Luhačovická architektura jako lidová secese. Dušan Jurkovič ale neměl snadnou práci

Luhačovická architektura jako lidová secese. Dušan Jurkovič ale neměl snadnou práci

Z jedné strany Bílé Karpaty, z druhé Beskydské kotáry. A mezi nimi malé lázeňské město s velkým jménem. Do pětitisícových Luhačovic ročně cestují zástupy návštěvníků za lázeňskými službami. - největší na Moravě. Charakter města dotváří jedinečná luhačovická architektura, pod níž najdete podpis Dušana Jurkoviče.

Tvořit v Luhačovicích nebylo snadné. Jurkovič nepatřil mezi vyvolené, a tak za jeho stavbami majdete úsilí, vytrvalost a precizní přípravu.


Uklidňující nálada lázeňského prostředí 

Architektura a lázeňství patří k sobě. Kolonády, altány , fontány, lázeňské domy a hotely odlišíte od městské zástavby na první pohled, protože na lázeňské prostředí pohlíží architekti trochu jinak. Lázeňská města musela být přitažlivá, aby lákala další a další hosty.

Luhačovická architektura v duchu lidové secese

Dušan Jurkovič a Luhačovice, to je spojení, které k sobě neodmyslitelně patří. Architekt ve svém rukopisu spojoval secesi s lidovou architekturou. Tomuto slohu se dostalo zajímavého označení jako „čičmanský folklorní sloh." Objevil se nejen v lázních, ale v tomto duchu se nesla třeba další Jurkovičova stavba – chata Libušín. Pohádkový nádech poznáte v Luhačovicích na několika stavbách.

  • Nejznámější stavbou je Jurkovičův dům. Původní Janův dům dostal novou tvář v roce 1902, kdy se spojil s novou přístavbou a na obě stavby byla navíc vystavěna přístavba. Nějcennější budova lázeňského parku prošla v roce 2002 rekonstrukcí,díky které k vile přibyl bazén, sauna a restaurace.
  • Vlastní prostředky musel Jurkovič vynaložit na rekonstrukci Kuchyňského domu. Pod názvem Chaloupka se dnes skrývá obytná vilka. Stojí poblíž Jurkovičova domu a její ozdobné prvky ladí s hlavní budovou. Dokonce existuje možnost využít ji pro ubytování a užít si tak Jurkovičovu stavbu na vlastní kůži.
  • Jestřabí - dnes hotel, dříve prostorná vila.
  • Při procházce po areálu nemůžete minouthudební pavilon. Altán měl původně využívat lázeňský orchestr, dnes už něj hudební produkce zní jen občas.
  • Z mlýna vznikl Vodoléčebný ústav. Původní stavba byla jen upravena na současný vyšší a větší dům.
  • Dnes už se nevyužívá budova Slunečních lázní, v ostatních částech ale můžete narazit na další vily jako třeba Vila Valaška, Vila Vlastimila, Slovácká búda, mlékárna nebo inhalační pavilon

Regenerace a prevence v luhačovickém lázeňském areálu působí na všechny smysly. Stavby Dušana Jurkoviče se postarají o potěšení z estetického zážitku, lázeňské procedury potěší fyzicky a psychicky. Do lázní ale nemusíte jen se zdravotními problémy, procházka Luhačovicemi znamená naučný program třeba jen pro rodinný výlet.

Inspirace pro noty Leoše Janáčka

V luhačovickém vzduchu musí být něco zvláštního. Něco, co podněcuje tvořivost a dodává energii k vytváření historických děl. Své o tom ví Leoš Janáček, který si pobyty v Luhačovicích užíval v lázeňských domech a u přátel. Prostředí ho inspirovalo natolik, že se zdejší reálie odrazily v jeho operách. Pestrý lázeňský ruch tak přinesl nerozlučné propojení, které každoročně připomíná hudební festival. Do uší se vám tak bude vkrádat operní hudba, která dokresluje prolnutí přírody, architektury a léčivých pramenů. Všechno dohromady ladí náramně!

Rychlá letní sprcha nebo dlouhá horká masážní terapie prochladlého těla v zimě? Právě lázeňství obohatilo naše koupelny o sprchu, která odplaví svalové napěti ze stresu nebo sportovního výkonu.

Inspirace mohlo být ještě více, kdyby Jurkovič zrealizoval všechny své plánované projekty. Návrh na stavbu Slovenského domu byl už hotový, stejně jako pro letní divadelní arénu.

Propojit secesy a exotické motivy měla kavárna Adolfa Pálenky, ale zůstalo také jen u návrhu. Jurkovič se zapojil do soutěže o návrh, leč nezdařilo se.

Všechno nešlo po drátkách

Současnou podobu získaly Luhačovice až na přelomu 19. a 20. století. Do té doby byl vývoj nekoncepční a město se rozrůstalo bez dlouhodbových plánů. S Jurkovičem přišly dlouhodobější plány a v současnosti obdivované stavby byly zbudovány v rozmezí let 1902 – 1948. V těchto letech byl Dušan Jurkovič dvorním architektem města.
V lázeňském areálu vznikly na základě jeho návrhů netradiční stavby, třeba jako hudební pavilon a sluneční dům s japonizujícími prvky.

A přitom vedení města nebylo Jurkovičovým návrhům nakloněno. Ať už šlo o jeho osobnost nebo sloh, který vyznával, při posuzování návrhů se setkával se zaujatými postoji.

Nejproslulejší luhačovický pramen: VincentkaArchitektura a lázeňství patří k sobě. Kolonády, altány , fontány, lázeňské domy a hotely odlišíte od městské zástavby na první pohled, protože na lázeňské prostředí pohlíží architekti trochu jinak. Lázeňská města musela být přitažlivá, aby lákala další a další hosty.

V Luhačovicích vyvěrá několik léčivých pramenů, nejznámějším je pak ten, z nějž vyvěrá známá Vincentka.Charakteristicky slaná voda získala chuť díky zbytkovému mořskému původu. Její chuť proto není zrovna příjemná, pro blahodárné účinky ji ale ochutnávají všichni,kteří mají problémy s dýchacími cestami, hlasivkami, žaludkem, dvanácterníkem, játry nebo diabetem.
Kloktání, inhalaci či výplachy absolbují hosté v lázních a použít ji takto můžete i v domácích podmínkách.

Architekti na ostří nože

Na architektuře Luhařovic se podíleli ještě další autoři. Do tvorby moderní podoby lázeňského města se zapojil Rudolf Kříženecký a Karel Hugo Kepka. Mezi nimi proběhlo několik sporů, které většinou dopadly tak, jak si vrchnost přála – a právěJurkovič na tato rozhodnutí nejednou doplatil.

Regenerace a prevence v luhačovickém lázeňském areálu působí na všechny smysly. Stavby Dušana Jurkoviče se postarají o potěšení z estetického zážitku, lázeňské procedury potěší fyzicky a psychicky. Do lázní ale nemusíte jen se zdravotními problémy, procházka Luhačovicemi znamená naučný program třeba jen pro rodinný výlet.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Jak odstranit graffiti z fasády vašeho domu?

Dobrý popis možností. Zaujalo mě také ekologické čištění a postupy na různých povrchách.

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Zútulněte si domov na léto. Přinášíme tipy na osvěžující dekorace a doplňky

Zapomeňte na potemnělé obývací pokoje a ponuré dekorace. Je načase vpustit do domova svěží letní atmosféru a proměnit ho v klidný a útulný prostor, který vytvoří ideální podmínky pro odpočinek a relaxaci v parn...