Rozlehlá Vila Stiassni spojila funkcionalismus s osobitou zahradní architekturou

Rozlehlá Vila Stiassni spojila funkcionalismus s osobitou zahradní architekturou

Prvorepublikové krásky nemusí nabírat jen podobu jemných žen a dívek z filmového plátna. Vizuálně zajímavé období první republiky dokládajítaké mnohé památky jako je vila Stiassni. Ve stínu vily Tugendhat, i když na opačné straně středu Brna, ji nechal postavit továrník Alfred Stiassny. Společně se svou obrovskou zahradou patří mezi chlouby moravské metropole.

 

Klidná Masarykova čtvrť byla žádanou lokalitou i v dřívějších letech. Dnes tam můžete zamířit obdivovat typicky prvorepublikovou vilu movitých továrníků – vilu Stiassny, za jejímž návrhem stojí Ernst Wiessner. Doplňuje čtyřlístek nejvyznamějších funkcionalistckých staveb a společně stojí za vidění.

Ernst Wiesner a jeho nejlepší realizace

Pod návrhem vily je podepsén Arnošt Wiesner, který však používal i svou německou variantu jména Ernst. Wiesner se narodil v Malackách, ale s rodinou se brzy přesunul do největšího města jižní Moravy. Nebylo daleko, příležitostí zde bylo nesrovnatelně více a navíc stále byla na dohled Vídeň, centrum tehdejšího dění. Tam ostatně brzy zamířil. Po složení maturitní zkoušky odcestoval na jih, aby se stal posluchačem vídeňské techniky. Měl štěstí, když se mu stal učitelem jeho velký vzor – Adolf Loos. První Wiessnerova realizace v Rosicích u Brna pochází ještě z doby před dokončením studií.

Kus Brna v Liverpoolu. Nebo naopak

Po 2. světové válce působil v Londýně, učil na Oxfordu a nakonec i na liverpoolské univerzitě. Tam vydržel až do penze a dočkal se pocty v podobě titulu Master of Architecture. Přátelství s katolickým arcibiskupem mu přineslo několik zakázek, mezi nimi i významnou realizaci budov školy sv. Mikuláše v blízkosti liverpoolské katedrály.

Vila Stiassni

Vila Stiassni jako státnické útočiště

Vila Stiassni však vešla do povědomí díky pobytům řady státníků. Stavba ve své éře často vítala prominentní hosty. Své si vila odsloužila v éře komunismu. Kromě českých politiků a prezidentů zde čas strávil při své návštěvě Fidel Castro.
Kromě VIP návštěvků byla vila v porevoluční době k dispozici pro oslavy, svatební hostiny a další akce, které si žádaly výjimečné prostory.

Krajinářská architektura a sportovně relaxační zahrada

Masarykova čtvrť, ve které vila stojí, je dnes velmi příjemnou lokalitou pro bydlení. Ačkoliv je blízko centru města, najdete v ní klid ideální pro život všech generací. Po něm toužily už i tehdy, protože žádná jiná z vil není tak protopojená se svou zahradou. Vilu obíhá přdsazená lavice, která je v souznění s domem i okolím. Krajina nabízí neustále se měníci scenérie, které se nikdy nemohou omrzet. Na terasu se vchází přímo z pokojů. A aby zdi byly přeci jen o něco víc začleněné do okolí, popínají je dřeviny. Nechybí ani lodžie a prostorná terasa. Zkrátka prvorepubliková idyla...

Vila Stiassny

Rozlehlá zahrada pojmula i dům vrchního zahradníka, stáj, byt řidiče, bazén a tenisový kurt. Za autora je považován Otto Eisler, avšak není známá žádná dokumentace, která by to potvrdila. Některé z prvků už ale v současné podobě chybí.

Znovuzrození pod rukama mladých architektů

Nevšímat si objektu o rozloze 32 174 m2, navíc tak blízko centralízko centra, navíc s tak ojedinělým dílem, by bylo trestuhodné. Když zájem o funkcionalismus znovu ožil, došlo na rekonstrukci vily Stiassni. Dům prošel po druhé světové válce stavebními úpravami, ale památkáři se snažili o dosažení původní podoby. Studenti, architekti a majitelé dalších významných objektů ve vile vidí, jak takové domy opravovat. Nadějní architekti se tak získali neocenitelné zkušenosti.
Vedle obnovy původní podoby vznikl v horní části přednáškový sál, který je dnes využívaný k různým účelům.

Obnova, nebo spíše návrat k původní podobě, proběhl v letech 2012 – 2014, kdy byly z interiéru odstraněny dodatečné úpravy. Do toho spadalo i vybavení, které se v průběhu let stále pozměňovalo. Dohledání původního vybavení nebylo jednoduché, navíc pak byla často potřeba ještě renovace. Přiblížení původního interiéru se ale zdařilo a návštěvníci mohou vidět i detaily navržené Ernstem Wiessnerem.

Vila Stiassny

Jak využít vilu Stiassni co nejlépe?

Rekonstrukce vily byla příliš rozsáhlá a nákladná na to, aby zůstala jen jako nevyužitá okrasa s občasnou událostí. Její harmonogram se tak naplnil přednáškami nebo výstavami. Originální zážitek jistě nabízí promítání prvorepublikových filmů v dobové atmosféře brněnské vily. Návštěvníci nejenže nahlédnou do výjimečné památky, jejich smysly budou uneseny i při promítání dobových filmů. Pro milovníky architektury a historie nabízí program mnoho zajímavých zážitků.

Zaujalo vás Wiessnerovo dílo? Jeho um se odrazil i na dalších stavbách:

  • k brněnské meziválečné architektuře patří první velké dílo Wiessnera – Gutmannova vila
  • přestavba mlýna a škrobárny Heinricha Kellnera, Rosice
  • administrativní budova Moravské zemské životní pojišťovny v Brně
  • správní budova Žilinské a Ladecké portlandcementové továrny, Bratislava
  • přestavba pekárny D. Drucker (Vídeň) nebo československého velvyslanectví v Londýně a mnohé další

Brněnské vilové kvarteto:

- Vila Tugendhat
- Vila Stiassni
- Vila Löw-Beer
- Jurkovičova vila

Foto: vila-stiassni.cz

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...