Jak zařídit malou koupelnu? Funkčnost je na prvním místě!

Jak zařídit malou koupelnu? Funkčnost je na prvním místě!

I malé koupelny mohou na první pohled působit velkoryse. To, jaký dojem vyvolávají, do značné míry ovlivňuje i výběr barev či formátů obkladů a…

V bytech, garsonkách a někdy i menších rodinných domech se hraje o každý metr čtvereční volného prostoru. Na rozlehlou koupelnu už zpravidla nezbývá místo, a tak se musí mnozí smířit s jejími menšími rozměry. Patříte i vy mezi majitele malé koupelny? Nezoufejte! Při dodržení základních pravidel a správném rozložení zařizovacích předmětů bude i malá koupelna útulná, funkční a pohodlná.

Světlé barvy koupelnu opticky rozšíří

I malé koupelny mohou na první pohled působit velkoryse. To, jaký dojem vyvolávají, do značné míry ovlivňuje i výběr barev či formátů obkladů a dlažeb. Obecně platí, že světlé barvy prostor opticky rozšiřují. Proto se nebojte sáhnout po obkladech a dlažbách v nádechu bílé, béžové, světle šedé či hnědé. Dáváte-li přednost přírodnímu vzhledu, pořiďte si honosné mramorové obklady nebo jiné světlejší s kamennou texturou.

Naopak se vyhněte tmavým nebo černým odstínům, zejména matným, které pohlcují světlo a místnost na pohled zmenší. Velkou pozornost věnujte i výběru formátu a návrhu spárořezu. Čím větší obklady a dlažby zvolíte, tím bude počet spár menší a stěny i podlahy malé koupelny na pohled celistvější a prostornější.

S výběrem barevných dekorů úzce souvisí i volba osvětlení koupelny. Komorní atmosféru vytvoříte i v menší koupelně pomocí světla nad zrcadlem. Pro osvětlení celé místnosti však sáhněte po dostatečně výkonném stropní svítidlu s velký rozptylem, které umožní prostup světla do každého koutu.

Malá koupelna s vanou? Záleží i na tvaru místnosti

Je třeba zdůraznit, že i do mnoha malých koupelen se vana bez větších problémů a kompromisů vejde. Nezáleží ani tak na ploše místnosti, ale spíše na jejím tvaru. Pro umístění vany jsou vhodnější malé koupelny obdélníkového tvaru, naopak ty čtvercové si přímo říkají o montáž sprchového koutu. 

Do koupelny menších rozměrů budete muset téměř vždy sáhnout po kratší úzké vaně, ve které si pohodlnou koupel dvakrát neužijete. Rohové vany v malých koupelnách nepřichází v úvahu, protože v prostoru zaberou víc místa, než se na první pohled zdá.

Je tak namístě popřemýšlet i nad tím, nepřinese-li vyšší komfort prostornější (a třeba i sedátkem vybavený) sprchový kout. Finální rozhodnutí je samozřejmě na vás. Popřemýšlejte, kolikrát do měsíce si reálně dopřáváte teplou vanu a jestli se její pořízení na úkor volného místa skutečně vyplatí.

Bezvaničkové sprchové kouty se do malé koupelny skvěle hodí

Sprchové kouty se vyrábí v mnoha rozměrech a vejdou se i do té nejmenší koupelny. Trendem posledních let jsou moderní bezvaničkové sprchové kouty, které nenarušují celistvost místnosti, vypadají poutavě a snadno se udržují. V provedení bez vaničky můžete mít jak klasické sprchové zástěny s dvířky, tak oblíbené walk-in sprchové kouty s otevřeným vstupem.

Dominantou vaší sprchy se pak vedle zástěny stane podlahový žlab, který je k dostání v mnoha rozměrech a designech. Například břeclavský výrobce sanitární techniky Alcaplast dodává podlahové žlaby už od šířky 300 mm. Vejdou i do velmi malých koupelen, kde se postarají o rychlý a bezproblémový odtok vody. Nejčastěji se setkáte s podlahovými žlaby vybavenými perforovaným roštem. Oblíbené jsou však i žlaby pro vložení dlažby, které nijak nenaruší jednotný vzhled podlahy a na první pohled nebudou viditelné.

Zaměřte se na úložný prostor a zužitkujte místo pod umyvadlem

Ptáte se, jak zařídit malou koupelnu? Čistě, a přesto efektivně a účelně! Nezapomínejte, že nedílnou součástí koupelny je dostatek úložných prostor, které využijete pro uskladnění hygienických pomůcek, ručníků či kosmetiky.

