Úprava pitné vody patří do rukou odborníků

Úprava pitné vody patří do rukou odborníků

Voda bez zdravotních rizik je pro nás samozřejmost. Než se ale stane pitnou, prochází procesem, který ji zbaví všech znečištění, nežádoucích příměsí a škodlivin. Mohou pocházet z různých zdrojů a lidskému organismu rozhodně neprospívají. Ve vodovodním řadu proudí nezávadná voda, ale jak postupovat v případě, že si chcete upravit vodu ze svého zdroje?

 

Problémy s nedostatkem vody se nás už dotkly v létě 2015, kdy nadprůměrně horké léto důkladně prověřilo zásobárny vody. Znalosti o úpravě vody se ale hodí i v oblastech, kam nevede vodovodní síť – třeba na chatě.

Filtruje se ze voda studny, z potoka i dešťová

O tom, že jste pozřeli kontaminovanou vodu, se přesvědčíte po několika hodinách. Žaludeční a střevní potíže jsou nejčastějším zdravotním problémem při pobytu mimo domov, kde se i stravujete nebo se snažíte udržovat hygienu. Taková statistika sice neexistuje, ale čísla v ní by byla jistě vysoká, protože snad každý má zkušenost s problémy v situacích, kdy se stravuje v odlišném prostředí, než je zvyklý. Nezáleží, jestli cestujete na dovolenou do zahraničí, míříte do kempu nebo na chatu – všude na vás mohou číhat zákeřné bakterie.
Na samostatnou kapitolu by vydaly dětské letní tábory, na které zdravotníci bez medikamentů na střevní a žaludeční potíže raději ani nevyráží.

Nebezpečné bakterie (nachází se v pitné vodě i vodě v bazénech, kde se podcení její ošetřování):  Legionella sp., E. coli, koliformní bakterie, termotolerantní koliformní bakterie, enterokoky, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus. Z hlediska zdravotních rizik může být ještě nebezpečnější výskyt parazitických prvoků jako jsou Giardia nebo Cryptosporidium

O tom, že jste pozřeli kontaminovanou vodu, se přesvědčíte po několika hodinách. Žaludeční a střevní potíže jsou nejčastějším zdravotním problémem při pobytu mimo domov, kde se i stravujete nebo se snažíte udržovat hygienu.

Parametry pitné vody aneb co nesmí obsahovat

Pitná, pramenitá nebo minerální voda? Je mezi nimi rozdíl a pro každou platí jiné normy.

  • Nesmí obsahovat mikroorganismy, parazity a látky jakéhokoliv druhu v počtu nebo koncentraci, které by mohly ohrozit veřejné zdraví (stanoveno zákonem 252/2004 Sb.)
  • Překročení mezní hodnoty obvykle nepředstavuje akutní zdravotní riziko. Není-li u ukazatele uvedeno jinak, jedná se o horní hranici rozmezí přípustných hodnot.
  • Dosažení nejvyšší mezní hodnoty zakazuje používání vody k pití
  • Úplný rozbor vody zahrnuje 62 ukazatelů, zkrácený pak 23; obojí stanovuje vyhláška (nutně je však potřeba znát jen 17 z nich)

Pít vodu ze studny? Až po rozboru

Kvalitu vody ve studně si musí majitel ohlídat sám. Pravidelné kontroly nejsou jen rutinní záležitostí, protože je musí provádět odborní pracovníci se speciálním vybavením.
Zkoumají se ukazatelé se mikrobiologické a biologické povahy (např. bakterie E. Coli), fyzikální (např. vodivost), chemické (např. dusičnany) a organoleptické (např. pach, zákal).

Zkoumají se ukazatelé se mikrobiologické a biologické povahy (např. bakterie E. Coli), fyzikální (např. vodivost), chemické (např. dusičnany) a organoleptické (např. pach, zákal).

Kompletní a nejpodrobnější analýza je poměrně nákladná – vyjde asi na 7500 Kč, za její zkrácenou verzi zaplatíte kolem 1100 Kč. Dozvíte se o ní základní údaje, jako je barva, zákal, pach, chuť, pH, CHSKMn, Fe, amonné ionty, dusitany, dusičnany, konduktivitu, koliformní bakterie, E. koli, kulivovatelné org. při 22°C a 36°C, tedy to nejpodstatnější.

Orientačně si můžete rozbor provést i sami. Slouží k tomu speciální sady, které používají i akvaristé. S jejich pomocí zjistíte ale jen malý zlomek hodnot a ještě ne úplně přesně.

Jak upravit, aby se mohla pít

I když je otočení kohoutkem snažší, není na škodu vodu ve studni upravit (pokud ji hodláte konzumovat). V případě, že čísla ve výsledcích nebudou odpovídat tabulkovým hodnotám a voda nebude ke konzumaci vhodná, není to konečná. Sami se do úprav nepouštějte a pro srovnání stavu kontaktujte raději odbornou firmu. Ta je na takové situace připravena, ví co dělat a zná účinné postupy.

Kromě spolehlivého filtru bude potřeba i dezinfekce (např. UV lampou) a filtrace (s různými druhy filtrů).
Další důležitou informací je ta, v níž po rozboru sdělí, kdy by bylo potřeba vodu znovu zkontrolovat. Situace se v průběhu roku mění a ovlivňují ji různé okolnosti – od sucha až po povodně.

Žhavým tématem je v dobách nedostatku správné hospodaření s vodou. Zdá se, že příroda nás zkouší a po povodních, které Česko trápili před lety, teď navazuje doba, kdy nás zase potrápí sucho.
Zároveň je potřeba dávat si pozor na zdroje znečištění vody, protože ty můžeme ovlivňovat sami.

Čištění a filtrace vody v přírodě?

Úprava vody na výletě v přírodě není žádné sci-fi, ke kterému byste potřebovali kufřík s chemickou sadou. Na trhu jsou k dostání speciální lahve, které jsou schopny nabranou vodu prefiltrovat a zbavit všeho, co tam nemá místo.

Žhavým tématem je v dobách nedostatku správné hospodaření s vodou. Zdá se, že příroda nás zkouší a po povodních, které Česko trápili před lety, teď navazuje doba, kdy nás zase potrápí sucho.
Zároveň je potřeba dávat si pozor na zdroje znečištění vody, protože ty můžeme ovlivňovat sami.

Pitná voda ze studny bude na chatě perfektním řešením jejího nedostatku. Doma je pak ideálním záložním zdrojem. Kontrola a péče se ale nesmí podceňovat, protože jen tak bude zdravotně nezávadná a kvalitní.
Do rozboru a úpravy raději investujte, jen tak získáte stoprocentní jistotu nezávadnosti a budete ji moci bez obav využívat. Třeba jen k rychlému letnímu osvěžení.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Sádrové obklady: kam se (ne)hodí a jaké jsou jejich vlastnosti

Existuje nespočet obkladových materiálů, po kterých můžete při rekonstrukci nebo realizaci novostavby sáhnout. Vedle oblíbených keramických či kamenných obkladů existují také obklady sádrové. Jsou cenově dostup...

Překlady stavebních otvorů: materiály a specifika

Důležitým konstrukčním prvkem všech staveb jsou překlady, které zajišťují stabilitu nad stavebními otvory. Nesmí chybět nad okny, dveřmi i vraty a musí se s nimi počítat už v projektové dokumentaci. Překlady se...

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...