Filtrovaná voda: od vlastností přefiltrované vody po výběr filtračního systému či konvice

Filtrovaná voda: od vlastností přefiltrované vody po výběr filtračního systému či konvice

Říkáte si, jestli pít vodu přímo z kohoutku, nebo ji raději prohnat filtrační konvicí? Kolem pitné vody koluje řada mýtů a pověstí, které se nezakládají na pravdě. Pojďme se proto blíže zaměřit na to, co se v kohoutkové vodě skutečně nachází (a co nikoliv), proč vodu filtrovat a jaký typ filtrační konvice či filtrační láhve na vodu pořídit. Už teď vám prozradíme, že v naprostém pořádku je jak pití vody z kohoutku, tak z konvice!

Jak je to s těžkými kovy a chemikáliemi v kohoutkové vodě

Často slýcháváme, že bychom nepřevařenou vodu z kohoutku neměli vůbec pít, protože obsahuje spoustu chemikálií, a především těžkých kovů. Je třeba zdůraznit, že i když se tyto kovy, například měď či olovo, ve vodě skutečně nachází, jde o zanedbatelné množství.

V České republice prochází kohoutková voda přísným testováním a musí splňovat normy, aby byla poživatelná a zdravotně nezávadná. Namístě je také zmínit, že z některých hledisek jsou požadavky na kvalitu kohoutkové vody přísnější než na vodu balenou, a tak může být v některých domácnostech dokonce kvalitnější než kupovaná.

Filtrovaná voda je jednoznačně chutnější

Z výše uvedeného plyne, že pití vody z kohoutku nepředstavuje žádné zdravotní riziko. To však neznamená, že nemá smysl vodu filtrovat, ba právě naopak. I drobné příměsi kovů a dalších látek totiž mohou negativně ovlivňovat chuť vody. A právě v tu chvíli přichází na řadu filtrační konvice a jiné systémy, které tyto látky úspěšně přefiltrují.

Čtěte také: Máte doma tvrdou vodu? Poznáte to jednoduše

Voda z filtrační konvice je zkrátka chutnější, navíc vodu zbaví přechodné tvrdosti. Přefiltrovanou vodu byste proto měli používat třeba i do varných konvic nebo žehliček, zabráníte tak vytváření vodního kamene. Voda z kohoutku může mít také chlorový nádech, i toho se použitím filtračního zařízení zbavíte. Zejména patříte-li mezi příznivce kvalitního čaje nebo kávy, měli byste používat vodu filtrovanou. Chuť vody totiž zásadním způsobem ovlivní chuť celého nápoje.

Chcete si vychnutnat kvalitní čaj? Použijte přefiltrovanou vodu

Vodovodní a bateriové filtry jako dlouhodobé řešení

Chcete-li filtrovanou vodu používat ve své domácnosti vždy a všude, budete muset sáhnout po řešení v podobě vodovodních filtrů. Ty se umísťují na vstupu, a tak přefiltrují vodu pro celou domácnost. Důležité jsou zejména pro ty, kteří čerpají pitnou vodu ze studny. Zajistí totiž odstranění organických i anorganických nečistot, které mohou kvalitu vody zhoršovat.

Nainstalovat je však můžete i v případě, využíváte-li vodu z řádu. Zajímavou alternativou jsou pak bateriové filtry, které se umísťují zpravidla pod dřez. Postarají se o to, že vám z kohoutku poteče přefiltrovaná voda. Pokud byste však chtěli vodu filtrovat v dřezu i umyvadle v koupelně, museli byste pořídit dva bateriové filtry. Myslete také na to, že filtrační zařízení je třeba pravidelně udržovat a filtry obměňovat.

Většina domácností si vystačí s filtrační konvicí

Nejjednodušším způsobem, jak získat chutnou přefiltrovanou vodu, je používat filtrační konvici. Takové řešení je vhodné právě pro přípravu čaje, kávy či občasné pití kohoutkové vody. Filtrační konvice se vyrábí o různém objemu, takže si její velikost zvolte podle počtu členů v domácnosti o frekvence využití. Počítejte s tím, že i v konvici budete muset pravidelně měnit filtry. Proto pořiďte hojně rozšířený typ konvice, u které nebudete mít se sháněním náhradních filtrů žádný problém. Důležitým parametrem je také rychlost filtrování. Některé starší typy konvic přefiltrují litr vody za tři až pět minut, ty moderní s pokročilejšími typy filtrů to zvládnou během pár vteřin.

