Jak správně odmrazit lednici a mrazák? Důležité je načasování

Jak správně odmrazit lednici a mrazák? Důležité je načasování

Vždy se při otevření lednice nebo mrazáku zděsíte, když vidíte silnou vrstvu námrazy, ale odmrazení stále odkládáte? Alespoň jednou za rok byste se do odmrazování lednice a mrazáku měli pustit. Jednak zlepšíte úroveň hygieny spojenou s pravidly pro skladování potravin, jednak uvolníte prostor, který vám vzniklá vrstva ledu zabírá. Po odmrazení se také sníží spotřeba energie. Pokud tak máte pocit, že vaše lednice či mrazák je opravdovým žroutem energie, měli byste se do odmrazení pustit co nejdříve. Pojďme se zaměřit na to, jak a kdy tento typ údržby provádět.

Vyberte vhodnou dobu pro odmrazování lednice či mrazáku

Pokud lednici nebo mrazák odmrazujete pravidelně, odmrazování si předem naplánujte. Je-li namrzlá vrstva tlustší než 4 až 5 mm, odmrazování proveďte co nejdříve bez ohledu na roční období. Při tlusté vrstvě namrzlého ledu či sněhu se totiž spotřeba zvyšuje o desítky procent, při vytvoření centimetrové krusty může přesáhnout klidně i 60 %.

Pokud na odmrazení nespěcháte, tento typ údržby provádějte vždy v zimních měsících. Potraviny uložené v mrazáku a lednici totiž musíte během odstávky uchovat v co nejchladnějším prostředí. V zimě je to snadné, potraviny jednoduše přendáte například do krabice a umístíte na dvůr či balkon. Mnohem hůře se spotřebiče odmrazují během léta, kdy potraviny umístěné mimo lednici či mrazák podléhají zkáze prakticky okamžitě. Pokud se chcete do odmrazování pustit v teplejších dnech, učiňte tak v ranních nebo večerních hodinách a potraviny umístěte do přenosných chladniček. Pokud je nemáte, napusťte vodou igelitové sáčky a vytvořte si co nejvíce chladiva, kterým potraviny a krabice dočasně ochladíte.

lednice - námraza

Je namrzlá vrstva široká nad 5 mm? Odmrazení je nezbytné.

Návod na odmrazování spotřebičů v 5 krocích

Pokud jste určili ideální období pro odmrazování domácích spotřebičů, můžete se pustit do práce. Počítejte s tím, že vám celý proces zabere několik hodin práce a nadělá i nepořádek. Postup odmrazování spotřebičů rozdělíme do 5 kroků:

1. Odpojte spotřebič a vyjměte potraviny

Lednice a mrazáky obvykle nejsou vybaveny vypínacím tlačítkem, proto je budete muset vypojit ze sítě. V té chvíli přendejte veškeré potraviny do krabic, naskládejte je vedle sebe a do spodní části umístěte potraviny, které se mohou nejrychleji zkazit. Potraviny přesuňte na chladné místo, na které nesmí svítit sluneční paprsky.

2. Zabraňte zbytečnému odtékání vody

Pokud v kuchyni nechcete mít potopu, udělejte preventivní kroky a odtékající a kapající vodu zachycujte. Moderní spotřebiče jsou vybaveny odtokovým systémem, u těch starších či levnějších nic takového nenajdete. Použijte dostatek ručníků či hadrů a do vnitřního prostoru umístěte misky či kbelíky. Prostor kolem lednice či mrazáku průběžně vytírejte mopem.

3. Nechejte lednici samovolně odmrazit

I když proces odmrazování lednice či mrazáku zabere nějaký čas, příliš energie u toho nevydáte. Dveře spotřebiče otevřete dokořán a silnější vrstvy ledu odstraňujte postupně škrabkou. Led nikdy netrhejte nebo neodstraňujte silou, mohli byste spotřebič poškodit.

