Pořiďte si kvalitní koš na tříděný odpad, ulehčí vám spoustu práce

Pořiďte si kvalitní koš na tříděný odpad, ulehčí vám spoustu práce

Podle dostupných statistik patří Češi mezi nejpečlivější třídiče odpadu. Patří mezi ně i vy? Pak si práci ulehčete a pořiďte si dostatečně prostorné a snadno přenosné koše na tříděný odpad. Třídění do pytlů nebo několika samostatných nádob není ani rychle, ani praktické, o vzhledu pak nemůže být vůbec řeč. Na trhu jsou dostupné různé typy košů, které jsou přímo uzpůsobeny pro třídění odpadu. Samostatnou kategorii pak tvoří tzv. sortery integrované přímo do kuchyňských skříněk.

Přizpůsobte velikost koše provozu své domácnosti

Než se pustíte do výběru nového koše na tříděný odpad, zamyslete nad provozem své domácnosti. Každý má trochu jiné návyky a produkuje různé druhy odpadu v rozdílném množství. Nad objemnějšími koši uvažujte zejména v případě, máte-li početnou rodinu. Pořízením malého koše byste jeho kapacitu naplnili během jednoho odpoledne, a tak byste museli chodit k barevným kontejnerům třeba i každý den.

Koše na tříděný odpad jsou vybaveny několika samostatnými nádobami s různými objemy. Největší je zpravidla prostor vyhrazený pro směsný odpad. Vedle něj může být umístěna část pro ukládání plastu, skla, bioodpadu a dalších typů. Většina domácností produkuje hned po směsném odpadu nejvíce plastů, ať už jde o lahve, obaly od potravin nebo drobné předměty. Proto by měl být prostor pro plast dostatečně objemný. Praktické jsou zejména vyšší koše, do kterých se bez problémů vejde i několik stlačených PET lahví.

Otevírací mechanismus usnadní manipulaci

Podobně jako běžné odpadkové koše se i ty na tříděný odpad prodávají v různém provedení horní části. Mohou být zcela otevřené, vybavené ručně otevíracím víkem nebo doplněné otevíracím mechanismem. Právě ten je z hlediska používání nejpraktičtější. Koš je vybaven jedním nebo několika pedály, po jehož sešlápnutí se automaticky otevře víko koše. Odpad do něj snadno umístíte i v případě, máte-li obě ruce plné. Současně se vyhnete přímému kontaktu s košem, a tak snížíte riziko jeho zašpinění. Koše s otvíracími mechanismy jsou však podstatně dražší a snadněji se poškodí. Doporučujeme proto investovat do odolnějších typů, například kovových, které snesou i hrubší zacházení.

Praktický trend moderních kuchyní – integrované sortery

Odpadkové koše se nejčastěji umísťují do prostoru pod dřez. Dříve využívané volně stojící koše na tříděný odpad se už několik let nahrazují kvalitními sortery, které jsou integrovány přímo pod kuchyňskou linkou. Mohu být výsuvné i výklopné, malé, jednoduché i složité s větším počtem samostatných nádob.

Myslete na to, že čím více nádob pod dřez umístíte, tím bude jejich objem menší. Je tak zbytečné mít více než 4 nádoby na tříděný odpad, protože byste je museli vyprazdňovat i několikrát za den. Za optimální se považují sortery se 3 až 4 nádobami – největší pro směsný odpad, menší pro plast, sklo a kov nebo bioodpad. Moderní integrované sortery jsou zpravidla doplněny o systém otevírání, díky kterému se koše samy vysunou po otevření kuchyňských dvířek. Opět tak nemusíte do prostoru koše sahat rukama a odpad jednoduše vyhodíte.

Používejte dostatečně pevné pytle

Aby nedošlo k rychlému zašpinění samotných nádob a vyhazování odpadu bylo co nejjednodušší, vkládají se do košů a sorterů plastové pytle. I ty jsou dostupné v mnoha objemech, ale také tloušťkách materiálu. Zejména na směsný odpad používejte co nejpevnější pytle, u kterých se eliminuje riziko protržení a vysypání vlhkého, mastného nebo špinavého smetí. Pevné pytle používejte i pro třídění skla, které sice nebývá zpravidla špinavé, ale zase je těžké. Za kvalitní pytle si sice pár korun připlatíte, ale vyhnete se riziku protržení, které by vám ve výsledku mohlo nadělat mnoho škody.

Přečtěte si i další články zaměřené na ekologii a třídění odpadu:Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Dobrý den, Emilie. Podle Feng Shui je vhodné umístit kompostér do oblasti zvané Gen, což odpovídá sektorům sev...

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Prosím o radu, kam umístit v zahradě podle Feng Shui (bagua) kompostér. Předem děkuji.

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Řeřicha vyroste za pár dnů. Sklizeň bude bohatá

Zkoušeli jste někdy pěstovat řeřichu? Je to snadné, rychlé, a to hlavní – můžete si kdykoli dopřát pořádnou porci čerstvých bylin. Přečtěte si, proč a jak řeřichu pěstovat.

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Využijte chytré technologie i ve své zahradě

Moderní technologie nás obklopují na každém kroku a proměňují nejen naše domovy, ale i zahrady. Napadlo vás, že můžete pomocí chytrých řešení ušetřit čas a energii také péči o svůj venkovní prostor?

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

5 tipů, jak zútulnit pokoj pro hosty

Také chcete, aby se návštěvy u vás cítily jako doma? Pokud máte samostatný pokoj pro hosty, čtěte dá. Připravili jsme pro vás 5 tipů na jednoduché proměny, díky kterým vytvoříte útulnou atmosféru Ale pozor, při...