Užitečné rady, jak se efektivně zbavit plísně v koupelně

Užitečné rady, jak se efektivně zbavit plísně v koupelně

Plíseň v koupelně je noční můrou mnoha domácností. Bohužel se netýká jen starých bytů a domů, ale také novostaveb, u kterých dochází k výskytu plísní vlivem nedostatečného odvětrávání a srážení vlhkosti. Trápí plíseň v koupelně i vás? Máme pro vás několik tipů a rad, jak s ní zatočit jednou provždy. Kromě samotného odstranění plísní je třeba provést další preventivní opatření, díky kterým zabráníte jejímu tvoření do budoucna. Zásadní roli přitom hraje systém odvětrávání a funkční odtok vody, který zamezí zbytečnému hromadění vody v koupelně.

Hlavní příčiny vzniku plísní v koupelně

Než začnete aktivně řešit možnosti odstranění plísní v rozích koupelny, ve spárách nebo zákoutích, měli byste se zamyslet nad příčinou jejich vzniku. Plíseň vzniká tam, kde je stabilně vlhko a vyšší teplota. Pro svůj růst navíc potřebuje i organické živiny, například vlasy nebo chlupy.

Hlavní příčinou vzniku plísně je nedostatečné odvětrávání, kvůli kterému je v koupelně vysoká vlhkost po dlouhou dobu. Plísně se proto nejčastěji tvoří v malých koupelnách, které jsou během dne zavřené a utěsněné. Příčinou může být i nízký výkon ventilátoru, který nezvládne odsát dostatek vlhkého vzduchu. Plíseň se pak často tvoří i v koupelnách, u nichž je špatně provedena hydroizolace podlahy a stěn, které samy o sobě navlhnou. Chcete-li tvorbě plísní předejít, měli byste zajistit:

  • Dostatečné větrání – aktivní (ventilátorem) i pasivní (otevřenými dveřmi nebo okny)
  • Kvalitní izolaci podlahy a stěn – doporučuje použití hydroizolačních nátěrů na podkladovou vrstvu
  • Účinný systém odtoku vodu, aby se na podlaze dlouho nedržela
  • Pravidelný úklid koupelny pro odstranění organických nečistot, které plísně potřebují ke svému růstu

Odvětrávání koupelny pomocí ventilátoru

Plísně se velmi často tvoří v koupelnách, v nichž jsou osazeny dokonale těsnící dveře, které jsou téměř vždy uzavřené. Doporučujeme proto během dne nechávat dveře do koupelny pootevřené a použít dveře s alespoň minimální mezerou u podlahy. O odsávání vlhkého vzduchu by se měl postarat ventilátor.

V praxi se bohužel běžně používají ventilátory malého výkonu, které nejsou schopny v době sepnutí vlhkost zcela odsát. Proto při rekonstrukci koupelny prokonzultujte se stavební firmou výběr ventilátoru s dostatečným výkonem. Větrací mřížku k ventilátoru byste měli také pravidelně čistit, aby průchod vzduchu neomezovaly usazené nečistoty. Aby byl provoz ventilátoru efektivní, je důležité správně nastavit dobu provozu po sepnutí a případně pořídit typ s automatickým senzorem. Odvětrávání se zapne vždy, když bude v koupelně vysoká vlhkost vzduchu.

Odtok vody – podlahové vpusti a podlahové žlaby

Aby se riziko výskytu plísní v koupelně minimalizovalo, je třeba zajistit co nejrychlejší odtok vody z podlahy a dalších částí v koupelně. Nezapomínejte ani na čištění vanových, sprchových i umyvadlových sifonů. Pro bezproblémový odtok vody z prostoru koupelny umístěte do podlahy podlahovou vpust s dostatečným průtokem.

Mezi přední české výrobce podlahových vpustí patří břeclavská společnost Alcaplast, která vyrábí nerezové i plastové vpusti s mřížkou v různém designu. Průtok vybírejte s ohledem na velikost koupelny a míru hromadění vody na podlaze. V portfoliu produktů Alcaplast najdete vpusti s průtokem od 40 litrů za minutu, což je ve většině případů naprosto dostačující.

vpust alcaplast

Podlahová vpust Alcaplast s průtokem 46 l/min 

Pokud máte v koupelně bezvaničkový sprchový kout, zaměřte se na výběr kvalitního podlahového žlabu. I v tomto případě sledujte parametr průtoku vody. Podlahové žlaby se snadno čistí a udržují, a tak přináší mimo jiné i snížení rizika výskytu plísní v koupelně. Vlasy, chlupy a jiné organické nečistoty totiž snadno odstraníte až po odpadní trubku.

