Vybíráme stavební laser: přehled typů a funkcí
Montáž nábytku do roviny, lepení tapet nebo pokládka obkladů a dlažeb – to vše jsou práce, které vyžadují maximální přesnost. Docílit dokonalé roviny jen pomocí vodováhy nebo provázku není vůbec jednoduché. Spoustu práce vám usnadní stavební laser, díky kterému budou křivé montáže minulostí. Jaké typy existují, v čem se liší a jakými funkcemi disponují? Právě na to se zaměříme.
Křížový laser: cenově dostupný standard
Pokud hledáte stavební laser, který vám usnadní práci v domácnosti, s velkou pravděpodobností zvolíte křížový. Ten promítá jak vodorovnou, tak horizontální linku, a vytváří na ploše kříž. Získáte tak vodítko pro obkládání roviny, stejně jako pro přesné zavěšení obrazů nebo upevňování sanitárního vybavení. Vyhnete se složitému přeměřování a srovnávání pomocí vodováhy a roviny dosáhnete během chvilky.
Křížové lasery jsou užiteční při nejrůznějších stavebních a rekonstrukčních pracích. Skvělými pomocníky jsou zejména při stavbě sádrokartonových příček nebo stropních podhledů. Při výběru se zajímejte o parametr viditelnosti – v čím větších prostorách budete laser využívat, tím musí být delší. Pro práce v interiérech bytových či rodinných domů stačí křížové lasery s dosahem kolem 10 metrů. Při práci ve venkovních prostorách na větší vzdálenosti nebo rekonstrukcích velkých kancelářských prostorů však budete potřebovat výkonnější variantu.
Oprava spár v koupelně a jejich obnova v několika krocích
Díky samonivelaci bude laser vždy přesný
Nejlevnější křížové lasery ukazují linie podle toho, v jakém úhlu je umístíte na podklad nebo stativ. Aby tak byly „čáry“ opravdu rovné, musíte si s laserem chvíli pohrát a dokonale jej srovnat. Mnohem praktičtější jsou stavební lasery s funkcí samonivelace. Jakmile je položíte na vodorovnou plochu, během chvilky se automaticky seřídí a linie zobrazí v perfektní rovině. Práce se samonivelačním laserem je snadná a nevyžaduje žádné znalosti. Stačí jen položit do požadované výšky a zapnout.
Stavební lasery pro profesionály
Vedle běžných křížových laserů narazíte na trhu také na další typy, které jsou určené především pro profesionální řemeslníky. Svou funkci však splní i v kutilům, kteří se do stavebních prací pouštějí častěji. Velmi praktické jsou rotační lasery, které dokážou vyslat paprsky do všech stran. Mezi další typy pak patří multiliniové, čárové s rozsahem 360°nebo bodové, které vysílají několik paprsků různými směry v jednu chvíli.
Červený, nebo zelený laser?
Stavební lasery s červeným paprskem se ve stavebnictví používají už pěknou řádku let. V poslední době se však na trhu stále častěji objevují lasery se zeleným paprskem. Rozdíl nespočívá jen v samotné barvě paprsku, ale také vlastnostech. Zelený laser je jednoznačně výkonnější, a tak uživatelům přináší podstatně větší dosah a dobrou viditelnost i za zhoršených světelných podmínek.
Zelený laser pravděpodobně dobře uvidíte i v exteriéru během dne, s červeným byste mohli narazit. Protože je však technologie výroby zelených laserů složitější, jsou také o poznání dražší. Za stavební laser se zeleným paprskem zaplatíte přibližně o čtvrtinu víc ve srovnání s černým laserem.
Stavební laser je skvělým pomocníkem pro domácí kutily i profesionální řemeslníky. Pomůže dosáhnout dokonalého výsledku a ušetří spoustu času. Slušné lasery dnes pořídíte v řádu stokorun až nižších tisíců, a tak se investice do nich bezpochyby vyplatí. Pokud jste dočetli až sem, nenechte si ujít ani další články, které jsme pro vás připravili:
Diskuse k článku