Jak postupovat při výběru rozkládací pohovky

Jak postupovat při výběru rozkládací pohovky

Máte malý byt a hledáte úsporné řešení v podobě kombinace pohovky a postele? Nebo vybíráte rozkládací pohovku pro případ, kdy k vám přijede návštěva a bude chtít u vás přespat? Na trhu je nepřeberné množství rozkládacích pohovek, ne všechny ale zajistí kvalitní spánek a dostatečný komfort. Máme pro vás pár tipů, jak vybrat rozkládací pohovku a neudělat krok vedle.

Zaměřte se na velikost

Pokud vybíráte novou rozkládací pohovku, určitě vás zajímají její rozměry. Se skladností to ale příliš nepřehánějte, obzvlášť v případě, má-li se na ní spát pravidelně. Na trhu jsou rozkládací pohovky v různých velikostech, a to jak ve složené, tak rozložené poloze. Kvalitní rozkládací pohovka zajistí dostatečný komfort při sezení, ale především při spaní.

Aby byl spánek kvalitní, musíte mít v posteli dostatek prostoru. Zaměřte se tak na velikost pohovky v rozložené poloze. Ta by měla mít na délku alespoň dva metry. Pokud mají na rozložené pohovce spát 2 lidé, měla by být šířka ideálně 180 cm, pro jednoho pak 90 cm. Vyspíte se i na posteli široké 80 cm, užší si ale rozhodně nepořizujte.

Rozkládací pohovka

Vybírejte podle frekvence rozkládání

Při výběru rozkládací pohovky hraje také důležitou roli skutečnost, jak často se bude transformovat. Pokud si pořídíte pohovku do obývacího pokoje a možnost rozložení budete využívat jen v ojedinělých případech, pak zkoumejte především pohodlí složené pohovky. Při každodenním rozkládání a skládání ale nejde jen o pohodlí, ale také o kvalitu mechanismu, který musí odolat zátěži a častému používání.

Má-li sloužit rozkládací pohovka jako plnohodnotná alternativa postele, pak si raději připlaťte a pořiďte bytelný kus nábytku, který bude navržený pro každodenní používání. Počítejte s tím, že cena kvalitní dvojkombinace je mnohem vyšší než u pohovek určených pro občasné rozložení.

Jak zařídit pokoj pro hosty?

Rozkládání postele si vyzkoušejte už v obchodě

Některé pohovky se rozkládají snadněji, jiné hůře, a to v závislosti na způsobu rozložení a použitém mechanismu. Rozložení postele by nemělo trvat dlouho a mělo by být snadné. Kvalitní pohovku rozloží jeden člověk během několika vteřin, u těch levnějších budete delší dobu zápasit i ve dvou.

Způsob rozkládání pohovky si vyzkoušejte už v obchodě. Pokud vám to prodejce neumožní, jděte jinam. Po rozložení pečlivě zkontrolujte kvalitu rozložené části potahu a polstrování, na kterém se mnohdy šetří. Pohovku dobře otestujte a v obchodu nějakou dobu zůstaňte. Zjistěte, dokáže-li vám konkrétní kus nábytku zajistit pohodlí jak ve složeném, tak rozloženém stavu.

Při návštěvě obchodního domu vyzkoušejte hned několik rozkládacích pohovek a vzájemně je porovnejte. Brzy zjistíte, že se liší jak způsobem rozkládání, tak kvalitou použitého materiálu a mechanismu. Pokud při rozkládání slyšíte vrzání nebo jiné divné zvuky, takové pohovce se velkým obloukem vyhýbejte. Představte si, jaké zvuky bude vydávat za několik let, když už „zlobí“ jako nový kus.

