Poradíme, jaká tloušťka izolačního materiálu je optimální

Čeká vás zateplení domu? Nepodceňujte tloušťku izolace

Moderní izolační materiály dokážou výrazně snížit tepelné ztráty budovy. Aby však byl jejich účinek dostatečný, musí být zvolena odpovídající tloušťka izolantu. A právě v tom mnozí ve snaze ušetřit chybují. Pojďme se zaměřit na to, jaká je optimální síla tepelné izolace a podle čeho ji volit.

Čím silnější izolace, tím lépe

Obecně platí, že čím silnější vrstvu izolačního materiálu použijete, tím lépe. Čím větší vrstvou bude dům obalen, o to lépe bude izolovat a sníží vám náklady na vytápění. V létě zase zabrání zbytečnému přehřívání budovy. Při volbě správné tloušťky je třeba sledovat zejména ekonomický aspekt a s tím spojenou návratnost.

Obvykle se volí tloušťka od 12 do 20 cm, s větší sílou se setkáte jen zřídkakdy. Je třeba podotknout, že finanční rozdíly v této škále nejsou až tak výrazné, a tak se rozhodně vyplatí připlatit nějakou korunu navíc za izolant silnější o pár centimetrů. Zateplení domu vnímejte jako dlouhodobou investici, která se vám vrátí až po několika let.

Čtěte také:

Jak lze provést zateplení stropu?

Tepelná izolace potrubí je přínosnou a úspornou nutností

Zateplení snadno a rychle, to je termoizolační nátěr

Zateplení domů pomocí PUR pěny – jaké má vlastnosti?

Zateplení domů – srovnání PUR pěny a minerální vaty

Potom ale začnete šetřit a současně využívat výhod v čele s tepelným komfortem, které vám izolace přinese. Je namístě podotknout, že různé typy izolačních materiálů mají odlišnou schopnost izolace. Proto si pečlivě srovnejte různé typy izolantu a nemůžete-li si široký materiál dovolit, volte méně silný typ se stejně dobrými izolačními vlastnostmi. O tom si ale povíme zase někdy jindy.

Termokamera odhalí, kudy uniká teplo z domu

Izolace o šířce nad 20 cm se většinou nevyplatí

Současné technologie umožňují výrobu izolačních desek až do tloušťky 20 cm. Pokud byste chtěli realizovat zateplení, které by mělo šířku izolantu ještě širší, museli byste přistoupit k její realizaci pomocí dvou vrstev zateplení.

Z hlediska návratnosti investice se tak doporučuje šířku zastropovat na 20 cm, aby bylo možné zateplení realizovat jen pomocí jedné vrstvy izolačních desek. Neúměrně by totiž vzrostly náklady nejen za samotný izolační materiál, ale také za kotvicí prvky, lišty a další nezbytné komponenty. Z hlediska návratnosti by tak bylo takové zateplení diskutabilní.

Tloušťka zateplení v rozmezí od 12 do 20 cm jako optimum

Odborníci se shodují na tom, že izolační materiály by měly mít tloušťku v rozmezí 12 až 20 cm. Obecně se doporučuje držet spíše horní hranice, protože rozdíl v ceně nebude až tak výrazný a schopnost izolace se naopak zlepší razantně.

Vynaložit náklady na zateplení silnější vrstvou izolantu se doporučuje zejména v místech, kde je cena za energii vyšší. Obecně však lze předpokládat další zdražování elektřiny i tepla, a tak má zateplování smysl takřka u všech budov. Pokud se rozhodnete zateplovat fasádu polystyrenem, doporučujeme zvolit desky o síle alespoň 15 cm. V případě zateplování minerální vatou je doporučené minimum stejné, lepší výsledky ale přinese izolant silný 18 cm.

