Filtrovaná voda: od vlastností přefiltrované vody po výběr filtračního systému či konvice

Filtrovaná voda: od vlastností přefiltrované vody po výběr filtračního systému či konvice

Říkáte si, jestli pít vodu přímo z kohoutku, nebo ji raději prohnat filtrační konvicí? Kolem pitné vody koluje řada mýtů a pověstí, které se nezakládají na pravdě. Pojďme se proto blíže zaměřit na to, co se v kohoutkové vodě skutečně nachází (a co nikoliv), proč vodu filtrovat a jaký typ filtrační konvice či filtrační láhve na vodu pořídit. Už teď vám prozradíme, že v naprostém pořádku je jak pití vody z kohoutku, tak z konvice!

Jak je to s těžkými kovy a chemikáliemi v kohoutkové vodě

Často slýcháváme, že bychom nepřevařenou vodu z kohoutku neměli vůbec pít, protože obsahuje spoustu chemikálií, a především těžkých kovů. Je třeba zdůraznit, že i když se tyto kovy, například měď či olovo, ve vodě skutečně nachází, jde o zanedbatelné množství.

V České republice prochází kohoutková voda přísným testováním a musí splňovat normy, aby byla poživatelná a zdravotně nezávadná. Namístě je také zmínit, že z některých hledisek jsou požadavky na kvalitu kohoutkové vody přísnější než na vodu balenou, a tak může být v některých domácnostech dokonce kvalitnější než kupovaná.

Filtrovaná voda je jednoznačně chutnější

Z výše uvedeného plyne, že pití vody z kohoutku nepředstavuje žádné zdravotní riziko. To však neznamená, že nemá smysl vodu filtrovat, ba právě naopak. I drobné příměsi kovů a dalších látek totiž mohou negativně ovlivňovat chuť vody. A právě v tu chvíli přichází na řadu filtrační konvice a jiné systémy, které tyto látky úspěšně přefiltrují.

Čtěte také: Máte doma tvrdou vodu? Poznáte to jednoduše

Voda z filtrační konvice je zkrátka chutnější, navíc vodu zbaví přechodné tvrdosti. Přefiltrovanou vodu byste proto měli používat třeba i do varných konvic nebo žehliček, zabráníte tak vytváření vodního kamene. Voda z kohoutku může mít také chlorový nádech, i toho se použitím filtračního zařízení zbavíte. Zejména patříte-li mezi příznivce kvalitního čaje nebo kávy, měli byste používat vodu filtrovanou. Chuť vody totiž zásadním způsobem ovlivní chuť celého nápoje.

Chcete si vychnutnat kvalitní čaj? Použijte přefiltrovanou vodu

Vodovodní a bateriové filtry jako dlouhodobé řešení

Chcete-li filtrovanou vodu používat ve své domácnosti vždy a všude, budete muset sáhnout po řešení v podobě vodovodních filtrů. Ty se umísťují na vstupu, a tak přefiltrují vodu pro celou domácnost. Důležité jsou zejména pro ty, kteří čerpají pitnou vodu ze studny. Zajistí totiž odstranění organických i anorganických nečistot, které mohou kvalitu vody zhoršovat.

Nainstalovat je však můžete i v případě, využíváte-li vodu z řádu. Zajímavou alternativou jsou pak bateriové filtry, které se umísťují zpravidla pod dřez. Postarají se o to, že vám z kohoutku poteče přefiltrovaná voda. Pokud byste však chtěli vodu filtrovat v dřezu i umyvadle v koupelně, museli byste pořídit dva bateriové filtry. Myslete také na to, že filtrační zařízení je třeba pravidelně udržovat a filtry obměňovat.

Většina domácností si vystačí s filtrační konvicí

Nejjednodušším způsobem, jak získat chutnou přefiltrovanou vodu, je používat filtrační konvici. Takové řešení je vhodné právě pro přípravu čaje, kávy či občasné pití kohoutkové vody. Filtrační konvice se vyrábí o různém objemu, takže si její velikost zvolte podle počtu členů v domácnosti o frekvence využití. Počítejte s tím, že i v konvici budete muset pravidelně měnit filtry. Proto pořiďte hojně rozšířený typ konvice, u které nebudete mít se sháněním náhradních filtrů žádný problém. Důležitým parametrem je také rychlost filtrování. Některé starší typy konvic přefiltrují litr vody za tři až pět minut, ty moderní s pokročilejšími typy filtrů to zvládnou během pár vteřin.

Zajímavou alternativou ke konvicím jsou filtrační lahve

Pokud se naučíte pít vodu z kohoutku (ať už přefiltrovanou, či ne), ušetříte spoustu peněz za nákup vody balené a ulehčíte životnímu prostředí. Přefiltrovaná voda bude rozhodně chutnější a zdravější, ale ani ta kohoutková vám nijak neublíží.

Přečtěte si další související články:Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Pasport stavby – k čemu slouží a proč ho musíte mít i vy

Víte o někom kdo provádi pasportizaci domu v okese Benešov?

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Proměňte staré knihy v originální a okouzlující dekorace

Povalují se vám po knihovně hromady starých knih, u kterých už tak nějak tušíte, že je nikdy neotevřete? Nevyhazujte je, ale proměňte je v okouzlující bytové dekorace, které dodají vašemu interiéru šmrnc a osob...