Zajímavou alternativou ke konvicím jsou filtrační lahve

Pokud se naučíte pít vodu z kohoutku (ať už přefiltrovanou, či ne), ušetříte spoustu peněz za nákup vody balené a ulehčíte životnímu prostředí. Přefiltrovaná voda bude rozhodně chutnější a zdravější, ale ani ta kohoutková vám nijak neublíží.

Přečtěte si další související články:



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

5 tipů, jak vylepšit sprchový kout s nízkými náklady

Souhlasím, že drobné úpravy mohou výrazně zlepšit komfort a vzhled koupelny bez nutnosti rozsáhlé rekonstrukce...

Vadí vám vzduch z klimatizace? Pořiďte si stropní chlazení

Znám, mám nainstalovanou klimastěnu a už bych si klimatizaci v životě nepořídil.

Ložnice v roce 2025: Tipy redakce, jak ji zútulnit a být trendy

Fajn článek, líbí se mi, že redakce myslí i na praktičnost, nejen na design. Ložnice je za mě fakt jedna z nej...

Okno je okem vašeho domova: Co obnáší realizace nových oken?

Když si plánujete nová okna, nehleďte jen na vzhled, ideální je mít po ruce prověřeného dodavatele. Levné firm...

Dejte své koupelně novou tvář díky rekonstrukci bytového jádra

Článek přesně vystihuje, jak velký rozdíl dokáže udělat rekonstrukce bytového jádra, nová koupelna je jako nov...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Hele, narazili jsme teď na něco, co se jmenuje tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy. Zní to do...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Tak to máte pech, já ale neočekávám, že bych měl takovou kliku a zrovna trefil kuchyni �...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme u nich kuchyň objednávali už v březnu, takže jsme tu soutěž zaznamenali až doda...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Jak opravit lakovaný nábytek a vrátit mu původní vzhled

Lakovaný nábytek působí elegantně a chrání dřevo před poškozením. Časem se ale může objevit řada nedokonalostí – škrábance, skvrny, odlupující se lak. Naštěstí ale většinu z těcho vad dokážete opravit sami, ani...

Doménou zámečníka nejsou jen zámky: Musí být precizní a rychlý v práci s kovem

Pod pojmem zámečník vytane zpravidla konkrétní představa na mysli i laikům. Práce těchto řemeslníků je ale mnohem rozmanitější, než by se mohlo na první pohled zdát. Co všechno umí?

Byt

Nábytek z recyklovatelného plastu: Od předsudků k modernímu designu

Dříve jsme plastový nábytek vnímali hlavně jako levné, málo kvalitní a masově vyráběné zboží. Dnes je situace úplně jiná. Díky moderním technologiím, ekologickému přístupu a špičkovému designu se recyklovaný pl...

Pálená cihla: 8 věcí, které vás možná překvapí

Než sáhnete po prvním řetězu, který v železářství uvidíte, měli byste si ujasnit, co jím vlastně chcete zabezpečit. Jiný typ ochrany vyžaduje kolo v garáži, jiný přívěsný vozík na chalupě. Jinak přistoupíte ke ...

Čemeřice neboli sněžná růže bude ozdobou vaší zahrady

Pustíme se společně do poznávání čemeřice a poradíme, jak se o ni během léta starat. I když kvete v době, kdy většina zahrady odpočívá, stojí za zmínku i teď. Znáte ji?

Váš zrak si zaslouží tu nejlepší péči. Naše oční optika vám ji poskytne

Dívat se na svět ostrýma očima? To je dar. Často si ho ale začneme vážit, až když se něco pokazí. Tento článek je tu od toho, aby vám ukázal, jak o svůj zrak pečovat dříve, než se objeví potíže. Podíváme se, pr...

Jak čistit mosazné předměty: praktické tipy

Možná máte také doma předměty z mosazi. Jejich zlatý nádech působí teplým dojmem, navíc navozuje atmosféru dob minulých. Ať už máte mosazné dekorace, kování nebo nádobí, udržení jejich lesku vyžaduje pravidelno...

Sbohem, otravnému hmyzu! Jak vám sítě do oken změní život k lepšímu

Letní sezóna je časem otevřených oken, čerstvého vzduchu a vůně květin z vaší zahrady. Bohužel s tím přichází i nezvaní hosté – komáři, mouchy a další obtížný hmyz, který narušuje klid vašeho domova. Řešení? El...