Fasádní polystyren by měl mít tloušťku alespoň 15 cm

Návratnost investic si dobře propočítejte

Zateplení domu by mělo být součástí domu nejen při realizaci novostavby, ale také při rekonstrukci. Bez návrhu a výpočtu budete izolační účinek a s tím související úspory jen těžko odhadovat. Proto se obraťte na profesionální firmu, které zohlední aktuální součinitel prostupu tepla domem a navrhne takový typ a takovou tloušťku izolace, která bude z hlediska návratnosti nejvýhodnější.

Nepodceňujte kvalitu realizace a další prvky

Kvalitní izolační materiál je základem, k úsporám ale nestačí. Důležitou roli hraje i samotná montáž izolačního systému, při které se dá dopustit mnoha chyb. Proto nedoporučujeme svépomocnou realizaci zateplení. Může dojít ke vzniku tepelných mostů, které by negativně ovlivnily schopnost izolovat a prodloužily by i návratnost investice.

Pro maximální úsporu energie zohledněte i další stavební prvky, zateplení zkrátka nestačí. Velké množství tepla může unikat přes konstrukce výplňových otvorů, tedy přes okna a dveře. Na ty jsme se podrobně zaměřili v předcházejících článcích:



Diskuse k článku

  • very

    10:27 15. 6. 2021 0
    ja mam 6 cm a staci, to len unia trepe a dava 15 cm a vyssie, hovadina
    • Redakce

      08:03 18. 6. 2021 0
      Hezký den, záleží na mnoha faktorech, někdy může být 6 cm opravdu dostatečné, jindy nezajistí adekvátní izolaci. Ale tloušťka nad 15 cm běžně smysl opravdu nedává, ekonomická návratnost by byla extrémně dlouhá. Děkujeme za vaši zkušenost, s pozdravem Radek Brázdil, redakce Chytré Bydlení

Dobrý kontakt k tématu

Výměna oken nikdy nebyla snadnější!

My jsme okna měnili poměrně nedávno a než jsme se dopracovali k firmě která nám je dodá, což byl docela oříšek...

Naplánujte si kuchyni chytře

Dneska už toho jde vymyslet velká spousta. Za sebe bych dala radu hlavně takovou, že by člověk měl sáhnout po ...

Plastová, nebo dřevěná okna?

Podle mého je to čistě na tom, co kdo preferuje. Mě osobně více baví dřevěná okna, také je na baráku máme, ale...

Výměna oken: jaký materiál zvolit?

Tak materiál dost záleží i na preferenci každého z nás, myslím si, že nejdůležitější krok je vybrat správného,...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Dobrý den, velmi se mi líbí obrázek s dlažbou kolem bazénu.
S tou šedou. Nemohl byste mi napsat, kde ji sežen...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem na tyhle stránky zabrouzdala, ale přišlo mi, že tam natrefuju spíš na takový a...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...
Zobrazit všechna témata

Jak bojovat proti zamlženým zrcadlům v koupelně

Je nepříjemné, když po horké sprše nemůžete použít zrcadlo v koupelně, protože je zamlžené. Mlžení zrcadel je bežným jevem, se kterým se možná setkáváte i vy. A projevuje se i během letního období. Dá se s tím ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Úklidové návyky pro každodenní život, které vám ušetří čas

Každodenní úklid může být časově náročný a vyčerpávající. Přitom stačí několik jednoduchých změn, které vám pomohou udržet domov v čistotě a zároveň vám ušetří drahocenný čas. V následujícím článku vám představ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

5 a 20 tipů, jak zabavit děti během cesty autem na dovolenou

Cestování autem na dovolenou může být pro děti dlouhé a nudné. A to může způsobit neklid a nepohodlí pro všechny. Jak tedy zabavit naše nejmenší, aby cesta ubíhala rychleji a byla příjemnější pro všechny? Připr...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Upcycling starého nábytku: Dejte mu druhou šanci

Upcycling nabývá na popularitě. Proces, při kterém přeměňujeme staré a nepotřebné věci na nové, souzní principy s ekologickým a udržitelným životním stylem. Představíme vám, proč a jak můžete i vy dát starému n...