6 tipů na odstranění vzniklých plísní v koupelně

Co dělat, když se v koupelně nevzhledná plíseň už objevila? Možností, jak odstranit plíseň v koupelně, je hned několik. Při čištění a likvidaci plísní ze zdi používejte ochranné pomůcky a koupelnu odvětrávejte. Doporučujeme používat i roušku, protože se při likvidaci plísní uvolňují její částice do vzduchu a vdechování může způsobovat zdravotní problémy.

plíseň v koupelně

1) Chemické přípravky na bázi chloru

Nejjednodušším způsobem odstranění plísní v koupelně je použití speciálního čisticího prostředku. Obvykle je vyroben na bázi chlorového bělidla, které s plísní rychle zatočí. Na místo postižené plísní se prostředek nanese rozprašovačem, nechá chvíli působit a poté setře. Chemické přípravky jsou agresivní a nebezpečné, proto buďte při manipulaci obezřetní.  

2) Ocet v rozprašovači

Pokud nechcete hned sáhnout po agresivním chemickém čističi, můžete vyzkoušet i některý z prostředků, které používáte v kuchyni. Proti plísním působí i obyčejný lihový ocet. Přelijte jej do rozprašovače, naneste na zeď s plísní a opět nechejte chvíli působit.

3) Spáry mezi obklady vyčistěte kartáčem

Při čištění plísní na zdi rozhodně nedoporučujeme drhnutí kartáčem, při kterém dochází k uvolňování škodlivých látek do vzduchu. Jiná situace je však v případě spár mezi obklady a sanitární keramikou, kde je mechanické odstranění nezbytné. Pro čištění spár použijte starý zubní kartáček nebo tenký kartáč společně s čističem na spáry. V některých případech se zašlé spáry obnovit příliš nedají, jedinou možností je tak jejich nové vyspárování.

plíseň v koupelně

Pro čištění spár dobře poslouží starý zubní kartáček.

4) Peroxid vodíku

Peroxid vodíku má antibakteriální účinky a zabíjí plísně i viry. Je šetrnější alternativou k čističům obsahujícím chlor. Peroxid není škodlivý pro životní prostředí. Opět stačí nanést na postižené místo a nechat chvíli působit.

6) Čajovníkový olej

Jedním z méně obvyklých prostředků při boji proti plísním je čajovníkový olej (tea-tree oil). I ten má dezinfekční a antibakteriální účinky. Má schopnost odstraňovat plísně na zdi, navíc koupelnu po aplikaci příjemně provoní.

Řešíte, jak se zbavit plísně na zdi? Ať už sáhnete po chemickém prostředku nebo šetrnější alternativě, vždy hledejte příčiny vzniku. V opačném případě se plísně začnou v koupelně tvořit brzy poté, co je pracně zlikvidujete.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Chystáte rekonstrukci bydlení? Přinášíme 5 tipů, na co byste si měli dávat pozor

Při rekonstrukci bytu jsme dávali důraz na co nejpřírodnější materály, kvůli tomu, abychom doma neměli žádné z...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

<a href="sd">wdd</a> [url=ds]sd[/url] [sds](https://google.com) https://google.com

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Byt

Vymačkejte si pomerančovou šťávu – ručně i s elektrickými pomocníky

Čerstvou šťávu z pomeranče nenahradí ani ten nejdražší džus z krabice. Při pasterizaci, konzervaci a výrobě z koncentrátu se totiž řadu zdraví prospěšných látek vytratí. Vlastní příprava čerstvé pomerančové šťá...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Máte kopu knih a nevíte kam s nimi? Pořiďte si elektronickou čtečku

Patříte mezi vášnivé čtenáře a knihy se povalují všude po vašem bytě či domě? Už nemáte kam další a další knihy ukládat? Popřemýšlejte nad pořízením elektronické čtečky knihy, která vám ušetří spoustu místa. Mn...

Jak zařídit malý byt a čím ho okořenit?

Jestli patříte k majitelům bytu, který úplně neoplývá nevyužitými prostory a přebytkem čtverečních metrů, pak musíte dělat rozvážná rozhodnutí při jeho zařizování. Přinášíme pár tipů z repertoáru skandinávských...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...