Uzení kuřat - když drůbeží maso není nudné

Uzení kuřat - když drůbeží maso není nudné

Do udírny můžete zavěsit téměř cokoliv. Vedle vepřového a hovězího masa se dá udit i drůbež. Uzené kuřecí, krůtí, kachní nebo husí maso v udírně získá charakteristickou chuť a na rozdíl od dvou zmíněných druhů je to stále ta zdravější varianta. Používá se celé kuře, ale i jeho části – prsa nebo stehna. Mlsné jazýčky pak jistě ocení i zauzenou kuřecí „šunku."

 

V případě uzení drůbeže je potřeba pamatovat na to, že maso, v němž je menší obsah tuku, se udí kratší dobu, než prorostlé. Dlouhá doba strávená v udírně navíc způsobí nahořklou chuť, takže je potřeba bedlivě hlídat každou chvilku.

Důležitá příprava: jak naložit kuře na uzení

Prvním krokem přípravy je výběr nejvhodnějšího masa.
Pro uzení je potřeba vybírat kvalitní maso. Netýká se to jen hovězího a vepřového, ale i drůbeže. Ideální je, pokud máte svůj ověřený a důvěryhodný zdroj kuřecího masa. Za to se považuje maso z takového kuřete, které mělo kvalitní životní podmínky, odpovídající stravu a dostatek prostoru pro běžný vývoj. To znamená, že nebyly použity růstové hormony pro urychlení vyspívání svířete a nebylo drženov příliš malé klícce, kde se jeho svalovina vyvíjí odlišně od kuřete. Kuře, kterému je umožněno pohybovat se, má skutečně kvalitnější maso.

Pokud se dodržují i další postupy (správná porážka, úprava, uskladnění a později vhodná příprava), pak může být rozdíl opravdu znatelný.

Postup uzení kuřete

  1. Pokud už máte vybráno nejvhodnější kuře, kuřecí stehna nebo kuřecí psa, pak je naložte do solného láku – tak, jak se to dělá i před uzením jiných druhů masa.
  2. Celé kuře může ležet i tři dny, jednotlivým částem stačí kratší doba (prsa nebo stehna lze naložit např. jen na 3 – 4 hodiny).
  3. Pokud je uzený kousek masa příliš velký, roztok soli lze „napíchat" i do masa. Chuť tak bude rovnoměrná.
  4. Jednou z častých vychytávek je potření masa česnekem.
  5. Udí se teplým kouřem, tzn. že maso nemá po vyuzení tak dlouhou trvanlivost a je určeno k rychlé spotřebě.
  6. Kuřecí maso se udí cca 3-4 hodiny. Teplý kouř je hustý, proto je maso krásně voňavé.

Ideální kuřecí maso pro uzení? Chovejte svá vlastní kuřata a na jejich vývoj a výřivu dohlížejte sami.

Jaká je správná koncentrace nálevů pro uzení masa?

Pro sůl platí, že se přidává 80g do jednoho litru vody. S kořením je to o něco složitější, tam záleží na více faktorech (jak moc je koření aromatické, jak výrazná je chuť a aroma, zda je čerstvé či sušené...). Zlatou střední cestou by mohlo být množství 10g bylinek na kilogram masa.

Tipy pro uzení drůbežího masa:

  • Nejvhodnější pro uzení jsou kuřecí prsíčka nebo vykostěná stehna (kosti ale nevadí, jde jen o formu – někdo je tam nechává třeba i záměrně).
  • Větší kusy drůběžího masa (zejména v případě husy nebo kachny) je vhodné naporcovat.
  • Jestli je maso dostatečně nasolené poznáte tak, že kousek upečete a ochutnáte.
  • Čerstvé koření je mnohonásobně chutnější, než kupované sušené.
  • V případě koření se držte hesla, že méně je více.


Jak naložit kuře na uzení

Uzení čerstvého masa versus maso z mrazáku

Na odborníky by jenom při pomyšlení na uzení zamrazeného masa přišly mdloby. Čerstvé maso je prostě čerstvé maso a ničím jej nenahradíte. Ovšem když není zbytí...
Počítat musíte s tím, že chuť už nebude taková, jaká by byla u čerstvého masa. Zmražením ztrácí maso určité vlastnosti, které ve výsledku budou chybět.
Obsah vody v mase se zmražením a následným rozpuštěním sníží, proto by bylo vhodné, aby oba procesy probíhaly pomalu.
Zmrazené maso není vhodné nakládat do láku, vždy se tak nasolení řeší vstřikováním láku přímo do svaloviny.

Riziko uzení kuřecího masa: Kuřecí maso není šťavnaté samo o sobě, uzením navíc ztratí další šťavnatost. Týká se to zejména prsního masa, uzení stehen je o něco méně riskantní.

Elektrická udírna

Nemáte-li možnost použít klasickou udírnu, existuje ještě elektrická udírna. Využívá teplého kouře a maso tak zpracuje i tepelně. V elektrické udírně jsou pokrmy hotové relativně rychle, ale zase se kvůli tomu nedají skladovat tak, jak kdyby byly vytaženy z tradiční udírny. 

Má misku, do které se sypou dřevěné štěpky na uzení, pokrmy se po rozehřání udírny položí na rošt a během hodiny je hotovo. Udírna se přikryje víkem a pro lepší kontrolu času lze nastavit i spínač, který dá po určené době sám vědět, že je hotovo. Ačkoliv zvukový signál je v tomto případě navíc - vůně, která vychází, jistě nenechá nikoho v klidu.

