Statky jsou zapomenutá stavení, jenž mají stále své kouzlo

Statky jsou zapomenutá stavení, jenž mají stále své kouzlo

Každý netouží po životě v moderní čtvrti, kde je na dosah snad vše, na co si vzpomenete. Jsou i tací, kteří chtějí žít v kontaktu s přírodou a ideálně podobně, jak to znali z prázdnin u babičky. Velké statky tvoří speciální kategorii obydlí. Rozhodně nejsou pro každého. Do města to bývá kus cesty a mnohdy nejsou k dispozici ani věci, které se v běžných domech berou za samozřejmost.

 

Nadšencům to však za poklidný život a nekonečnou romantiku stojí. Současný trend pak určuje statkům dvě role: jako skvělé místo pro rekreaci nebo podobu malé farmy.

Statky s dlouhou historií

Některé ze statků pochází dokonce až z 18. století. U takových se však dá očekávat, že mnohdy nešetrné úpravy už docela znatelně pozměnily vzhled a charakter stavby. Každá etapa měla své charakteristické úpravy. Na některých statcích, jež dříve patřily těm nejbohatším, se dají najít velmi kvalitní a vzdácné podlahy nebo výzdoba.

Rozlehlé stavby už dnes nejsou příliš vyhledávané. Na vině je energetická náročnost při celoročním bydlení a důvod, že investovat do něj jen kvůli víkendovému a letnímu pobytu se nevyplatí. I tak se najdou lidé, kteří se pro něj rozhodli a v žádném případě nelitují.

Omezení materiálem a polohou

Statek byl vždy definován spíše účelem, než stylem. Jednalo se o usedlosti, jenž dávaly střechu nad hlavou těm, kdo se v okolí starali o půdu, k níž časem přibyla i zvířata. Jejich konstrukce byla ovlivněna geografií a podmínkami. Dostat moderní materiál do odlehlých míst nebylo jednoduché a základní konstrukce tak byla spíše chudá. Až s rozvojem infrastruktury se daly statky modernizovat.

 Fotolia_60365253_XS

Co je pro statek nejvíce charakteristické

Statky musely v první řadě vyhovovat životnímu stylu spjatému s přírodou a domácími zvířaty. Nejvýraznějším prvkem jsou však velké dvory, ne vždy uzavřené. Vnitřní část pak bývá rozdělena na formální a neformální. Důraz je kladen na prostor u dveří, kde bývá spousta prostoru pro odložení špinavého šatstva.

Velkou výhodou bývají opravdu tlusté zdi, jejichž šířka může být až 70cm. I tak ale bývají trable se zateplením a nevyhovujícími okny, jimiž uniká většina tepla.

Rekonstrukce statků bývá finančně náročná, a přesto nebudete moci očekávat veškerý konfort supermoderního bydlení z centra měst. Při renovaci se ale snažte udržet ducha stavby. Ten se totiž nedá obnovit ani těmi nejdražšími designovými doplňky a nábytkem. Venkov bývá na statcích cítit všude kolem a tak je potřeba k tomu i přistupovat.

Pokud si chcete alespoň vyzkoušet život na některém ze starých statků daleko od civilizace, pak není lepší možnost, než se na nějaký takový vypravit na letní dovolenou.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...