Na plíseň v koupelně platí zejména prevence

Plíseň v koupelně, věčné téma týkající se spousty domácností. Může se objevit na mnoha místech i bez zjevné příčiny. I proto je považována za jeden z nejobtížněji řešitelných problémů, co přímo ovlivňují kvalitu bydlení. V neposlední řadě je obecně plíseň v bytě i spouštěčem různých nepříjemných onemocnění. Jak plíseň v koupelně zničit?

Neexistuje univerzální návod, jak na plíseň v koupelně vyzrát. Způsob odstranění plísně se totiž vždy odvíjí mimo jiného i od charakteristiky místa, kde se objevuje. Někde je tak možné zbavit se této nepříjemnosti pouhou změnou návyků při bydlení, jinde může dojít až na stavební úpravy. Plíseň v koupelně se drží zejména ve spárách obkladů, u okrajů vany či sprchového koutu nebo na na zdi. Boj vůči ní musí být soustředěn nejen na odstranění již vzniklého útvaru, ale také na odhalení příčin vzniku.

Proč plíseň v koupelně vzniká?

To je otázka, na kterou je velmi těžké nalézt jednoznačnou odpověď. Plíseň v koupelně se však objeví, pokud má ke svému vývoji potřebné zázemí. Takové zázemí utváří především teplo, vlhkost a organické živiny, na nichž plíseň v koupelně roste. Těmito živinami mohou být šupinky kůže, vlasy, chlupy apod. Pokud je tedy v koupelně nadměrné vlhko, teplo a špína či prach, pak je velmi pravděpodobné, že dříve nebo později se plíseň v koupelně objeví.

Plíseň v koupelně – nepřítel zdraví

Už výše bylo nastíněno, že výskyt plísně v obydlí souvisí i s lidským zdravím. Není tedy žádným tajemstvím, že plíseň v koupelně, potažmo plíseň v bytě, je jednou z příčin vzniku ekzémů, alergií, vyrážek, nemocí dýchacích cest, opakovaných bolestí hlavy nebo podráždění očí. Za to mohou nejen látky, které uvolňuje, ale také právě ona samotná. Rozmnožuje se totiž výtrusy, které se ve větší či menší míře koncentrují v ovzduší. Uživatel takové koupelny (či jiné místnosti, kde se plíseň v bytě objevila) tedy plísně vdechuje, čímž je dostává přímo do svého organismu.

Rychlé řešení v podobě speciálních přípravků

Když už na plíseň v koupelně narazíte, je třeba konat rychle. Nejsnadnější způsob zahájení boje proti těmto nechtěným „spolubydlícím“ představují speciální protiplísňové přípravky, kterých je na trhu celá řada. Ošetření probíhá většinou tak, že se na postižené místo nastříká (či jinak aplikuje) daný prostředek a nechá se působit buď po konkrétní dobu, nebo neomezeně. Při tomto rychlém zásahu se rozhodně nedoporučuje plísně mechanicky na sucho odstraňovat, protože by došlo k uvolnění výtrusů, které by se v ovzduší ještě více rozptýlili. Vynaložená snaha by tak mohla být zmařena výskytem plísně na jiném místě.

Když se plíseň v koupelně opakovaně vrací

Jestliže se plíseň v koupelně objevuje opakovaně i přes vaši snahu proti ní bojovat, pak nezbývá, než přistoupit k důkladnějšímu řešení, které bude stát nejen peníze, ale také čas. To, že se plíseň vrací, znamená, že je prorostlá daným místem do hloubky a použití protiplísňového prostředku odstraní pouze povrch. Typickým příkladem jsou spáry mezi dlaždicemi a obklady, silikon ve spárách u van, umyvadel a sprchových koutů nebo stěny jako takové. U spár mezi obkladovým materiálem je třeba výplň odstranit a nanést novou, případně „udusit“ původní vrstvu novým nánosem, u takového postupu je však nutné, aby bylo novou vrstvu kam umístit. Jestliže plíseň v koupelně napadne silikonové výplně spár u umyvadel, van apod., pak je opět nutné udělat spárování znovu, nejlépe kvalitním silikonem, co je určen právě pro vlhká a náchylná prostředí. Plíseň na zdi je problém, který je potřeba podchytit co nejdříve. Plíseň totiž postupně prorůstá nátěrem a v konečné fázi i omítkou. Je tedy jen na rychlosti vaší reakce, zda bude stačit oškrábání nátěru nebo budete muset řešit i omítku. V obou případech je vhodné uvažovat o aplikaci materiálů, které jsou schopné možnost vzniku plísně co nejvíce eliminovat svým speciálním složením.

