Na skladování potravin jsou ideální krabičky, které využijete doma i na cestách

Na skladování potravin jsou ideální krabičky, které využijete doma i na cestách

Správný výběr a uskladnění potravin jsou základním kamenem zdravého životního stylu. Problematika skladování potravin je v mnoha domácnostech opomíjena, o to více na cestách, kde bychom se jí měli věnovat ještě důkladněji. Špatně skladované jídlo sebou nese spoustu zdravotních rizik. Jak tedy potraviny správně a chytře uchovávat?

Jídlo je nejen v současné době velkým tématem. Učíme se základy zdravé výživy, slýcháme rady dietologů a dalších odborníků, televizní programy jsou plné pořadů o vaření. V posledních letech se většina z nás naučila konzumovat kvalitní potraviny a číst složení výrobků ještě v obchodech. Jiná základní věc spojená s jídlem ale spousta lidem stále uniká – tou je uchovávání potravin doma i na cestách.

Uchovávání potravin – proč dodržovat správné zásady?

Vůbec jednou z nejdůležitějších vlastností potravin je jejich čerstvost a zdravotní nezávadnost. Aby jídlo vydrželo co nejdéle kvalitní a bezpečné pro náš organismus, je důležité dodržovat správné zásady skladování potravin. V opačném případě sebe a naše blízké vystavujeme mnoha zdravotním rizikům.

Špatně skladované potraviny jsou ideálním místem pro vznik různých bakterií a plísní. Největší pozor je třeba dávat na uchovávání masa. Zkažené maso, které nebylo skladováno ve správné teplotě, může mít za následek salmonelu a kampylobakteriózu, jež se projevuje silným průjmem. Ze špatně uchovávaného masa, mléka či sýrů hrozí také nákaza bakterií E.coli. A pokud si nedáte pozor při skladování lahůdkových pokrmů, riskujete listeriózu.

Skladování potravin v domácnosti

Přejděme však konkrétně k tomu, jak správně uchovávat potraviny v domácnosti. Na prvním místě je důležité zmínit, že každá potravina má jiné nároky na skladování. Některé potraviny patří do lednice, jiné do mrazáku, další do spíše a některé mohou být na vzduchu v pokojové teplotě. Obecně však platí, že by člověk měl v případě neotevřených potravin dbát na datum spotřeby.

Skladování potravin v lednici

Říkáte si, že nejjednodušším způsobem uchovávání potravin je dát všechno jídlo do ledničky? To je velká chyba. Některé potraviny, jako například banány, avokádo, rajčata nebo brambory, do lednice vůbec nepatří. Nízké teploty okolo 3 - 6 °C totiž mohou u výše zmíněných potravin mít za následek změnu barvy či chuti.

Častou chybou při uchovávání jídla v lednici je skladování potravin v neuzavřených nádobách či jen tak volně. V tomto případě se totiž potraviny rychleji kazí, jsou náchylnější ke tvorbě mikroorganismů a mohou načichnout od ostatního jídla. Proto je dobré uchovávat potraviny v praktických uzavíratelných miskách a dózách, které zaručují delší kvalitu a trvanlivost potravin.

Skladování potravin v mrazáku

Zdroj: WITT-International
Zdroj: WITT-International

Chcete si nechat maso, ovoce a tepelně upravené pokrmy zakonzervovat na delší dobu? Pak je ideální je uložit do mrazničky. Potraviny byste v mrazničce měli uchovávat buď ve speciálních zamrazovacích mikrotenových sáčcích, nebo v uzavřených plastových miskách a krabičkách, které jsou ideální pro uchovávání hotových jídel, omáček či polévek.

Uchovávání potravin v mrazničce má ovšem svá omezení. Pokud chcete do mrazáku uložit tepelně upravený pokrm, tak nejdříve vyčkejte, až vychladne. A věděli jste, že existují potraviny, které rozhodně nepatří do mrazáku? Jedná se například o brambory, vejce, rýži, těstoviny, citrusy či zeleninu s vysokým obsahem vody (rajčata, okurky, papriky, saláty). Pamatujte si také zásadu, že již jednou rozmražené jídlo se do mrazáku znovu nikdy nedává!

Skladování potravin ve spíži

Některé potraviny, jako například rýže, těstoviny, brambory, konzervy, koření, mouka, čokoláda a mnohé další pokrmy, nevyžadují na první pohled žádné velké starosti. Zmíněné potraviny lze totiž dát poliček a skříněk, nebo ideálně do větrané spíže, kde panuje lehce chladnější prostředí.

Abyste u potravin zachovávaných ve spíži zajistili dlouhou trvanlivost, je dobré je neskladovat v původních obalech. Suché potraviny jako těstoviny a rýži je lepší skladovat v uzavíratelných nádobách, ať už plastových nebo skleněných (ty navíc mohou sloužit jako dekorativní prvek ve vaší domácnosti).

