Na plíseň v koupelně platí zejména prevence

Plíseň v koupelně, věčné téma týkající se spousty domácností. Může se objevit na mnoha místech i bez zjevné příčiny. I proto je považována za jeden z nejobtížněji řešitelných problémů, co přímo ovlivňují kvalitu bydlení. V neposlední řadě je obecně plíseň v bytě i spouštěčem různých nepříjemných onemocnění. Jak plíseň v koupelně zničit?

Neexistuje univerzální návod, jak na plíseň v koupelně vyzrát. Způsob odstranění plísně se totiž vždy odvíjí mimo jiného i od charakteristiky místa, kde se objevuje. Někde je tak možné zbavit se této nepříjemnosti pouhou změnou návyků při bydlení, jinde může dojít až na stavební úpravy. Plíseň v koupelně se drží zejména ve spárách obkladů, u okrajů vany či sprchového koutu nebo na na zdi. Boj vůči ní musí být soustředěn nejen na odstranění již vzniklého útvaru, ale také na odhalení příčin vzniku.

Proč plíseň v koupelně vzniká?

To je otázka, na kterou je velmi těžké nalézt jednoznačnou odpověď. Plíseň v koupelně se však objeví, pokud má ke svému vývoji potřebné zázemí. Takové zázemí utváří především teplo, vlhkost a organické živiny, na nichž plíseň v koupelně roste. Těmito živinami mohou být šupinky kůže, vlasy, chlupy apod. Pokud je tedy v koupelně nadměrné vlhko, teplo a špína či prach, pak je velmi pravděpodobné, že dříve nebo později se plíseň v koupelně objeví.

Plíseň v koupelně – nepřítel zdraví

Už výše bylo nastíněno, že výskyt plísně v obydlí souvisí i s lidským zdravím. Není tedy žádným tajemstvím, že plíseň v koupelně, potažmo plíseň v bytě, je jednou z příčin vzniku ekzémů, alergií, vyrážek, nemocí dýchacích cest, opakovaných bolestí hlavy nebo podráždění očí. Za to mohou nejen látky, které uvolňuje, ale také právě ona samotná. Rozmnožuje se totiž výtrusy, které se ve větší či menší míře koncentrují v ovzduší. Uživatel takové koupelny (či jiné místnosti, kde se plíseň v bytě objevila) tedy plísně vdechuje, čímž je dostává přímo do svého organismu.

Rychlé řešení v podobě speciálních přípravků

Když už na plíseň v koupelně narazíte, je třeba konat rychle. Nejsnadnější způsob zahájení boje proti těmto nechtěným „spolubydlícím“ představují speciální protiplísňové přípravky, kterých je na trhu celá řada. Ošetření probíhá většinou tak, že se na postižené místo nastříká (či jinak aplikuje) daný prostředek a nechá se působit buď po konkrétní dobu, nebo neomezeně. Při tomto rychlém zásahu se rozhodně nedoporučuje plísně mechanicky na sucho odstraňovat, protože by došlo k uvolnění výtrusů, které by se v ovzduší ještě více rozptýlili. Vynaložená snaha by tak mohla být zmařena výskytem plísně na jiném místě.

Když se plíseň v koupelně opakovaně vrací

Jestliže se plíseň v koupelně objevuje opakovaně i přes vaši snahu proti ní bojovat, pak nezbývá, než přistoupit k důkladnějšímu řešení, které bude stát nejen peníze, ale také čas. To, že se plíseň vrací, znamená, že je prorostlá daným místem do hloubky a použití protiplísňového prostředku odstraní pouze povrch. Typickým příkladem jsou spáry mezi dlaždicemi a obklady, silikon ve spárách u van, umyvadel a sprchových koutů nebo stěny jako takové. U spár mezi obkladovým materiálem je třeba výplň odstranit a nanést novou, případně „udusit“ původní vrstvu novým nánosem, u takového postupu je však nutné, aby bylo novou vrstvu kam umístit. Jestliže plíseň v koupelně napadne silikonové výplně spár u umyvadel, van apod., pak je opět nutné udělat spárování znovu, nejlépe kvalitním silikonem, co je určen právě pro vlhká a náchylná prostředí. Plíseň na zdi je problém, který je potřeba podchytit co nejdříve. Plíseň totiž postupně prorůstá nátěrem a v konečné fázi i omítkou. Je tedy jen na rychlosti vaší reakce, zda bude stačit oškrábání nátěru nebo budete muset řešit i omítku. V obou případech je vhodné uvažovat o aplikaci materiálů, které jsou schopné možnost vzniku plísně co nejvíce eliminovat svým speciálním složením.

