Jak na mšice, obtíž pokojových i venkovních rostlin

Jak na mšice, obtíž pokojových i venkovních rostlin

Mšice, drobný hmyz, který dokáže nadělat nebývalou paseku. Patří mezi nejrozšířenější a vytrvalé škůdce, proto jakmile se objeví, je potřeba bít na poplach. V případě, že je na lístcích a stoncích objevíte včas, lze s nimi bojovat šetrnou a ekologickou cestou – tedy bez použití zbytečné chemie. Jakmile však dojde k přemnožení, bez průmyslově vyrobeného prostředku se neobejdete.

 
 

Mšice jsou zpočátku malé, a tak by mohlo být obtížnější jejich výskyt zaznamenat. Vytváří ovšem shluky, které zaregistrujete snáze. V průběhu života pak dorůstají až do délky půl centimetru. Během jednoho roku jsou schopni vyprodukovat až 30 nových generací.

Které rostliny napadají mšice

Mšic existuje tolik druhů, že je můžete najít téměř na každé rostlině. Například taková mšice zelená napadá hlavně košťálovitou zeleninu, broskvoňové mšici se pak daří nejen na broskvích, jak by se nabízelo, ale na všech skleníkových rostlinách nebo třeba i paprikách. Nejsou tedy vůbec vybíravé a to své si vždy najdou.
Obecně pak platí, že náchylnější jsou oslabené rostliny nebo jejich části.
Zimu přečkají na hostitelích a na jaře se objeví třeba hned čtyři nové generace.

Jak vypadá mšice

  • velikost 1-3mmMšice jsou zákeřná stvoření - ukrývají se pod listy a navíc ještě mění barvu s ohledem na podmínky, v nichž existují.
  • hruškovitý tvar těla
  • proměnlivá barva v závislosti na teplotě, ročním období a velikosti kolonie (od žluté až po hnědou)
  • tykadla mají délku cca jako polovina těla
  • nejčastěji se setkáte s bezkřídlým druhem
  • kolonie objevíte hlavně na spodní straně listů a na stoncích

 

Poškozená napadená rostlina mšicemi

Mšice vysávají z rostliny šťávu, čímž dochází k jejímu oslabení. Listy tak pomalu začínají uvadat, ztrácí barvu, kroutí se, dochází k celkovému chřadnutí a později až opadávání. Rády napadají i nové pupeny, jenž už se nestačí vyvinout, a tak vytváří nepravidelné tvary a časem také sesychají. U dřevin se objevuje i kadeření.
U venkovních rostlin napadených mšice se objevuje nezvykle mnoho mravenců. Ty totiž láká vylučovaná medovice. Charakteristický je i tmavý povlak listů.
Kromě vysávání šťávy jsou s mšicemi spojeny virové choroby, které přenáší.

Jak na mšice?

Přírodní predátoři mšic

Nejznámějším likvidátorem mšic je slunéčko sedmitečné. Nevinná beruška totiž dokáže během života spořádat až 4000 tohoto nežádoucího hmyzu. Na zahradě jim stačí vytvořit úkryt, kde přečkají i zimní měsíce. Nejčastěji se jedná o nenápadný dřevěný domeček naplněný kůrou, jenž je ochrání před deštěm a větrem. Jeho ideální poloha je poblíž zdroje potravy, avšak dokáží si ji najít.
Mšicemi se živí také zelenavá zlatoočka, jenž kladou vajíčka přímo do jejich kolonií. I ty si můžete na zahradě udržet – jejich domeček by měl ale zase obsahovat seno.
Do třetice nám v boji může pomoci škvor. Kromě mšic byste v jeho jídelníčku našli i svilušky, vlnatky a další drobný hmyz.V tomto případě je však riziko, že se z pomocníků stanou nepřátelé – i když zmíněné druhy preferují živočišnou potravu, mnohdy se pustí i do rostlinek. Pak je vhodné je i s jejich příbytky odsunout.

 

Síla chemie proti mšicím

Chemické přípravky jsou agresivní a jejich úspěšnost je zaručena. Pokud se mšice přemnožily, jiné řešení ani není. Do této kategorie patří napříkladTalstar, Torant, Mospilan, Aztec a další.
Jestliže ale chcete experimentovat, ještě před nimi lze vyzkoušet insekticid na přírodní bázi (Neudosan, Biool...).

Mšice u pokojových rostlin

U pokojových rostlin s chemií opatrně – vždy přesně dodržujte dávkování, dostatečně větrejte a ochraňte děti a domácí mazlíčky. Do květináčů se také vkládají žluté lepivé destičky, jenž mšice přitahují a vy je tak odnášíte.
Zažité jsou i rozličné babské rady. Kupříkladu použití výluhu z tabáku, silný roztok levandulového oleje, nebo deci řepkového oleje v litru vody.

Zajímavostí je potom už ona zmiňovaná přítomnost mravenců. Ti si mšice mohou dokonce i chránit před slunéčky sedmitečnými a ostatními "požírači." Pokud se tak stane na ovocných stromech a keřících, pak je nutné odstranit napadené listí a větvičky a také ošetřit kůru.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Jak na výběr oken

Za mě dobrých 5 typů pro někoho kdo se v oknech neorientuje. Ještě bych si dovolil podotknout, že bych si důkl...

Postavte si gabionový plot. Montáž zvládnete sami

Dobrý den,

tloušťka 30 cm by neměla být problém. Protože ale bude plot poměrně vysoký, měl byste použít st...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Pokud bych za současných podmínek plánoval změnu dodavatele, tak by to pravděpodobně byl...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dřevěné obklady v interiéru – jaké mají výhody a kam se hodí

Dřevěné obklady do interiéru zaujmou svým teplým a útulným pocitem, který dokážou navodit. Ať už renovujete starší dům, nebo zařizujete novostavbu, dřevěné obklady mohou zásadně ovlivnit atmosféru bydlení.

Byt

Naplánujte si kuchyni chytře

Stojíte mezi čtyřmi zdmi, které mají tvořit hranice kuchyně a přemýšlíte, jak by měla nakonec vypadat? Ať už zařizujete kuchyni zcela novou, nebo tu stávající jen rekonstruujete, základem všeho je plánování kuc...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Kam vyrazit k moři v létě 2024 levně?

Léto je časem, kdy se mnozí z nás touží vydat za teplem a odpočinkem. Pokud stále váháte, kam letos vyrazit na dovolenou, máme pro vás přehled zajímavých destinací, které nabízejí nejen slunce, ale i bohatý kul...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

Chytrá svítidla dokážou měnit barevné spektrum podle denní doby

Biorytmy, naše vnitřní hodiny, jsou zásadní pro naše pohodlí a produktivitu. Studie ukazují, že správné osvětlení v průběhu dne dokáže přímo ovlivnit kvalitu spánku, náladu a celkový energetický stav. Chytrá sv...