Vyhněte se velkému počtu otevřených polic, které opticky ruší a rozbíjí jednotný design koupelny. Mnohem čistěji a elegantněji budou vypadat zabudované skříňky, ať už závěsné, nebo volně stojící. Snažte se maximálně zužitkovat místo pod umyvadlem a pořiďte si skříňky se dvěma zásuvkami. Prosto v zásuvce může zbytečně ubírat umyvadlový sifon. Řešením jsou prostorově úsporné sifony, které díky specifickému tvarování zaberou pod umyvadlem jen minimum místa.

Toaleta v malé koupelně: vsaďte na řešení s předstěnovým systémem

Velkým oříškem při navrhování jsou zejména takové malé koupelny, jejichž součástí je i toaleta. Z praktického i prostorového hlediska je samozřejmě výhodnější mít WC v samostatné místnosti, ne vždy je to však možné. Řešíte-li umístění toalety v koupelně, zvažte možnost pořízení závěsného klozetu upevněného na předstěnovém instalačním systému.

Od volně stojících toalet se postupně upouští, protože jejich splachovací mechanismus zabírá příliš mnoho místa a opticky narušuje jednotnost koupelny. Zmiňovaný výrobce Alcaplast nabízí i předstěnové systémy SLIM, které mají tloušťku pouhých 84 mm. Dostupné jsou jak v provedení pro zazdívání, tak suchou instalaci do sádrokartonu. Vejdou se i do malých koupelen a podpoří čistý a ničím nerušený design místnosti.

Jak zařídit malou koupelnu? Univerzální návod nečekejte. Každý prostor je specifický a vyžaduje odlišný přístup. Volbou prostorově úsporných zařizovacích předmětů a jejich správným rozmístěním však ušetříte drahocenné centimetry a vytvoříte koupelnu, která bude elegantní a maximálně funkční.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Jaké čisticí prostředky si připravit na úklid koupelny?

Koupelna je místem, kde se drží velká spousta bakterií, na něž se potřebujete vyzbrojit pořádnou výbavou. Nachystejte si kartáč, houbičku, hadřík, gumové rukavice, čisticí prostředky a pusťte si dobrou hudbu. P...

Likvidace azbestu se řídí přísnými pravidly. Proč je azbest nebezpečný?

O azbestu se v poslední době píše hodně v souvislosti s odhalením neodborně provedené likvidace. Protože se jedná o zdraví škodlivý materiál, řídí se jeho odstraňování přísnými pravidly. Asanaci smí navíc prová...

Jak efektivně regulovat vytápění kotlem? Objevte ekvitermní regulaci

Přijde vám, že vytápění není tak efektivní, jak by mohlo být? Možná je to kvůli tomu, protože váš kotel neumí upravovat proces topení na základě venkovní teploty. Výsledkem tak je úsporný chod kotle, který spot...

Byt

Jak efektivně regulovat vytápění kotlem? Objevte ekvitermní regulaci

Přijde vám, že vytápění není tak efektivní, jak by mohlo být? Možná je to kvůli tomu, protože váš kotel neumí upravovat proces topení na základě venkovní teploty. Výsledkem tak je úsporný chod kotle, který spot...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Vyrazte na dovolenou v obytném vozu mimo hlavní sezónu

Občas stojí za to opustit teplo svého domova, zapomenout na práce doma i na zahradě a vydat se na dovolenou. I když je letní sezóna u konce, pár dnů volna si sami nebo s rodinou můžete užít i tak. Zvažovali jst...

Jak se vypořádat s nárůstem ceny stavebních materiálů

Pokud vás čeká realizace novostavby, nebo jste se do ní už pustili, pravděpodobně řešíte problém strmého nárůstu ceny stavebních materiálů. Ten komplikuje výstavbu developerům, stavebním firmám i svépomocným st...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Jak vylepšit kvalitu vody a zbytečně s ní neplýtvat

I když naštěstí žijeme v té části světa, kde je dobré vody stále dostatek, neměli bychom ochranu její kvality a především efektivní hospodaření s ní podceňovat. Základem je zdravé a bezporuchové potrubí, které ...

Domácí čištění odpadů jde i bez chemie – jak na to?

K poměrně běžným domácím haváriím patří ucpaný či zanesený odpad. Mohou jej provázet nejen nehody, jako je vytopení sousedů, ale také odpudivý zápach. Ten následně zamoří celou vaši domácnost. Podobným katastro...