Velký pozor byste také měli dát na uchovávání sypkých potravin jako je mouka, cukr a různé koření, u nichž hrozí napadení potravinovými moly, proto je opět dobré použít uzavíratelné nádoby s pevnými víčky.

Uchovávání potravin na cestách

Pokud se chcete vydat na dovolenou či jen tak na výlet a vzít si s sebou jídlo, tak si musíte pořádně promyslet způsob jeho přepravy. Problém nastává při delším cestování, kdy potřebujete, aby vám potraviny na cestách vydržely několik dní.

Pozorní byste měli být především v létě, kdy panují vysoké teploty, které zvyšují riziko množení bakterií v potravinách. Uchovávat jídlo například pod zadním sklem automobilu tedy není vůbec moudré řešení, naopak byste se měli snažit minimalizovat dobu, po níž budou potraviny vystaveny „nebezpečným“ teplotám nad 6 °C. Konzumací jídla, které například leželo hodinu v horkém prostředí auta, totiž riskujete své zdraví.

Při cestování byste rozhodně měli vynechat uchovávání potravin v igelitových sáčcích, v nichž se jídlo rychle kazí. Stejně jako v domácnosti, jsou i na cestování ideální uzavíratelné plastové krabičky, misky a dózy, které jsou hygienické pro přepravu potravin, nepropouštějí vodu a jídlo zachovají dlouho čerstvé.

Uchovávání potravin na cestách se dále neobejde bez izolačních tašek, chladicích boxů či cestovních ledniček. Díky nim můžete udržet jídlo čerstvé i po několik dnů. Před uložením potravin do chladicích boxů se také doporučuje jídlo předtím nachladit v lednici.

Jak tedy chytře uchovávat potraviny?

Z výše zmíněného vyplývá, že pro uchovávání potravin jsou nejlepší volbou uzavíratelné plastové nádoby, díky jejich komplexnímu použití. Plastové dózy, misky či krabičky totiž můžete dát do spíže, ledničky i mrazáku. Plastové nádoby mají navíc tu výhodu, že je můžete dát i do mikrovlnné trouby. Kromě toho vám uzavíratelné plastové dózy výborně poslouží při uchovávání potravin na cestách, nebo si do nich můžete dát svačinku, když jdete do práce nebo do školy. 



Diskuse k článku

  • Robin Hudeček

    14:19 15. 12. 2016 0
    Krabičky jsou možná i zbytečné. my si vystačíme s obyčejnými sáčky, které jsou zase do mrazáku. Kdybysme balili vše do krabiček, budeme jich potřebovat desítky a hlavně mnohem větší lednici.

Vodní sklo izoluje i chrání proti žáru

Dobrý den .
Mám starší domek a přemýšlela jsem jestli můžu natřít střechu vodním sklem . Střecha je jako asfa...

6 tipů, jak zařídit pokoj pro puberťáka

Při rekonstrukci pokoje pro mého syna mi výš článek pomohl. Zdůrazňuje, jak důležité je vytvořit prostředí pod...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Voda, topení, plyn - díky odborníkům budete IN

Plánujete stavbu domu nebo rekonstrukci? Nefunguje u vás doma vše tak, jak by mělo? Poptejte odborníky, pro které jsou slova „voda, topení, plyn“ každodenním chlebem a kteří si moc dobře uvědomují, že bez vody ...

Byt

Rozkvetlá zahrada v obýváku: Pokojovky, které rozzáří váš domov

Máte doma spoustu zeleně, ale něco vám chybí? Květy v bytě dokážou malý zázrak. Přidají barvu, vůni, živost – a hlavně radost. V tomhle článku se podíváme na pokojovky, které opravdu kvetou, a poradíme, jak jim...

Jak natřít dřevěný plot – návod krok za krokem

Plot je první, čeho si při návštěvě zahrady každý všimne. Jenže dostává zabrat – vítr, déšť, mráz nebo ostré slunce na něj působí celý rok. Pokud chceme, aby dřevěný plot dlouho vydržel pěkný i funkční, je potř...

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Chemické čištění topení. Šetří peníze i planetu.

Zima už je definitivně za námi a nadvládu převzalo jaro. To znamená, že je ideální čas vytáhnout tenisky, jízdní kolo, zajít na zmrzlinu a v neposlední řadě také vyčistit topení a připravit ho na další topnou s...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Minimalismus s jarním nádechem

Jaro 2025 je v plném proudu a s ním i čas nových začátků a svěžesti, který může vdechnout život i do našeho domova. Promítněte do interiérového designu prvky minimalismu, které míří na jednoduchost a funkcional...