
Vlhko škodí vaší nemovitosti a ohrožuje i vaše zdraví: Jak se ho účinně zbavit?
Injektáž zdiva vám může pomoci řešit potíže s vlhkostí vašeho domova. Jak konkrétně a proč je důležité snažit se co nejrychleji eliminovat nežádoucí účinky vody na stavbu?
Proč se objevuje na nemovitosti vlhkost
Objevily se na vaší nemovitosti specifické vlhké mapy na omítce, odlupující se nebo bobtnající omítka, výkvěty solí (bílé povlaky na stěnách) nebo zatuchlý zápach? Zřejmě máte co dočinění s charakteristickým problémem v podobě vlhkosti. V pokročilejších případech se může krom výše zmíněných symptomů ukázat i pouhým okem viditelná plíseň.
Jde o jednu z nejčastějších poruch, které se vyskytují u rodinných domů. Příčin může být celá řada, obecně jde o selhání původní hydroizolace, případně její úplnou absenci. Následně různí vyvolávající činitelé mohou otevřít cestu k průniku vlhkosti. Patří k nim mimo jiné:
• vzlínání podzemní vody
• zatékání střechou nebo poškozenými okapy
• havárie vodovodního potrubí
• nedostatečné větrání a vytápění
• přívalové srážky a povodně
Obecně platí, že vlhké stěny vyžadují rychlé vysušení, aby se zabránilo dalšímu poškození zdiva, a tedy značným finančním škodám. Vlhkost je nejen neestetická, může také u starších staveb vést k narušení jejich statiky. Zvláště destruktivně působí v kontaminací solemi a poškozením mrazem. Plísně také ohrožují obyvatele domu na zdraví.
Jak řešit vlhké zdivo aneb co je injektáž
Již vzniklý problém lze řešit hned několika účinnými způsoby. Mezi nejčastější metody patří mechanické odstranění vlhké omítky, prořezání spár a aplikace injektážní malty nebo krému. Injektáž vlhkého zdiva probíhá tak, že do něj se navrtají otvory hluboké cca 5 cm přibližně 10–12 cm od sebe. Průměr jednotlivých vrtů se pohybuje mezi 12 a 20 cm. Poté se do otvorů ve zdivu pod tlakem zavede injektážní krém, což je speciální voděodolná emulze.
Tímto způsobem dochází k vytvoření vodoodpudivé vodorovné vrstvy uvnitř zdiva, tzv. izolační clony. Ve výsledku tak takové řešení zabraňuje vzlínání vlhkosti od základů staveb a nahrazuje dodatečně vodorovné izolace.
Podobný postup má celou řadu předností. V první řadě je to rychlá a relativně nenáročná aplikace. Důležitá je i vhodnost pro různé typy zdiva, jako je kámen, smíšené zdivo či hliněné cihly. K přednostem patří i dlouhodobý účinek. Stejně tak nedochází k narušování statiky budovy a injektáž lze provést i za běžného provozu, a to i tam, kde zdivo není možno podřezat. Následná životnost injektáže je až 15 let.
Potřebujete řešit vlhkost zdiva? Obraťte se na odborníky
Je důležité si uvědomit, že pokud už vlhkost zaznamenáte, měli byste posouzení celkového rozsahu škod ponechat na odborníkovi. Ten je schopen nejen určit příčinu poškození, ale správně rozlišit také jeho typ. Stejně tak vyhodnotí adekvátně charakter budovy a v souvislosti s původním poškozením může navíc expert odhadnout i obsah solí a vlhkosti. To jsou nutná opatření pro úspěšnou sanaci objektu.
Ta je nezbytná pro zachování funkčnosti stavby. Odborně provedená injektáž vlhkého zdiva tak může být velmi úspěšným řešením potíží. Pavel Mikšík pod značkou Injektáže Kolín zajišťuje komplexní řešení sanace vlhkého zdiva a izolace vlhkého zdiva. Díky používání moderních metod a technologiím sanace zdiva se celá společnost aktuálně řadí k předním subjektům na trhu. Stejně tak se firma zabývá také poradenskou činností v oblasti sanace vlhkého zdiva a také chemickou injektáží. Působí po celém území České republiky.
Diskuse k článku