Nejúčinnější zbraní na plíseň v koupelně je prevence

Vůbec nejlepší je samozřejmě stav, kdy není nutné plíseň v koupelně řešit, protože nevzniká. Jak toho ale docílit? Nevytvářením příhodných podmínek pro růst plísní. Znamená to tedy starost o:

  • teplotu
  • vlhkost
  • čistotu

Ideální je samozřejmě mít koupelnu s oknem, což je však pro paneláky jen nedosažitelným přáním. A tak nezbývá, než klima regulovat pomocí správného nastavení přídavného topení nebo topení v ostatních místnostech. Nevystavujte koupelnu tepelným šokům a výkyvům. Pokud se sprchujete či myjete příliš horkou vodou, pomůže změna těchto návyků na vodu o nižší teplotě. Co se týče vlhkosti, ta je pro plíseň v koupelně stěžejní. Proto je potřeba větrat a také otírat vlhká a náchylná místa do sucha. Po koupeli se doporučuje krátké a intenzivní větrání 10 až 15 minut s dokořán otevřenými dveřmi, případně oknem nebo přídavným větrákem a dalším možným větracím systémem. Mnohé také vyřeší sušení po koupeli vlhkých míst. Zdá se to otravné, ale nezabere to více než pár minut denně, což je oproti budoucímu boji proti plísni zanedbatelná hodnota.

„S vlhkostí si poradí i speciální pohlcovače vyráběné do koupelen a jiných problematických míst.“

Jak lze i bez měření poznat, že je v koupelně moc vlhkosti?

  • obklady schnou po koupeli velmi pomalu
  • ručníky a další textil zůstávají dlouho vlhké
  • v místnosti je cítit jakýsi zatuchlý zápach
  • v místnosti se hůře dýchá

Udržování čistoty, to je samozřejmost, které by se měl držet každý uživatel koupelny. Pokud je prostor viditelně náchylný ke vzniku plísní, pak je dobré frekvenci provádění očisty těchto míst zvýšit a používat prostředky s přídavnými složkami, které jsou určené právě pro provádění prevence v tomto tématu. Je lepší dělat více častých a méně náročných úklidů než jednou za dva týdny velký a důkladný, protože čím větší prodleva, tím škodlivější (ale pro plísně příznivé) prostředí, ve kterém se v období mezi dvěma úklidy pohybujete.

Plíseň v koupelně se nesmí podceňovat. Její působení na lidské zdraví může mít velmi negativní dopady. Netřeba také připomínat, jak je plíseň v koupelně odpudivá a kazí celkový dojem z jinak pěkného interiéru. Pokud však učiníte potřebné zásahy včas, bude mít váš boj pozitivní výsledky zaručené.

 



Diskuse k článku

  • Petra

    12:28 14. 9. 2014 0
    Pokud je už na pozdě a plíseň máte, zkuste použít ........................................... Sama je používám i na jiné věci a zatím jsem naprosto spokojená.

Dobrý kontakt k tématu

Výměna oken nikdy nebyla snadnější!

My jsme okna měnili poměrně nedávno a než jsme se dopracovali k firmě která nám je dodá, což byl docela oříšek...

Naplánujte si kuchyni chytře

Dneska už toho jde vymyslet velká spousta. Za sebe bych dala radu hlavně takovou, že by člověk měl sáhnout po ...

Plastová, nebo dřevěná okna?

Podle mého je to čistě na tom, co kdo preferuje. Mě osobně více baví dřevěná okna, také je na baráku máme, ale...

Výměna oken: jaký materiál zvolit?

Tak materiál dost záleží i na preferenci každého z nás, myslím si, že nejdůležitější krok je vybrat správného,...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Dobrý den, velmi se mi líbí obrázek s dlažbou kolem bazénu.
S tou šedou. Nemohl byste mi napsat, kde ji sežen...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem na tyhle stránky zabrouzdala, ale přišlo mi, že tam natrefuju spíš na takový a...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...
Zobrazit všechna témata

Jak bojovat proti zamlženým zrcadlům v koupelně

Je nepříjemné, když po horké sprše nemůžete použít zrcadlo v koupelně, protože je zamlžené. Mlžení zrcadel je bežným jevem, se kterým se možná setkáváte i vy. A projevuje se i během letního období. Dá se s tím ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Úklidové návyky pro každodenní život, které vám ušetří čas

Každodenní úklid může být časově náročný a vyčerpávající. Přitom stačí několik jednoduchých změn, které vám pomohou udržet domov v čistotě a zároveň vám ušetří drahocenný čas. V následujícím článku vám představ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

5 a 20 tipů, jak zabavit děti během cesty autem na dovolenou

Cestování autem na dovolenou může být pro děti dlouhé a nudné. A to může způsobit neklid a nepohodlí pro všechny. Jak tedy zabavit naše nejmenší, aby cesta ubíhala rychleji a byla příjemnější pro všechny? Připr...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Upcycling starého nábytku: Dejte mu druhou šanci

Upcycling nabývá na popularitě. Proces, při kterém přeměňujeme staré a nepotřebné věci na nové, souzní principy s ekologickým a udržitelným životním stylem. Představíme vám, proč a jak můžete i vy dát starému n...