Zádveří aneb užitečnost vestibulu

Zádveří aneb užitečnost vestibulu

Zádveří se bourá stejně často, jak je vystavováno. Možná zbytečnost, protože stejnou úlohu víceméně splní předsíň - ta však nedokáže zabránit úniku tepla, což je problém zejména ve starších domech. Přechod mezi exteriérem a vnitřní částí domu je důležitý: představuje jakousi brzdu pro teplo i nepořádek. Navíc každý prostor je důležitý, protože se dá využít jako šatna nebo místo pro odkládání věcí.

Zádveří se často řeší jako provizorium a je mu věnována minimální pozornost. Přitom je to první část domu, která je vidět a která přivítá návštěvy. Prostor by měl být dostatečně velký a je třeba, aby disponoval kvalitní izolací.

K čemu je dobré zádveří

V první řadě je potřeba uvědomit si, že zádveří není chodba, ani hala, ani předsíň, se kterou se zaměňuje nejčastěji. Narozdíl od závětří, které poutá pozornost i zvenku, je zádveří umístěno za vchodovými dveřmi a v panelových či bytových domech bývá nahrazeno chodbou.

  • odděluje venkovní a vnitřní prostor
  • tepelně izoluje a brání úniku tepla při otevření dveří
  • zamezuje vnášení nešistot do dalšího inetriéru

Ve Spojených státech je trendem vstupovat zvenku rovnou do obytných místností, což možná znáte z amerických filmů či seriálů. Pro nás nezvyklé, tam zcela běžné. Tento trend se však v našich podmínkách příliš nerozmáhá.

Zádveří budované dodatečně

V některých domech je vybudováno rovnou při stavbě, není však problém zbudovat jej jako přístavek.vestibul 2

Při jeho stavbě je potřeba zohlednit základní ergonomické potřeby člověka, kupříkladu nejen prostor pro samotného člověka, ale také pro případná zavazadla. Pro pohodlné obutí a oblečení kabátu je potřeba více, než metr. Zohlednit se musí i prostor pro otevření skříně nebo to, co zabere botník.
V zádveří by se neměly objevovat zbytečnosti – ať v případě konstrukce, tak ohledně vybavení. Botník, věšák, vysoké zrcadlo; skříň na bundy (pro úsporu místa s posuvnými dveřmi), botník, poličky na deštníky, čepice a klobouky a věšáky na klíče. Pro dámy jsou praktické pořadače na šátky, které se však dají zavěsit na dveře skříně.

Odstranění zádveří: Ne vždy se ale zádveří setká s úspěchem a hlavně při rekonstrukcích může přijít na program dne jejich odstranění. Zádveří podléhá povolení stavebního úřadu, protože mění vzhled stavby a zasahuje do jeho konstrukce.

Aby zádveří plnilo svůj účel na 100%, je potřeba vyřešit jeho tepelnou izolaci. Zateplovat lze i dodatečně. Vhodnější je zateplovat zvenčí, jednak proto, aby se zbytečně neubíral proto, jednak i kvůli rosnému bodu a promrzání. Svou roli hraje také to, jestli se v zádveří topí – pokud ne, rozhodně stojí za zvážení i pořízení kvalitnějších dveří mezi zádveří a další místnost.

Titulní foto: pinterestDiskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Dobrý den, Emilie. Podle Feng Shui je vhodné umístit kompostér do oblasti zvané Gen, což odpovídá sektorům sev...

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Prosím o radu, kam umístit v zahradě podle Feng Shui (bagua) kompostér. Předem děkuji.

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Řeřicha vyroste za pár dnů. Sklizeň bude bohatá

Zkoušeli jste někdy pěstovat řeřichu? Je to snadné, rychlé, a to hlavní – můžete si kdykoli dopřát pořádnou porci čerstvých bylin. Přečtěte si, proč a jak řeřichu pěstovat.

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Využijte chytré technologie i ve své zahradě

Moderní technologie nás obklopují na každém kroku a proměňují nejen naše domovy, ale i zahrady. Napadlo vás, že můžete pomocí chytrých řešení ušetřit čas a energii také péči o svůj venkovní prostor?

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

Korálová barva – jak ji využít v interiérovém designu

Korálová barva přináší do interiérů teplou a svěží atmosféru. Dokůže oživit snad každý prostor. I proto je v posledních letech mezi interiérovými designéry stále oblíbenější. V následujícím článku vám ukážeme, ...