Elektrické topení do koupelny – otopný žebřík, podlahové topení a další možnosti

Elektrické topení do koupelny – otopný žebřík, podlahové topení a další možnosti

Koupelny vyžadují z hlediska vytápění specifický přístup. Obvykle se jedná o malé prostory, které není třeba vytápět v průběhu celého dne, za to se musí v požadovaný okamžik vytopit rychle. Vzhledem k prostorovým limitům by zařízení na vytápění nemělo zabírat příliš místa. Z toho důvodu se do koupelen umísťuje elektrické topení, které je i přes vyšší provozní náklady do takového prostoru ideální. Existují různé typy elektrického topení do koupelny. Na jejich výhody a nevýhody se zaměříme na následujících řádcích.

Otopné žebříky zahřejí místnost a urychlí sušení ručníků

Jedním z oblíbených elektrických zařízení určených pro vytápění koupelen je otopný žebřík. Instaluje se na jednu ze stěn koupelny a brzy po zapojení do zásuvky se zahřeje na požadovanou teplotu. Topný žebřík tak v krátké době zahřeje chladnou koupelnu, díky designovému provedení se navíc stane zajímavým doplňkem. Na trhu narazíte na otopné žebříky v různých tvarech a provedeních, oblíbené jsou zejména žebříky v lesklém kovovém zpracování.

Díky tomu, že jsou spodní příčky umístěné v blízkosti podlahy, urychlí také vysoušení mokré podlahy a částečně je prohřejí. Otopný žebřík slouží současně pro sušení mokrých ručníků. Počítejte však s tím, že při zaskládání celého žebříku ručníky bude funkce vytápění místnosti značně omezená. Proto doporučujeme používat elektrické žebříky pro sušení ručníků během dne, kdy může být teplota v místnosti nižší.

topení v koupelně

Jak vybrat otopný žebřík

Kromě vzhledu byste se při výběru otopného žebříku měli zaměřit na několik důležitých technických parametrů, které ovlivní rychlost a intenzitu vytopení místnosti. Významným parametrem je maximální provozní teplota, která u dražších a kvalitnějších zařízení dosahuje hodnoty až 110 °C. Platí, že čím vyšší teplotu bude žebřík mít, tím se místnost rychleji vytopí. Zařízení vybírejte také podle rozměrů a počtu příček, a to vzhledem k velikosti koupelny.

Do menších koupelen postačí otopné žebříky s 10 trubkami, do velkých koupelen pak můžete naistalovat i zařízení s až 40 trubkami. Od velikosti a provozní teploty se odvíjí také celkový výkon otopného žebříku. Pořídit si můžete elektrické topení o výkonu 300 W, ale třeba i 800 W. Obecně se uvádí, že na vytopení 1 m3 je potřeba přibližně 50 až 100 W. Podle velikosti místnosti tak snadno určíte potřebný výkon pro dostatečné vytopení.

topení v koupelně - otopný žebřík

S podlahovým topením budou vaše nohy v teple

Hlavní výhodou elektrického podlahového topení je jeho sálání od podlahy směrem vzhůru. Díky tomu bude podlaha prohřátá a zajistí příjemně teplý kontakt s bosou nohou. Ve srovnání s teplovodním podlahovým topením jsou provozní náklady vyšší, za to je jejich instalace výrazně jednodušší. Elektrické podlahové topení nevyžaduje výrazné stavební zásahy, topné rohože se totiž umísťují bezprostředně pod dlažbu.

Vzhledem k nutnosti dodržení přísných norem se obraťte na zkušeného elektrikáře, který se o montáž postará. Velkou výhodou tohoto typu vytápění je samozřejmě jeho neviditelnost a nenáročnost na prostor. Proto se hodí i do velmi malých koupelen, kde je třeba ušetřit každý centimetr volného prostoru. Vzhledem k nižšímu výkonu je však vytopení celého prostoru zdlouhavé, proto se takové řešení používá jen do menších koupelen, případně jako dodatečný zdroj tepla.

Podlahové topení nainstalujete i do sprchových koutů

Elektrické podlahové topení může být nainstalované po celém prostoru podlahy, a to včetně sprchových koutů. V takovém případě se musí jednat o walk-in sprchový kout bez vaničky, na jehož podlaze je nainstalovaná dlažba. Právě pod ni se podlahové topení umístí. Je třeba použít speciální rohože, které jsou určené přímo pro montáž do sprchových koutů a vynikají zvýšenými ochrannými prvky.

V případě bezvaničkových sprchových koutů je odtok zajištěnpodlahovými žlaby. Ty u nás dodává například břeclavská firma Alcaplast, která vyvinula moderní systém se zdvojenou zápachovou uzávěrou. Systém žlabů má dvě odtokové komory s vyjímatelnými dílci, které se snadno čistí až po odpadní trubku. Při použití těchtopodlahových žlabů v kombinaci s elektrickým podlahovým topením dosáhnete maximálního komfortu při sprchování a usnadníte si jeho údržbu.

Přímotopy se hodí jen do malých koupelen

Koupelnu lze vytápět také s využitím elektrických přímotopů s ventilátory. Jejich hlavní předností je nízká pořizovací cena, na druhé straně je jejich provoz velmi nákladný, navíc zabírají poměrně hodně prostoru v koupelně. I když místnost vytopí prakticky okamžitě, díky takřka nulové tepelné setrvačnosti přestanou hřát hned po jejich vypnutí.

Hodí se proto zejména do rekreačních objektů, kde se koupelna využívá jen po část roku. Při pořízení přímotopu se zaměřte také na jeho vhodné umístění. Z hlediska bezpečnosti nesmí být umístěny poblíž hořlavých materiálů, stejně tak na ně nesmí stříkat voda.

Topná zrcadla – zajímavý doplňkový zdroj tepla

V posledních letech se v koupelnách stále častěji setkáte s infrapanely v podobě topných zrcadel. Ty šetří prostor v koupelně, prohřívají okolní zdivo a vysušují jej, navíc zabraňují zamlžování zrcadla. Infrapanel prohřeje místnost, snadno se reguluje a vyniká i dobrou efektivitou. Vzhledem k tomu, že se do koupelny umísťuje obvykle je jeden infrapanel v podobě topného zrcadla, hodí se především jako doplňkový, nikoliv primární zdroj tepla.

Každý typ elektrického topení má své výhody i nevýhody. Ať už se rozhodnete pro pořízení podlahového topení, otopného žebříku či jiného zdroje tepla, vždy zohledněte vlastnosti konkrétního prostoru a jeho rozměry i frekvenci používání.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...