Jak vybrat střešní okno, které prosvětlí podkrovní prostory

Jak vybrat střešní okno, které prosvětlí podkrovní prostory

Pokud plánujete přestavbu půdy na obytný prostor, neobejdete se bez střešních oken. Prosvětlení a kvalitní odvětrávání místností v podkroví je velmi důležité, proto je třeba vybírat střešní okna s opravdovou pečlivostí. Na trhu narazíte na nepřeberné množství výrobců střešních oken, kteří neustále vyvíjí nové modely s vylepšenými tepelněizolačními vlastnostmi i pohodlným ovládání. Jak vybrat střešní okno a neudělat krok vedle? Právě na to se zaměříme.

Před montáží střešního okna si zjistěte sklon střechy

Hned na úvod je třeba říci, že střešní okno není možné umísťovat na všechny typy střech. Než vůbec začnete zvažovat pořízení okna do podkroví, zjistěte si, jaký má vaše střecha sklon. Pro zajištění funkčního a vodotěsného napojení musí mít střecha sklon 15 až 90°, při nižším sklonu není instalace okna možná. S tím souvisí i výběr vhodného místa pro umístění střešního okna, se kterým by vám měl každý odborník na střešní krytiny pomoct.

Velikost oken jako zásadní parametr výběru

Do podkrovních obytných částí domu musí pronikat dostatečné množství přirozeného světla, současně musí být umožněna adekvátní akumulace čerstvého vzduchu. Z toho důvodu je třeba zvolit dostatečně velká okna, případně zvážit možnost instalace několika menších střešních oken. Odborníci doporučují pořídit okna o ploše alespoň 10 % celkové užitné plochy místnosti.

Máte-li podkrovní místnost i velikost 15 m2, měla by být plocha oken alespoň 1,5 m2, klidně i o něco víc. Chcete-li aby se přirozené světlo dostalo do každého zákoutí, nainstalujte více oken. Střešní okna jsou obzvláště praktická při umístění nad pracovní stoly, při montáži do podkrovní koupelny pak například nad vanu, kde zajistí i kvalitní odvětrávání.

střešní okna25

Střešní okno prosvětlí podkrovní koupelnu.

Instalační výška: střešní okno se musí pohodlně otevírat

Pokud vám to prostory obytných místností umožňují, nainstalujte střešní okna tak, aby se pohodlně otevírala při natažení ruky. Výšce také přizpůsobte způsob otevírání oken. Na trhu narazíte na střešní okna s výklopným i výsuvným otevíráním. V některých případech je nezbytné umístit okno tak vysoko, že na něj běžně nedosáhnete. V takových případech je možné problém vyřešit montáží střešních oken na elektrické ovládání, počítejte však s významně vyššími pořizovacími náklady.

Výběr střešního okna podle materiálu

Máte představy o tom, kde okna umístíte, jak budou velká a jak se budou otevírat? Pak můžete přistoupit k výběru podle konkrétních technických parametrů. Střešní okna se vyrábí jak v dřevěném, tak plastovém provedení. Plastová okna se snadno udržují, jsou mechanicky odolná a nevadí jim ani vyšší vlhkost, nevypadají však tak poutavě jako klasická dřevěná okna. Právě u nich majitelé oceňují nezaměnitelný vzhled, návrat k tradičním materiálům i kvalitní konstrukce.

Dřevěná okna vynikají dlouholetou životností, vyžadují však pravidelnou údržbu, především pak lakování a ošetření ochrannými nátěry. Okna ze dřeva jsou také náchylnější na zvýšenou vlhkost, proto je nedoporučujeme instalovat například do podkrovních koupelen.

Zaměřte se na tepelněizolační vlastnosti oken

Přes výplňové otvory (okna, dveře) uniká značná část tepla, proto je třeba zajistit, aby byly kvalitně izolovaná a zbytečně nezvyšovala energetickou náročnost budovy. Při výběru nových střešních oken se zaměřte zejména na použití izolačních materiálů, technologii zasklení i skladbu okenních profilů.

Nejdůležitějším parametrem je součinitel prostupu tepla, který udává kvalitu izolace okna. Srovnejte si parametr u několika modelů a vyberte ten s nižší hodnotou. Kvalitní zateplení oceníte nejen v zimě, kdy díky tomu zaplatíte méně za vytápění, ale také během léta. Izolace totiž chrání interiéry před zbytečným přehříváním.

Odvětrávání, sítě proti hmyzu, stínění a další doplňky

Ani v případě střešních oken nezapomínejte na okenní doplňky, které zlepšují funkčnost i komfort při používání. Do této kategorie patří například větrací mřížky, které zajistí bezproblémovou cirkulaci vzduchu, dále sítě proti hmyzu nebo stínicí systémy. Na střešní okna se montují jak klasické žaluzie, tak speciální protisluneční sítě. Stínění je zejména u střešních oken důležité, protože právě podkrovní prostory mají tendenci se rychle přehřívat.

Výběr a nákup nových střešních oken považujte za dlouhodobou investici a nebojte se připlatit několik tisíc za model s lepšími izolačními vlastnostmi a komfortnějším ovládání. V následujícím článku se zaměříme na to, jaké druhy otevírání střešních oken existují a čím se vyznačují.

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

DRUHY STŘEŠNÍCH OKEN

Přečtěte si další články o oknech, které jsme pro vás v minulosti připravili:Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Pasport stavby – k čemu slouží a proč ho musíte mít i vy

Víte o někom kdo provádi pasportizaci domu v okese Benešov?

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Proměňte staré knihy v originální a okouzlující dekorace

Povalují se vám po knihovně hromady starých knih, u kterých už tak nějak tušíte, že je nikdy neotevřete? Nevyhazujte je, ale proměňte je v okouzlující bytové dekorace, které dodají vašemu interiéru šmrnc a osob...