Vchodové dveře – jaké jsou aktuálně oblíbené typy?

Vchodové dveře chrání nejen klid a soukromí všech obyvatel dané domácnosti, ale také vybavení bytu a domu. Jsou tedy jedním z faktorů ovlivňující příjemné bydlení. Z toho důvodu by měly být nároky na jejich výběr opravdu vysoké. Kvalita zajišťující bezpečí je základem, avšak ani estetická stránka by neměla být opomenuta. Vchodové dveře dokážou vtisknout vašemu domu či bytu tvář odrážející celkové ladění domácnosti.

Vchodové dveře jsou vyráběny z různých materiálů, k těm oblíbeným patří především plast, dřevo a hliník. Každé vchodové dveře vykazují specifické vlastnosti, pro které mají své přívržence a na druhé straně samozřejmě i odpůrce. Chystáte-li se pořídit si vchodové dveře, pomůže vám tento článek orientovat se v základních informacích, díky čemuž si budete moci ujasnit, jaké vchodové dveře budou nejvhodnější pro vaše potřeby a požadavky.

Plastové vchodové dveře jsou oblíbené

Dveře z plastu se začaly těšit oblibě společně se stoupající popularitou plastových oken. Za to může především nízká cena a pestrá paleta barev plastových profilů, díky kterým je možné pořídit plastové vchodové dveře víceméně pro jakýkoliv typ stavby. Neméně zmiňovaným pozitivem je i následná údržba, která není nijak náročná, a zvládne ji proto každý. Postačí běžný čisticí prostředek v kombinaci s hadrem či houbičkou a dveře opět vypadají jako nové. Vzhledem k možné dilataci (= změny v rozměrech) způsobené rozdílnými teplotami během střídajících se ročních období je vhodné jednou za čas plastové vchodové dveře seřídit, aby byly stále plně funkční. Tomuto druhu dveří je také připisována úsporná vlastnost v podobě dobrých izolačních schopností. Vchodové dveře z plastu se dokážou vysokou měrou podílet na udržení tepelné pohody objektu, a zamezit tak zbytečným ztrátám, které se ve výsledku promítají nejen do rodinného rozpočtu, ale obecně do pohody provázející poklidné bydlení.

Dřevěné vchodové dveře, to je nestárnoucí klasika

Dalším vyhledávaným typem vchodových dveří jsou ty z oblíbeného materiálu, který je pro mnohé určitou tradicí. Tím materiálem je dřevo vnášející do realizace kus dobře vypadající přírody. Výjimkou nejsou v tomto ohledu právě ani vchodové dveře. Vyznačují se poměrně velkou pevností a s ní související odolností, netřeba připomínat ani nastíněný vzhled, kterým nelze zkazit téměř žádný styl domu a jeho okolí. Na tom se podílí spousta možností z hlediska povrchových úprav, které je možno ladit do moderního i zcela rustikálního vzhledu. Při jejich pořízení je nutné počítat s tím, že jejich pěkný vzhled je třeba kontrolovat a udržovat. Dřevo je materiál neustále pracující v souvislosti s okolními vlivy, takže u některých typů je třeba pravidelné čištění a údržba v podobě nátěrů dřevo vyživujícími látkami, co udrží vchodové dveře ve stále dobré kondici. 

Vchodové dveře z hliníku – trendy volba

Vchodové dveře z hliníku (kompozitu) patří k modernějším materiálům, vyhledávané pro svůj vysoce nadčasový design, který doplňují i vlastnosti zajišťující dobrou životnost. Hliníkové dveře boří konvence typické pro vchodové dveře, protože je možné sehnat je i v atypických formách, s netradiční strukturou, povrchovou úpravou apod. Pro svou vysokou odolnost se hojně využívají také v komerčních prostorách, kde jsou vchodové dveře vystaveny abnormální námaze.

Daní za tuto oceňovanou vlastnost je však cena, která se mnohdy šplhá do nadprůměrných výšin, a to zejména u moderních typů, co splňují netradiční designové nároky.

Jak vybírat?

Při výběru je několik faktorů, které byste měli zohlednit. Tím základním je určitě vhodný rozměr. Doporučuje se minimálně 90 cm na 210 cm. Menší vchodové dveře budou totiž značně nepohodlné a nebudou vypadat dobře. Vchodové dveře jsou přeci jen vstup do vašeho domova, a tak by měly být určitým způsobem reprezentativní, s čímž souvisí právě i adekvátní rozměry. Nezapomínejte též na to, že otvírání musí být směrem dovnitř. Dále myslete i na:

 • míru bezpečnosti, co vchodové dveře poskytují (připomeňte si, jak lze zabezpečit byt)
 • adekvátní vzhled dveří s ohledem na typ budovy
 • náklady na montáž
 • na životnost dveří
 • na nutnost údržby
 • na míru izolačních schopností dveří

Na závěr můžete nahlédnout do tabulky, která shrnuje obecné výhody a nevýhody dveří, kterými se zabýval tento článek a přináší i orientační ceny:

Typ dveří Výhody Nevýhody Orientační cena
Dřevěné
 • vzhled
 • pevná konstrukce
 • prodyšnost
 • údržba
 • cena
 • nižší odolnost vůči změnám počasí
cca od 9 000 Kč
Plastové
 • nenáročná údržba
 • cena
 • odolnost vůči změnám počasí
 • nutnost seřizování
 • náchylnost ke kroucení materiálu
 • možnost mechanického poškození
cca od 5 000 Kč
Hliníkové
 •  vzhled
 • pevnost
 • bezpečnost
 •  cena
 • délková dilatace při změnách teplot
 • jsou chladné
 cca od 14 000 Kč


Vchodové dveře jsou vizitkou domu či bytu, u kterého slouží jako první uvítací artikl pro jakéhokoliv návštěvníka. V případě toho nezvaného – zloděje – uchrání vchodové dveře vhodné bezpečnostní třídy vybavení a celkově majetek, v případě zvaného pěkné dveře již na prahu ujistí, že se za dveřmi nachází příjemná domácnost, o kterou se její majitelé pečlivě starají.

 

Diskuse k článku

 • Martina Novotná

  10:56 11. 7. 2018 0
  Díky za fajn článek. Můžu, doporučit českého výrobce dveří ***. Máme od nich vchodové dveře dělané na míru a jsme s nimi spokojeni.

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Sádrové obklady: kam se (ne)hodí a jaké jsou jejich vlastnosti

Existuje nespočet obkladových materiálů, po kterých můžete při rekonstrukci nebo realizaci novostavby sáhnout. Vedle oblíbených keramických či kamenných obkladů existují také obklady sádrové. Jsou cenově dostup...

Překlady stavebních otvorů: materiály a specifika

Důležitým konstrukčním prvkem všech staveb jsou překlady, které zajišťují stabilitu nad stavebními otvory. Nesmí chybět nad okny, dveřmi i vraty a musí se s nimi počítat už v projektové dokumentaci. Překlady se...

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...