Vchodové dveře – jaké jsou aktuálně oblíbené typy?

Vchodové dveře chrání nejen klid a soukromí všech obyvatel dané domácnosti, ale také vybavení bytu a domu. Jsou tedy jedním z faktorů ovlivňující příjemné bydlení. Z toho důvodu by měly být nároky na jejich výběr opravdu vysoké. Kvalita zajišťující bezpečí je základem, avšak ani estetická stránka by neměla být opomenuta. Vchodové dveře dokážou vtisknout vašemu domu či bytu tvář odrážející celkové ladění domácnosti.

Vchodové dveře jsou vyráběny z různých materiálů, k těm oblíbeným patří především plast, dřevo a hliník. Každé vchodové dveře vykazují specifické vlastnosti, pro které mají své přívržence a na druhé straně samozřejmě i odpůrce. Chystáte-li se pořídit si vchodové dveře, pomůže vám tento článek orientovat se v základních informacích, díky čemuž si budete moci ujasnit, jaké vchodové dveře budou nejvhodnější pro vaše potřeby a požadavky.

Plastové vchodové dveře jsou oblíbené

Dveře z plastu se začaly těšit oblibě společně se stoupající popularitou plastových oken. Za to může především nízká cena a pestrá paleta barev plastových profilů, díky kterým je možné pořídit plastové vchodové dveře víceméně pro jakýkoliv typ stavby. Neméně zmiňovaným pozitivem je i následná údržba, která není nijak náročná, a zvládne ji proto každý. Postačí běžný čisticí prostředek v kombinaci s hadrem či houbičkou a dveře opět vypadají jako nové. Vzhledem k možné dilataci (= změny v rozměrech) způsobené rozdílnými teplotami během střídajících se ročních období je vhodné jednou za čas plastové vchodové dveře seřídit, aby byly stále plně funkční. Tomuto druhu dveří je také připisována úsporná vlastnost v podobě dobrých izolačních schopností. Vchodové dveře z plastu se dokážou vysokou měrou podílet na udržení tepelné pohody objektu, a zamezit tak zbytečným ztrátám, které se ve výsledku promítají nejen do rodinného rozpočtu, ale obecně do pohody provázející poklidné bydlení.

Dřevěné vchodové dveře, to je nestárnoucí klasika

Dalším vyhledávaným typem vchodových dveří jsou ty z oblíbeného materiálu, který je pro mnohé určitou tradicí. Tím materiálem je dřevo vnášející do realizace kus dobře vypadající přírody. Výjimkou nejsou v tomto ohledu právě ani vchodové dveře. Vyznačují se poměrně velkou pevností a s ní související odolností, netřeba připomínat ani nastíněný vzhled, kterým nelze zkazit téměř žádný styl domu a jeho okolí. Na tom se podílí spousta možností z hlediska povrchových úprav, které je možno ladit do moderního i zcela rustikálního vzhledu. Při jejich pořízení je nutné počítat s tím, že jejich pěkný vzhled je třeba kontrolovat a udržovat. Dřevo je materiál neustále pracující v souvislosti s okolními vlivy, takže u některých typů je třeba pravidelné čištění a údržba v podobě nátěrů dřevo vyživujícími látkami, co udrží vchodové dveře ve stále dobré kondici. 

Vchodové dveře z hliníku – trendy volba

Vchodové dveře z hliníku (kompozitu) patří k modernějším materiálům, vyhledávané pro svůj vysoce nadčasový design, který doplňují i vlastnosti zajišťující dobrou životnost. Hliníkové dveře boří konvence typické pro vchodové dveře, protože je možné sehnat je i v atypických formách, s netradiční strukturou, povrchovou úpravou apod. Pro svou vysokou odolnost se hojně využívají také v komerčních prostorách, kde jsou vchodové dveře vystaveny abnormální námaze.

Daní za tuto oceňovanou vlastnost je však cena, která se mnohdy šplhá do nadprůměrných výšin, a to zejména u moderních typů, co splňují netradiční designové nároky.

Jak vybírat?

Při výběru je několik faktorů, které byste měli zohlednit. Tím základním je určitě vhodný rozměr. Doporučuje se minimálně 90 cm na 210 cm. Menší vchodové dveře budou totiž značně nepohodlné a nebudou vypadat dobře. Vchodové dveře jsou přeci jen vstup do vašeho domova, a tak by měly být určitým způsobem reprezentativní, s čímž souvisí právě i adekvátní rozměry. Nezapomínejte též na to, že otvírání musí být směrem dovnitř. Dále myslete i na:

 • míru bezpečnosti, co vchodové dveře poskytují (připomeňte si, jak lze zabezpečit byt)
 • adekvátní vzhled dveří s ohledem na typ budovy
 • náklady na montáž
 • na životnost dveří
 • na nutnost údržby
 • na míru izolačních schopností dveří

Na závěr můžete nahlédnout do tabulky, která shrnuje obecné výhody a nevýhody dveří, kterými se zabýval tento článek a přináší i orientační ceny:

Typ dveří Výhody Nevýhody Orientační cena
Dřevěné
 • vzhled
 • pevná konstrukce
 • prodyšnost
 • údržba
 • cena
 • nižší odolnost vůči změnám počasí
cca od 9 000 Kč
Plastové
 • nenáročná údržba
 • cena
 • odolnost vůči změnám počasí
 • nutnost seřizování
 • náchylnost ke kroucení materiálu
 • možnost mechanického poškození
cca od 5 000 Kč
Hliníkové
 •  vzhled
 • pevnost
 • bezpečnost
 •  cena
 • délková dilatace při změnách teplot
 • jsou chladné
 cca od 14 000 Kč


Vchodové dveře jsou vizitkou domu či bytu, u kterého slouží jako první uvítací artikl pro jakéhokoliv návštěvníka. V případě toho nezvaného – zloděje – uchrání vchodové dveře vhodné bezpečnostní třídy vybavení a celkově majetek, v případě zvaného pěkné dveře již na prahu ujistí, že se za dveřmi nachází příjemná domácnost, o kterou se její majitelé pečlivě starají.

 Diskuse k článku

 • Martina Novotná

  10:56 11. 7. 2018 0
  Díky za fajn článek. Můžu, doporučit českého výrobce dveří ***. Máme od nich vchodové dveře dělané na míru a jsme s nimi spokojeni.

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Dobrý den, Emilie. Podle Feng Shui je vhodné umístit kompostér do oblasti zvané Gen, což odpovídá sektorům sev...

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Prosím o radu, kam umístit v zahradě podle Feng Shui (bagua) kompostér. Předem děkuji.

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Řeřicha vyroste za pár dnů. Sklizeň bude bohatá

Zkoušeli jste někdy pěstovat řeřichu? Je to snadné, rychlé, a to hlavní – můžete si kdykoli dopřát pořádnou porci čerstvých bylin. Přečtěte si, proč a jak řeřichu pěstovat.

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Využijte chytré technologie i ve své zahradě

Moderní technologie nás obklopují na každém kroku a proměňují nejen naše domovy, ale i zahrady. Napadlo vás, že můžete pomocí chytrých řešení ušetřit čas a energii také péči o svůj venkovní prostor?

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

5 tipů, jak zútulnit pokoj pro hosty

Také chcete, aby se návštěvy u vás cítily jako doma? Pokud máte samostatný pokoj pro hosty, čtěte dá. Připravili jsme pro vás 5 tipů na jednoduché proměny, díky kterým vytvoříte útulnou atmosféru Ale pozor, při...