Pokud chcete proces odmrazování urychlit, dejte vařit vodu a nalijte ji do hrnce. Ten pak umístěte do prostoru lednice. Horká pára udělá své a námraza rychleji povolí. Než tak učiníte, nahlédněte do servisní příručky. U některých modelů by se vzhledem ke specifické konstrukci proces odmrazení neměl urychlovat. Při odmrazování nikdy neutírejte stěny, dveře ani police přímo horkou vodu. Mohlo by dojít k teplotnímu šoku a poškození povrchu.

4. Po odmrazení vnitřní prostor vyčistěte

Až bude proces odmrazování u konce a vrstvy ledu se promění ve vodu, vnitřní prostor lednice či mrazáku vyčistěte. K tomu můžete použít speciální čisticí prostředky určené pro mytí chladniček, obvykle se dodávají ve spreji. Můžete si připravit i vlastní dezinfekční prostředek, a to smícháním vody s jedlou sodou. Nikdy nepoužívejte agresivní chemické prostředky, které mohou uložené potraviny kontaminovat. Nezapomeňte vyčistit všechna zákoutí, police, vnitřní boxy a stěny. Vše vysušte, kapky vody by mohly opět začít rychle přimrzat a začít tvořit vrstvu ledu.

5. Zapněte spotřebič a naplňte jej potravinami

Až budete mít pocit, že je lednice opět čistá a bez jakéhokoliv ledu či námrazu, můžete ji opět zprovoznit. Lednici či mrazák zapojte do sítě, nastavte regulátory teplot a nechejte 20 minut běžet. Poté lednici či mrazák zkontrolujte, a pokud se zdá, že funguje bez problémů, potraviny do opět naskládejte. V průběhu týdne pak kontrolujte i stav potravin. Odstávka a změna teploty mohla způsobit snížení trvanlivosti.

Lednice

I když odmrazování domácích spotřebičů nepatří mezi oblíbené činnosti, jedná se o důležitý krok, který sníží spotřebu a zlepší úroveň hygieny. Často se na nás obracíte také s dotazem, jak lednici zbavit zápachu. Na to se zaměříme v pokračování našeho článku.

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

JAK SE ZBAVIT ZÁPACHU V LEDNICIDiskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Jak na výběr oken

Za mě dobrých 5 typů pro někoho kdo se v oknech neorientuje. Ještě bych si dovolil podotknout, že bych si důkl...

Postavte si gabionový plot. Montáž zvládnete sami

Dobrý den,

tloušťka 30 cm by neměla být problém. Protože ale bude plot poměrně vysoký, měl byste použít st...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Pokud bych za současných podmínek plánoval změnu dodavatele, tak by to pravděpodobně byl...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dřevěné obklady v interiéru – jaké mají výhody a kam se hodí

Dřevěné obklady do interiéru zaujmou svým teplým a útulným pocitem, který dokážou navodit. Ať už renovujete starší dům, nebo zařizujete novostavbu, dřevěné obklady mohou zásadně ovlivnit atmosféru bydlení.

Byt

Naplánujte si kuchyni chytře

Stojíte mezi čtyřmi zdmi, které mají tvořit hranice kuchyně a přemýšlíte, jak by měla nakonec vypadat? Ať už zařizujete kuchyni zcela novou, nebo tu stávající jen rekonstruujete, základem všeho je plánování kuc...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Kam vyrazit k moři v létě 2024 levně?

Léto je časem, kdy se mnozí z nás touží vydat za teplem a odpočinkem. Pokud stále váháte, kam letos vyrazit na dovolenou, máme pro vás přehled zajímavých destinací, které nabízejí nejen slunce, ale i bohatý kul...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

Chytrá svítidla dokážou měnit barevné spektrum podle denní doby

Biorytmy, naše vnitřní hodiny, jsou zásadní pro naše pohodlí a produktivitu. Studie ukazují, že správné osvětlení v průběhu dne dokáže přímo ovlivnit kvalitu spánku, náladu a celkový energetický stav. Chytrá sv...