Přírodní mořidla na dřevo: inspirujte se u našich předků a využijte přírodní pigmenty

Přírodní mořidla na dřevo: inspirujte se u našich předků a využijte přírodní pigmenty

Toužíte po originálním a zajímavém nábytku? Vadí vám, že mořidla, která se prodávají v obchodech, obsahují chemii? Pak není co řešit. Nejjednodušším způsobem, jak vyřešit oba problémy, je použít přírodní mořidlo na dřevo. Vyrobte si ho sami! Zkuste třeba některý z uvedených tipů a nebojte se ani samostatných experimentů!

Přírodní mořidla na dřevo v historii

Než se začalo s výrobou chemických barviv, lidé se obraceli k přírodě. Ať už potřebovali obarvit dřevo, látku, vlasy nebo cokoliv jiného, sloužily jim k tomu přírodní pigmenty. Používala se různá barviva.

Za kuriózní postup při barvení nábytku můžeme označit výrobu tzv. ševcovské černi, která byla oblíbená v 18. století. Traduje se, že šlo zřejmě o odvar ze směsi tanátu železa a mědi. Byla zdrojem velmi odolných a stálých černošedých a černomodrých odstínů. Měděnka se prý rozpouštěla v moči opilců, která se pro tyto účely sbírala v hospodách. Přidával se do ní ještě vinný ocet.

Tento postup v dnešní době zřejmě zkoušet nebudeme. Vybereme si jiné postupy našich předků, abychom si mohli obarvit nábytek či jiné dřevěné doplňky domácnosti zdravými barvami bez chemických přísad. Přírodní mořidla na dřevo lze při troše fantazie vyrobit prakticky z čekohokoliv. Platí ale vždy zásada: nejprve si vyzkoušejte vlastnoručně vyrobené mořidlo na kousku dřeva. Nejenom kvůli tomu, jaký odstín se nám podařil, ale různá dřeva jednoduše reagují jinak. Jak s ohledem na materiál, tak s ohledem na stupeň vysušení dřeva.

Káva jako mořidlo na dřevo

Káva nám chutná a zahání únavu, je však možné ji také využít jako přírodní mořidlo na dřevo. Vyrobíme silnou kávu, necháme ji odstát a přecedíme. Na dřevo ji nanášíme štětcem anebo hadříkem. Kutilům se osvědčilo rovněž namáčení dřeva do roztoku kávy. 

Čaj jako mořidlo na dřevo

Stejně tak jednoduché je použití čaje pro vytvoření krásné barvy na dřevě. Potřebujeme velké množství čaje a vroucí vodu. Různé druhy čajů vytvoří různé odstíny, proto můžeme dát průchod své kreativitě. Louhování čaje hodně prodloužíme, aby výsledné přírodní mořidlo mělo opravdu sytou barvu.

Červená cibule jako mořidlo na dřevo

Oloupeme dostatečné množství červené cibule a její slupky povaříme v horké vodě. Necháme odstát, slupky vyjmeme a roztok nanášíme na dřevo.

Červená řepa jako mořidlo na dřevo

Červenou řepu povaříme a necháme roztok vystydnout, potom nanášíme. Barva bude spíše růžová. Pokud chceme sytější odstín, můžeme použít převařený nálev ze sterilované červené řepy. Osvědčilo se také červené víno.

Ořechy jako mořidlo na dřevo

Ořechové skořápky namočíme na několik dnů do vody. Aby byla barva intenzivnější, můžeme je povařit i s jádry.

Ostružiny jako mořidlo na dřevo

Zajímavý temně fialový ostín poskytnou ostružiny. Rozdrcené plody tohoto ovoce lehce zředíme vodou a směs naneseme na dřevo. Jakmile zaschnou, opatrně očistíme dřevo od zbytků plodů. Nedoporučuje se používat na dřevo, na které bude svítit slunce. Pak rychle bledne. Upřednostníme ho proto na dřevo a nábytek, který zůstane v interiéru.

Ocet jako mořidlo na dřevo

Za výborné mořidlo se považuje ocet. Jeho odstín můžeme změnit přidáním různých přísad.

  • modrá

Pokud do něj vložíme kousky mědi a necháme zhruba týden odstát, vznikne nádherná modrá barva.

  • načervenalá

Pokud přidáme ocelovou drátěnku, dostaneme okouzlující načervenalý odstín.

  • černá

A když do octu dáme čaj, pak získáme opravdu pořádně černou barvu.

Kurkuma/kari jako mořidlo na dřevo

V horké vodě svaříme dostatečné množství kurkumy nebo kari. Necháme vychládnout. Získáme takto žluté přírodní mořidlo na dřevo.

Dubová kůra jako mořidlo na dřevo

Ve vodě svaříme dubovou kůru. Po vychladnutí nanášíme na dřevo pro získání hnědého odstínu.

Spirulina jako mořidlo na dřevo

Spirulina barví dostatečně intenzivně, proto na přípravu barviva není třeba velkého množství – záleží, jak sytého odstínu chceme dosáhnout. Spirulinu vaříme ve vodě a po vystydnutí nanášíme na dřevo, které získá zelený odstín.

Mrkev jako mořidlo na dřevo

Rozmixujeme syrovou mrkev a lehce ji rozředíme vodou. Kaši naneseme na dřevo, které tím dostává oranžový odstín. Po zaschnutí opatrně odstraníme zbytky mrkve.

Pokud by se vám nechtělo trápit se s vlastnoruční výrobou mořidel, můžete zkusit některé z ekologických výrobků. Nátěry a mořidla na dřevo na bázi včelího vosku s obsahem přírodních pigmentů a bez amoniaku se dají pořídit ve specializovaných prodejnách i hobby marketech.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Dobrý den, Emilie. Podle Feng Shui je vhodné umístit kompostér do oblasti zvané Gen, což odpovídá sektorům sev...

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Prosím o radu, kam umístit v zahradě podle Feng Shui (bagua) kompostér. Předem děkuji.

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Jak vyčistit indukční desku

Indukční varné desky jsou oblíbené pro úsporu energie, jednoduché používání a moderní vzhled. Aby ale vypadali pořád jako nové, je potřeba se o ně pravidelně starat. Proto se blíže podíváme na to, jak správně č...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Využijte chytré technologie i ve své zahradě

Moderní technologie nás obklopují na každém kroku a proměňují nejen naše domovy, ale i zahrady. Napadlo vás, že můžete pomocí chytrých řešení ušetřit čas a energii také péči o svůj venkovní prostor?

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

5 tipů, jak zútulnit pokoj pro hosty

Také chcete, aby se návštěvy u vás cítily jako doma? Pokud máte samostatný pokoj pro hosty, čtěte dá. Připravili jsme pro vás 5 tipů na jednoduché proměny, díky kterým vytvoříte útulnou atmosféru Ale pozor, při...