Sofa

Základní rozdělení podle způsobu rozložení

Abyste se v jednotlivých mechanismech rozkládání pohovky zorientovali, přinášíme vám stručný přehled nejčastějších systémů, se kterými se na trhu setkáte:

  • Vysouvací zásuvka s možností rozložení – jednou z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších typů rozkládacích pohovek jsou ty s vysouvací zásuvkou. Systém je založen na principu výsuvného vozíku, který z pohovky jednoduše vysunete a vložíte do ni chybějící část. Tento díl matrace je však obvykle tvořen opěrnou částí při sezení, která vám tak může při rozložení chybět.
  • ClickClack mechanismus – pokud hledáte rychlý a jednoduchý systém rozložení matrace, vsaďte na oblíbený ClickClack mechanismus. Opěrná část se jednoduchým pohybem sklopí a z gauče se stane postel. Použití pohovky s tímto mechanismem však nedoporučujeme pro každodenní spaní, jelikož postrádá kvalitní matraci a vytváří prostor mezi dvěma díly.
  • Systém se dvěma matracemi – v sedací či opěrné části jsou uloženy dvě matrace, které se vedle sebe položí na volné místo po vytažení úložného prostoru. Skládání je náročnější, proto se nedoporučuje pro každodenní používání.
  • Rozkládací pohovky s jednou matrací – pokud chcete na rozkládací pohovce spát každý den, pořiďte si typ s jednou celistvou matrací. Matrace je ukryta a jedním jednouchým pohybem ji vytáhnete a gauč složíte. Počítejte však s vyššími pořizovacími náklady.

Na trhu narazíte na celou řadu kvalitních rozkládacích pohovek, které vám zajistí pohodlný odpočinek během dne i noci. Vybrat si můžete také skládací či sklápěcí postele, které šetří prostor. Samotný výběr typu a použitého mechanismu necháme už na vás. Před nákupem si ale pohovku vždy dobře ozkoušejte, a to jak ve složeném, tak rozloženém stavu. 

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Splachujete do toalety předměty, které patří do koše? Uvědomte si důsledky

U někoho je důvodem nevědomost, u části populace je důvodem lenost či lhostejnost. Tak jako tak platí, že část lidské populace do kanalizace splachuje věci, které v ní nemají co dělat. Které to jsou a z jakého ...

Vybíráme stavební laser: přehled typů a funkcí

Montáž nábytku do roviny, lepení tapet nebo pokládka obkladů a dlažeb – to vše jsou práce, které vyžadují maximální přesnost. Docílit dokonalé roviny jen pomocí vodováhy nebo provázku není vůbec jednoduché. Spo...

Vybíráte látkové rolety pro váš dům? Rolety den a noc jsou dokonale praktické

Přemýšlíte o vhodném stínění do vašeho domu nebo bytu? Důležitý není jen užitek, ale i design. Látkové rolety se hodí do každé místnosti. Budete nadšeni nejen tím, jak vypadají, ale také jejich praktičností. Ja...

Byt

Čistíte myčku správně a pravidelně? Poradíme, jak postupovat

Aby nám domácí spotřebiče dlouho a správně sloužily, vyžadují pravidelnou údržbu. Zvláštní péči si přitom žádají spotřebiče, u kterých dochází k přímému kontaktu s vodou nebo nečistotami. Mezi ty bezpochyby pat...

Obklady imitující přírodní kámen – srovnání materiálů, výhody a nevýhody

Přírodní materiály jsou v interiérovém designu velmi oblíbené a patří mezi dlouhotrvající trendy. Vzhled přírodního kamene ozvláštní jakýkoliv interiérový prostor, ať už jde o koupelnu, ložnici nebo kuchyň. Na ...

Koupací sud zajistí relaxaci v průběhu celého roku

Horké letní dny jsou v plném proudu, ale nebudou trvat věčně. Teď možná hledáte způsoby, jak se zchladit, už za pár týdnů však budete rádi za příjemnou teplou koupel, která vaše tělo prohřeje. Chcete si venkovn...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Dejte si pozor, co splachujete do WC. Poradíme, co do toalety nepatří

Dříve provedené průzkumy potvrdily, že spousta Čechů využívá toaletu jako odpadkový koš. Také občas do toaletní mísy hodíte i něco jiného, než toaletní papír? Pak zbystřete. Jednak vám hrozí riziko ucpání odpad...

Barva roku 2022 a její využití v interiérovém designu

Zajímáte se o aktuální trendy v oblasti interiérového designu a rádi je promítáte i ve svém bydlení? Pak by vám neměla ujít barva roku, které každým rokem vyhlašuje Pantone Color Institute. Pro rok 2022 vyhlási...