Aku nářadí – jak správně pečovat o akumulátory

Aku nářadí – jak správně pečovat o akumulátory

Jedním z hlavních faktorů, které ovlivňují životnost baterií aku nářadí, je okolní teplota. Obecně se doporučuje skladovat nářadí a samostatné…

Hobby nářadí napájené akumulátory patří mezi základní vybavení každého kutila. Zřejmě máte i vy v dílně aku šroubovák nebo vrtačku, případně se poohlížíte po novém pomocníkovi. Aku nářadí přináší řadu výhod v čele s nízkou hmotností a nezávislostí na elektrické síti. Každý akumulátor však má omezenou životnost, kterou zásadním způsobem ovlivňuje způsob zacházení, dobíjení a údržby. Přinášíme vám proto pár tipů jak správně pečovat o akumulátory.

Zaměřte se na uskladnění aku nářadí a akumulátorů

Jedním z hlavních faktorů, které ovlivňují životnost baterií aku nářadí, je okolní teplota. Obecně se doporučuje skladovat nářadí a samostatné akumulátory při teplotě v rozmezí od 5 do 20 °C. Zejména při vyšších teplotách dochází ke snižování kapacity, a tedy i životaschopnosti akumulátorů. Problémové mohou být vysoké letní teploty. Pokud necháte v rozpáleném autě aku nářadí několik hodin ležet, vzápětí se sníží kapacita baterií až o několik desítek procent.

Důležité pravidlo: Aku nářadí a baterie nevystavujte vysokým teplotám. I krátkodobé skladování při 40 °C sníží životnosti o desítky procent.

Zmrzlé baterie nechejte aklimatizovat

Zatímco vysoké teploty výrazně snižují životnost akumulátorů, ty nízké jim až tak neškodí. Aku nářadí s akumulátory tak můžete bez obav skladovat i v dílně, ve které v zimě občas klesne teplota i pod bod mrazu. Před použitím prochladlé“ baterie však nechejte aklimatizovat a používejte je až poté, co se zahřejí na pokojovou teplotu. Studené baterie v žádném případě nepřipojujte do nabíječky, takový postup je může i zničit.

Důležité pravidlo: Zmrzlé baterie nikdy nepřipojujte do nabíječky

Aku nářadí skladujte s částečně nabitými bateriemi

Pokud víte, že aku šroubovák nebo vrtačku nebudete několik dnů či týdnů používat, zaměřte se na jejich uskladnění. Většina kutilů i řemeslníků před uskladněním akumulátorů nabije nářadí na plnou kapacitu, což ve skutečnosti není ideální. Při plném nabití baterií (zejména těch li-ion, které se v nářadí používají velmi často) dochází k poklesu jejich maximální kapacity. Proto je optimální skladovat aku nářadí nabité přibližně na polovinu kapacity. Mnohem problematičtější je však uskladňování vybitých baterií. Pokud jejich napětí klesne velmi nízko, s velkou pravděpodobností se vám je v budoucnu nepodaří vůbec nabít.

Důležité pravidlo: Před uskladněním nabijte akumulátory na cca 50 % jejich kapacity. Výrazně tím prodloužíte jejich životnost.

Akumulátory nenechávejte v nabíječce příliš dlouho

Většina modelů aku nářadí používá k dobíjení akumulátorů jednoduché nabíječky bez sofistikovanějšího systému dobíjení. Akumulátory se tak dobíjí po celou dobu, co jsou zapojené v nabíječce. Doporučujeme baterie vyjmout hned poté, co se nabijí na plnou kapacitu (což poznáte obvykle podle zeleně svítícího indikátoru). Trvalé připojení ke zdroji energie způsobuje soustavné vybíjení a dobíjení, případně přebíjení, které výrazně snižuje životnost baterií.

Důležité pravidlo: Akumulátory vyjměte z nabíječky hned poté, co se plně nabijí. Poznáte to podle zeleně svítící diody na nabíječce.

Používejte jen kompatibilní nabíječky

Pro dobíjení akumulátorů pro aku nářadí používejte jen ty nabíječky, které jsou určené pro dobíjení daného typu baterií. Máte-li více nářadí od jednoho výrobce, zjistěte si, zdali jsou nabíječky vhodné pro dobíjení různých typů akumulátorů. Nabíječka musí dodávat potřebné napětí a zajistit adekvátní úroveň dobíjecího proudu.

Důležité pravidlo: Vyhněte se používání neoriginálních nabíječek, v případě používání více nářadí od jednoho výrobce zkontrolujte kompatibilitu s různými typy baterií.

Budete-li se řídit výše uvedenými radami a tipy, vaše akumulátory vám budou dobře sloužit i několik let. Pokud naopak správnou péči podceníte, budete si muset nové baterie pořídit třeba i za pár měsíců používání.

Související články na téma aku nářadí:

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Zatočte se zaschlými kapkami na skle sprchového koutu

Máte v koupelně sprchový kout a už vás přestávají bavit nevzhledné bílé skvrnky, které se tvoří po zaschnutí kapek vody? Poradíme vám, jak proti nim preventivně bojovat a jak je odstranit, když už se na skle sp...

Čeká vás zateplení domu? Nepodceňujte tloušťku izolace

Moderní izolační materiály dokážou výrazně snížit tepelné ztráty budovy. Aby však byl jejich účinek dostatečný, musí být zvolena odpovídající tloušťka izolantu. A právě v tom mnozí ve snaze ušetřit chybují. Poj...

7 tipů, jak ušetřit za energie chytrým zařízením domácnosti

Provoz domácnosti tvoří podstatnou položku ve výdajích a každým rokem se tato částka zvyšuje. S blížícím se významným zdražením je každá úspora energií vítaná. Podělíme se s vámi o 7 tipů, které vás mohou inspi...

Byt

Tipy, jak pěstovat chilli doma v květináči

Pěstování pálivých chilli papriček je opět v kurzu. Protože se jim daří i doma v květináči, můžete s pěstováním začít kdykoliv. Za pár měsíců sklidíte první plody a až nasbíráte zkušenosti, s klidem se pustíte ...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...