Nejúčinnější zbraní na plíseň v koupelně je prevence

Vůbec nejlepší je samozřejmě stav, kdy není nutné plíseň v koupelně řešit, protože nevzniká. Jak toho ale docílit? Nevytvářením příhodných podmínek pro růst plísní. Znamená to tedy starost o:

 • teplotu
 • vlhkost
 • čistotu

Ideální je samozřejmě mít koupelnu s oknem, což je však pro paneláky jen nedosažitelným přáním. A tak nezbývá, než klima regulovat pomocí správného nastavení přídavného topení nebo topení v ostatních místnostech. Nevystavujte koupelnu tepelným šokům a výkyvům. Pokud se sprchujete či myjete příliš horkou vodou, pomůže změna těchto návyků na vodu o nižší teplotě. Co se týče vlhkosti, ta je pro plíseň v koupelně stěžejní. Proto je potřeba větrat a také otírat vlhká a náchylná místa do sucha. Po koupeli se doporučuje krátké a intenzivní větrání 10 až 15 minut s dokořán otevřenými dveřmi, případně oknem nebo přídavným větrákem a dalším možným větracím systémem. Mnohé také vyřeší sušení po koupeli vlhkých míst. Zdá se to otravné, ale nezabere to více než pár minut denně, což je oproti budoucímu boji proti plísni zanedbatelná hodnota.

„S vlhkostí si poradí i speciální pohlcovače vyráběné do koupelen a jiných problematických míst.“

Jak lze i bez měření poznat, že je v koupelně moc vlhkosti?

 • obklady schnou po koupeli velmi pomalu
 • ručníky a další textil zůstávají dlouho vlhké
 • v místnosti je cítit jakýsi zatuchlý zápach
 • v místnosti se hůře dýchá

Udržování čistoty, to je samozřejmost, které by se měl držet každý uživatel koupelny. Pokud je prostor viditelně náchylný ke vzniku plísní, pak je dobré frekvenci provádění očisty těchto míst zvýšit a používat prostředky s přídavnými složkami, které jsou určené právě pro provádění prevence v tomto tématu. Je lepší dělat více častých a méně náročných úklidů než jednou za dva týdny velký a důkladný, protože čím větší prodleva, tím škodlivější (ale pro plísně příznivé) prostředí, ve kterém se v období mezi dvěma úklidy pohybujete.

Plíseň v koupelně se nesmí podceňovat. Její působení na lidské zdraví může mít velmi negativní dopady. Netřeba také připomínat, jak je plíseň v koupelně odpudivá a kazí celkový dojem z jinak pěkného interiéru. Pokud však učiníte potřebné zásahy včas, bude mít váš boj pozitivní výsledky zaručené.

 Diskuse k článku

 • Petra

  12:28 14. 9. 2014 0
  Pokud je už na pozdě a plíseň máte, zkuste použít ........................................... Sama je používám i na jiné věci a zatím jsem naprosto spokojená.

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Dobrý den, Emilie. Podle Feng Shui je vhodné umístit kompostér do oblasti zvané Gen, což odpovídá sektorům sev...

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Prosím o radu, kam umístit v zahradě podle Feng Shui (bagua) kompostér. Předem děkuji.

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Řeřicha vyroste za pár dnů. Sklizeň bude bohatá

Zkoušeli jste někdy pěstovat řeřichu? Je to snadné, rychlé, a to hlavní – můžete si kdykoli dopřát pořádnou porci čerstvých bylin. Přečtěte si, proč a jak řeřichu pěstovat.

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Využijte chytré technologie i ve své zahradě

Moderní technologie nás obklopují na každém kroku a proměňují nejen naše domovy, ale i zahrady. Napadlo vás, že můžete pomocí chytrých řešení ušetřit čas a energii také péči o svůj venkovní prostor?

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

Korálová barva – jak ji využít v interiérovém designu

Korálová barva přináší do interiérů teplou a svěží atmosféru. Dokůže oživit snad každý prostor. I proto je v posledních letech mezi interiérovými designéry stále oblíbenější. V následujícím článku vám ukážeme, ...