoní celou koupelnu. Domácí výroba mýdla nemusí být zdlouhavá ani náročná. Suroviny pro výrobu mýdla seženete snadno a během chvilky proměníte neutrální mýdlovou hmotu v krásné mýdlo, které bude odrazem vaší osobnosti.

Pro výrobu mýdla použijte předpřipravené suroviny

Pokud byste se chtěli pustit do výroby mýdla ze základních ingrediencí, trvalo by vám to několik týdnů. Výroba mýdla vyžaduje práci s louhem, vaření mýdlové hmoty a několikatýdenní zrání. Složitému postupu připomínajícímu práci v chemické laboratoři se můžete zcela vyhnout. Stačí si pořídit již předpřipravenou mýdlovou hmotu, kterou seženete ve specializovaných obchodech nebo v prodejnách s výtvarnými potřebami.

Mýdlovou hmotu přetvořte podle svých představ

Předpřipravené mýdlové hmoty jsou průhledné a zhotovené tak, aby se daly snadno přeměnit v mýdlo libovolného tvaru, vůně i barvy. Pořizujte jen mýdlové hmoty v bio kvalitě, které jsou zhotovené z přírodních látek bez mnoha chemických přídavků. Kvalitní mýdlové hmoty pro domácí výrobu mýdla mohou být doplněny o bambucké máslo nebo kozí mléko, které při mytí podpoří zvláčnění pokožky a zjemní ji. Jak si vyrobit domácí mýdlo z předpřipravené mýdlové hmoty? Postup se skládá z několika kroků:

1. Rozpuštění mýdlové hmoty

Mýdlovou hmotu vložte do hrnce a rozpusťte ve vodní lázni, aby se nepřipálila. Hmotu průběžně míchejte, dokud se nerozpustí.

2. Obarvení a přidání vonných látek

Domácímu mýdlu můžete dát barvu i vůni podle svých preferencí. Pro barvení použijte zdravotně nezávadné potravinářské barvivo. Chcete-li dosáhnout sytého zbarvení a mít jistotu úspěchu, můžete si pořídit i speciální barvy určené pro obarvení mýdlových hmot. Vůni dodáte přidáním aromatických látek a esenciálních vonných olejů. Do mýdlové směsi můžete přidat různé dekorace – mušličky, kamínky, kávová zrna, sušené byliny a podobně.

3. Přelití mýdlové směsi do formiček

Připravenou mýdlovou směs, které jste dali barvu a vůni, přelijte do předpřipravených formiček určených pro domácí výrobu mýdla. Formy se vyrábí ze silikonu a mohou mít různý tvar. Pokud silikonové formy nemáte k dispozici, můžete použít i různě velké plastové krabičky.

4. Zatuhnutí a balení

Jakmile začne rozpuštěná mýdlo hmota chladnout, bude postupně tuhnout a měnit se do pevného skupenství. Buďte trpěliví a z forem mýdla nevyklepávejte do doby, než budou pevná a tuhá. Při umístění do chladné místnosti se proces tuhnutí urychlí. Pak už nezbývá než domácí mýdlo zabalit a připravit pro obdarování!

Čtěte také: Šumivé koule do koupele 

Domácí výroba mýdla klasickou cestou

Pokud vám domácí výroba mýdla s využitím předpřipravených mýdlových směsí přijde až moc jednoduchá, můžete se pustit do klasické výroby. Jak jsme zmínili v úvodu, jedná se o zdlouhavý a poměrně náročný proces, výsledek ale stojí za to. Při výrobě se pracuje s nebezpečným louhem, buďte proto obezřetní a používejte ochranné rukavice i brýle. Pro domácí výrobu mýdla budete potřebovat:

  • 0,5 kg vepřového sádla
  • 0,5 l slunečnicového oleje
  • 0,4 l destilované vody
  • 150 g hydroxidu sodného

Postup výroby mýdla

Do hlubokého hrnce vložte vepřové sádlo a olej a zahřejte na cca 80 °C. Jakmile se vepřové sádlo rozpustí a propojí s olejem, hrnec odstavte a nechejte zchladit na přibližně 60 °C. Připravte si hydroxid sodný – při jeho manipulaci buďte obzvláště opatrní, jedná se o nebezpečnou látku, která může způsobit poleptání pokožky i sliznic.

Do druhého hrnce nalijte destilovanou vodu a přidejte hydroxid sodný. Ten přisypávejte velmi pomalu, protože začne docházet k chemické reakci a k zahřátí směsi. Směs opatrně přelijte do prvního hrnce s tuky a pečlivě promáchejte. Pokud se všechny látky spojí a vytvoří kompaktní směs, můžete přidat vonné oleje a barviva. Pak postupujte stejně jako při výrobě mýdla z předpřipravené hmoty – přelijte do forem a nechejte zatuhnout. Takto připravené mýdlo nechejte zrát přibližně 3 až 5 týdnů.

Je na vás, pustíte-li se do domácí výroby mýdla z předpřipravené směsi, nebo se dáte na náročnou a poměrně nebezpečnou cestu výroby ze základních surovin. Přečtěte si i další články, ve kterých se na tvůrčí a rukodělné činnosti zaměřujeme:

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...