Úprava pitné vody patří do rukou odborníků

Úprava pitné vody patří do rukou odborníků

Voda bez zdravotních rizik je pro nás samozřejmost. Než se ale stane pitnou, prochází procesem, který ji zbaví všech znečištění, nežádoucích příměsí a škodlivin. Mohou pocházet z různých zdrojů a lidskému organismu rozhodně neprospívají. Ve vodovodním řadu proudí nezávadná voda, ale jak postupovat v případě, že si chcete upravit vodu ze svého zdroje?

 

Problémy s nedostatkem vody se nás už dotkly v létě 2015, kdy nadprůměrně horké léto důkladně prověřilo zásobárny vody. Znalosti o úpravě vody se ale hodí i v oblastech, kam nevede vodovodní síť – třeba na chatě.

Filtruje se ze voda studny, z potoka i dešťová

O tom, že jste pozřeli kontaminovanou vodu, se přesvědčíte po několika hodinách. Žaludeční a střevní potíže jsou nejčastějším zdravotním problémem při pobytu mimo domov, kde se i stravujete nebo se snažíte udržovat hygienu. Taková statistika sice neexistuje, ale čísla v ní by byla jistě vysoká, protože snad každý má zkušenost s problémy v situacích, kdy se stravuje v odlišném prostředí, než je zvyklý. Nezáleží, jestli cestujete na dovolenou do zahraničí, míříte do kempu nebo na chatu – všude na vás mohou číhat zákeřné bakterie.
Na samostatnou kapitolu by vydaly dětské letní tábory, na které zdravotníci bez medikamentů na střevní a žaludeční potíže raději ani nevyráží.

Nebezpečné bakterie (nachází se v pitné vodě i vodě v bazénech, kde se podcení její ošetřování):  Legionella sp., E. coli, koliformní bakterie, termotolerantní koliformní bakterie, enterokoky, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus. Z hlediska zdravotních rizik může být ještě nebezpečnější výskyt parazitických prvoků jako jsou Giardia nebo Cryptosporidium

O tom, že jste pozřeli kontaminovanou vodu, se přesvědčíte po několika hodinách. Žaludeční a střevní potíže jsou nejčastějším zdravotním problémem při pobytu mimo domov, kde se i stravujete nebo se snažíte udržovat hygienu.

Parametry pitné vody aneb co nesmí obsahovat

Pitná, pramenitá nebo minerální voda? Je mezi nimi rozdíl a pro každou platí jiné normy.

  • Nesmí obsahovat mikroorganismy, parazity a látky jakéhokoliv druhu v počtu nebo koncentraci, které by mohly ohrozit veřejné zdraví (stanoveno zákonem 252/2004 Sb.)
  • Překročení mezní hodnoty obvykle nepředstavuje akutní zdravotní riziko. Není-li u ukazatele uvedeno jinak, jedná se o horní hranici rozmezí přípustných hodnot.
  • Dosažení nejvyšší mezní hodnoty zakazuje používání vody k pití
  • Úplný rozbor vody zahrnuje 62 ukazatelů, zkrácený pak 23; obojí stanovuje vyhláška (nutně je však potřeba znát jen 17 z nich)

Pít vodu ze studny? Až po rozboru

Kvalitu vody ve studně si musí majitel ohlídat sám. Pravidelné kontroly nejsou jen rutinní záležitostí, protože je musí provádět odborní pracovníci se speciálním vybavením.
Zkoumají se ukazatelé se mikrobiologické a biologické povahy (např. bakterie E. Coli), fyzikální (např. vodivost), chemické (např. dusičnany) a organoleptické (např. pach, zákal).

Zkoumají se ukazatelé se mikrobiologické a biologické povahy (např. bakterie E. Coli), fyzikální (např. vodivost), chemické (např. dusičnany) a organoleptické (např. pach, zákal).

Kompletní a nejpodrobnější analýza je poměrně nákladná – vyjde asi na 7500 Kč, za její zkrácenou verzi zaplatíte kolem 1100 Kč. Dozvíte se o ní základní údaje, jako je barva, zákal, pach, chuť, pH, CHSKMn, Fe, amonné ionty, dusitany, dusičnany, konduktivitu, koliformní bakterie, E. koli, kulivovatelné org. při 22°C a 36°C, tedy to nejpodstatnější.

Orientačně si můžete rozbor provést i sami. Slouží k tomu speciální sady, které používají i akvaristé. S jejich pomocí zjistíte ale jen malý zlomek hodnot a ještě ne úplně přesně.

Jak upravit, aby se mohla pít

I když je otočení kohoutkem snažší, není na škodu vodu ve studni upravit (pokud ji hodláte konzumovat). V případě, že čísla ve výsledcích nebudou odpovídat tabulkovým hodnotám a voda nebude ke konzumaci vhodná, není to konečná. Sami se do úprav nepouštějte a pro srovnání stavu kontaktujte raději odbornou firmu. Ta je na takové situace připravena, ví co dělat a zná účinné postupy.

Kromě spolehlivého filtru bude potřeba i dezinfekce (např. UV lampou) a filtrace (s různými druhy filtrů).
Další důležitou informací je ta, v níž po rozboru sdělí, kdy by bylo potřeba vodu znovu zkontrolovat. Situace se v průběhu roku mění a ovlivňují ji různé okolnosti – od sucha až po povodně.