Uzení kuřat

Kromě klasických porcí kuřete můžete vyzkoušet i skvělé a typicky letní kuřecí špízy.

Na čem si pochutnat

Uzené kuřecí maso je skvělé k přílohám, které už nemají tak výraznou chuť. Je tedy skvělé k bramborovému pyré s různými příměsemi, k vařeným bramborám, hráškovému krému, do zapečených brambor, ke šťouchaným bramborám, do sendvičů nebo do teplých i studených zeleninových salátů těstovinových salátů.
Trhané uzené kuřecí maso nejen dobře chutná, ale v pokrmech i zajímavě vypadá. Navíc není potřeba dodávat další chutě, protože chuť uzeného je delikátní sama o sobě.

Uzené kuřecí maso je pochoutka. Při podávání uzeného masa nezapomínejt, že jeho chuť je už tak dosti výrazná. Proto může být dostačující třeba jen čerstvé pečivo a zelenina. I zdravá večeře tak může mít aroma uzeného!
Osvěžující kombinace se zeleninou může být ideálním řešením pro lehké večeře nebo večerní svačinky při posezení u sklenky vína (nebo něčeho ostřejšího)!



Diskuse k článku

  • Tom

    16:27 1. 12. 2021 +4
    Zkuste kuře vykostit, potrit pastou ze soli a česneku a nalozit na 3 dny do laku . Potom z kuřete udělejte roladu( náplnit syrem) . Udělat takového velkého španělského ptáčka. 4 hodiny v uzaku.

    Výsledek je neskutečně šťavnatá rolada. Nejlepší je hned sníst!!

5 tipů, jak vylepšit sprchový kout s nízkými náklady

Souhlasím, že drobné úpravy mohou výrazně zlepšit komfort a vzhled koupelny bez nutnosti rozsáhlé rekonstrukce...

Vadí vám vzduch z klimatizace? Pořiďte si stropní chlazení

Znám, mám nainstalovanou klimastěnu a už bych si klimatizaci v životě nepořídil.

Ložnice v roce 2025: Tipy redakce, jak ji zútulnit a být trendy

Fajn článek, líbí se mi, že redakce myslí i na praktičnost, nejen na design. Ložnice je za mě fakt jedna z nej...

Okno je okem vašeho domova: Co obnáší realizace nových oken?

Když si plánujete nová okna, nehleďte jen na vzhled, ideální je mít po ruce prověřeného dodavatele. Levné firm...

Dejte své koupelně novou tvář díky rekonstrukci bytového jádra

Článek přesně vystihuje, jak velký rozdíl dokáže udělat rekonstrukce bytového jádra, nová koupelna je jako nov...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Zní to fajn, když máš v létě víc odběrů. Uvidíme, jak to fakticky bude fungovat a jak...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Hele, narazili jsme teď na něco, co se jmenuje tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy. Zní to do...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Tak to máte pech, já ale neočekávám, že bych měl takovou kliku a zrovna trefil kuchyni �...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Co je to izolační EPDB fólie a kde má své využití

Představte si materiál, který ochrání střechu i základy před vlhkostí a vydrží déle než běžné izolační vrstvy. EPDB fólie taková je. Dokáže vám zajistit kombinaci odolnosti a praktičnosti. V článku objevíte jej...

Trend zvaný Tiny House: Proč v Česku mnohé přitahuje?

Přemýšleli jste někdy o životě na pár metrech? Pak se vám bude líbit trend posledních let – Tiny Houses. Přináší pocit nezávislosti a úspory. Takový způsob života umožňuje majitelům soustředit se na to podstatn...

Byt

Nábytek z recyklovatelného plastu: Od předsudků k modernímu designu

Dříve jsme plastový nábytek vnímali hlavně jako levné, málo kvalitní a masově vyráběné zboží. Dnes je situace úplně jiná. Díky moderním technologiím, ekologickému přístupu a špičkovému designu se recyklovaný pl...

Pálená cihla: 8 věcí, které vás možná překvapí

Než sáhnete po prvním řetězu, který v železářství uvidíte, měli byste si ujasnit, co jím vlastně chcete zabezpečit. Jiný typ ochrany vyžaduje kolo v garáži, jiný přívěsný vozík na chalupě. Jinak přistoupíte ke ...

Moderní vrtání, které zvládne víc než jen kopat

Zajímá vás, jak se dnes bez výkopů řeší pokládka sítí? Mrkneme se na to, co jsou to řízené podvrty, jak funguje horizontálně řízené vrtání a proč se tahle metoda vyplatí víc než klasické kopání.

Váš zrak si zaslouží tu nejlepší péči. Naše oční optika vám ji poskytne

Dívat se na svět ostrýma očima? To je dar. Často si ho ale začneme vážit, až když se něco pokazí. Tento článek je tu od toho, aby vám ukázal, jak o svůj zrak pečovat dříve, než se objeví potíže. Podíváme se, pr...

Jak čistit mosazné předměty: praktické tipy

Možná máte také doma předměty z mosazi. Jejich zlatý nádech působí teplým dojmem, navíc navozuje atmosféru dob minulých. Ať už máte mosazné dekorace, kování nebo nádobí, udržení jejich lesku vyžaduje pravidelno...

Sbohem, otravnému hmyzu! Jak vám sítě do oken změní život k lepšímu

Letní sezóna je časem otevřených oken, čerstvého vzduchu a vůně květin z vaší zahrady. Bohužel s tím přichází i nezvaní hosté – komáři, mouchy a další obtížný hmyz, který narušuje klid vašeho domova. Řešení? El...