Žhavým tématem je v dobách nedostatku správné hospodaření s vodou. Zdá se, že příroda nás zkouší a po povodních, které Česko trápili před lety, teď navazuje doba, kdy nás zase potrápí sucho.
Zároveň je potřeba dávat si pozor na zdroje znečištění vody, protože ty můžeme ovlivňovat sami.

Čištění a filtrace vody v přírodě?

Úprava vody na výletě v přírodě není žádné sci-fi, ke kterému byste potřebovali kufřík s chemickou sadou. Na trhu jsou k dostání speciální lahve, které jsou schopny nabranou vodu prefiltrovat a zbavit všeho, co tam nemá místo.

Žhavým tématem je v dobách nedostatku správné hospodaření s vodou. Zdá se, že příroda nás zkouší a po povodních, které Česko trápili před lety, teď navazuje doba, kdy nás zase potrápí sucho.
Zároveň je potřeba dávat si pozor na zdroje znečištění vody, protože ty můžeme ovlivňovat sami.

Pitná voda ze studny bude na chatě perfektním řešením jejího nedostatku. Doma je pak ideálním záložním zdrojem. Kontrola a péče se ale nesmí podceňovat, protože jen tak bude zdravotně nezávadná a kvalitní.
Do rozboru a úpravy raději investujte, jen tak získáte stoprocentní jistotu nezávadnosti a budete ji moci bez obav využívat. Třeba jen k rychlému letnímu osvěžení.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

5 tipů, jak vylepšit sprchový kout s nízkými náklady

Souhlasím, že drobné úpravy mohou výrazně zlepšit komfort a vzhled koupelny bez nutnosti rozsáhlé rekonstrukce...

Vadí vám vzduch z klimatizace? Pořiďte si stropní chlazení

Znám, mám nainstalovanou klimastěnu a už bych si klimatizaci v životě nepořídil.

Ložnice v roce 2025: Tipy redakce, jak ji zútulnit a být trendy

Fajn článek, líbí se mi, že redakce myslí i na praktičnost, nejen na design. Ložnice je za mě fakt jedna z nej...

Okno je okem vašeho domova: Co obnáší realizace nových oken?

Když si plánujete nová okna, nehleďte jen na vzhled, ideální je mít po ruce prověřeného dodavatele. Levné firm...

Dejte své koupelně novou tvář díky rekonstrukci bytového jádra

Článek přesně vystihuje, jak velký rozdíl dokáže udělat rekonstrukce bytového jádra, nová koupelna je jako nov...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Hele, narazili jsme teď na něco, co se jmenuje tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy. Zní to do...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Tak to máte pech, já ale neočekávám, že bych měl takovou kliku a zrovna trefil kuchyni �...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme u nich kuchyň objednávali už v březnu, takže jsme tu soutěž zaznamenali až doda...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Co je to izolační EPDB fólie a kde má své využití

Představte si materiál, který ochrání střechu i základy před vlhkostí a vydrží déle než běžné izolační vrstvy. EPDB fólie taková je. Dokáže vám zajistit kombinaci odolnosti a praktičnosti. V článku objevíte jej...

Doménou zámečníka nejsou jen zámky: Musí být precizní a rychlý v práci s kovem

Pod pojmem zámečník vytane zpravidla konkrétní představa na mysli i laikům. Práce těchto řemeslníků je ale mnohem rozmanitější, než by se mohlo na první pohled zdát. Co všechno umí?

Byt

Nábytek z recyklovatelného plastu: Od předsudků k modernímu designu

Dříve jsme plastový nábytek vnímali hlavně jako levné, málo kvalitní a masově vyráběné zboží. Dnes je situace úplně jiná. Díky moderním technologiím, ekologickému přístupu a špičkovému designu se recyklovaný pl...

Pálená cihla: 8 věcí, které vás možná překvapí

Než sáhnete po prvním řetězu, který v železářství uvidíte, měli byste si ujasnit, co jím vlastně chcete zabezpečit. Jiný typ ochrany vyžaduje kolo v garáži, jiný přívěsný vozík na chalupě. Jinak přistoupíte ke ...

Čemeřice neboli sněžná růže bude ozdobou vaší zahrady

Pustíme se společně do poznávání čemeřice a poradíme, jak se o ni během léta starat. I když kvete v době, kdy většina zahrady odpočívá, stojí za zmínku i teď. Znáte ji?

Váš zrak si zaslouží tu nejlepší péči. Naše oční optika vám ji poskytne

Dívat se na svět ostrýma očima? To je dar. Často si ho ale začneme vážit, až když se něco pokazí. Tento článek je tu od toho, aby vám ukázal, jak o svůj zrak pečovat dříve, než se objeví potíže. Podíváme se, pr...

Jak čistit mosazné předměty: praktické tipy

Možná máte také doma předměty z mosazi. Jejich zlatý nádech působí teplým dojmem, navíc navozuje atmosféru dob minulých. Ať už máte mosazné dekorace, kování nebo nádobí, udržení jejich lesku vyžaduje pravidelno...

Sbohem, otravnému hmyzu! Jak vám sítě do oken změní život k lepšímu

Letní sezóna je časem otevřených oken, čerstvého vzduchu a vůně květin z vaší zahrady. Bohužel s tím přichází i nezvaní hosté – komáři, mouchy a další obtížný hmyz, který narušuje klid vašeho domova. Řešení? El...