Bambus v koupelně i jako ozdoba domácnosti

Bambus v koupelně i jako ozdoba domácnosti

Bambus je moderní a atraktivní rostlinka, kterou už dávno neoceňují pouze pandy. Lidská populace si bambus oblíbila pro jeho vynikající vlastnosti, díky kterým se tato rostlina stala častým materiálem pro výrobu nábytku a doplňků pro místa s větší vlhkostí.

Bambus v koupelně vydrží déle než mnohé jiné materiály, protože je nenasákavý a jeho barva je stálá i ve vlhkém prostředí. Váháte, jak si zařídit koupelnu nebo třeba zimní zahradu? Vsaďte na přírodu a udělejte ze svého domova útulné místo pro život.

V moderních interiérech si dnes často všimnete výrobků z bambusu. Bambus je atraktivní materiál nejen pro svůj zajímavý a exotický vzhled, ale i pro své vlastnosti. Není divu, že často má své místo bambus v koupelně. Právě do této místnosti totiž musí člověk vybírat takové materiály, které tolik nepodléhají vlhku. A bambus je bezesporu jedním z nich.

Kvalitně zpracované produkty z bambusu nejsou náchylné k plesnivění a nejsou vhodným prostředím pro množení všelijakých mikrobů a bakterií. Jejich barva je také stálá a nemusíte se tedy bát, že by vám nábytek z bambusu postupem času ztratil svůj glanc.

Bambus v koupelně - vhodná varianta pro alergiky

Máte rádi přírodní materiály, ale často se vám stává, že vám některá dřeva či rostliny nedělají dobře? V dnešní době trpí lidé velmi často na alergie všeho druhu. Bambus je však materiál zcela anti-alergenní, díky čemuž si nábytek a výrobky z něj mohou pořídit i alergici. Nedrží se v něm navíc plísně a bakterie, což mu také přináší plusové body.

Bambusová vlákna jsou velmi pevná a zároveň poddajná. Díky tomu je možné použít je na výrobu produktů pro všemožné účely.

Ručníky z bambusu? Skvělá volba!

Slyšeli jste někdy o tom, že bambusová vlákna jsou skvělá i pro výrobu ručníků? Není divu. Z již zmíněných vlastností této rostliny plyne, že bambus výrazně přispívá ke kvalitě osušek a ručníků. Tak například ručníky vyrobené z bambusových vláken pojmou až čtyřikrát více vody než ručníky bavlněné. Pevnost bambusových vláken zajistí také to, že ručník drží mnohem déle svůj tvar, ale i barvu. Bambusové osušky i ručníky jsou velmi odolné.

Alergici samozřejmě ocení i jejich anti-alergické vlastnosti. Z bambusu se mohou vyrábět také prostěradla či přehozy. Bambusové vlákno člověka totiž v zimě příjemně zahřeje, v létě zase dokáže chladit. Bambus nedovoluje plísním, kvasinkám a bakteriím, aby se množily, a proto je pro výrobu ložního prádla, ručníků či všelijakých předložek skutečně ideální.

Bambus v koupelně v podobě nábytku a doplňků

Pro ty, kteří mají rádi všechno, co má přírodní vzhled, může být příjemnou variantou i bambusový nábytek. Z bambusu se vyrábí skříňky, koše, regály, sedátka a další výrobky. Kromě nábytku si můžete pořídit také bambusové květináče, nádobky na kartáčky či hřebeny, podložky pod mýdlo a podobně.

Bambus je přírodní materiál se skvělými vlastnostmi, proto vás možná příjemně překvapí, že se dá sehnat i za příjemné ceny. Nemusíte se bát, že bambusová skříňka či osuška vás nutně musí přijít na hromadu peněz. Stačí si jen vybrat slušného prodejce.

Bambus v koupelně skvěle doplní další barvy

Pokud se rozhodnete ladit svou koupelnu do přírodních barev a sáhnete po bambusových doplňcích, neuděláte zajisté chybu, když k tomuto stylu zvolíte bílé obklady či další doplňky. Pěkně budou vypadat bambusové doplňky i v kombinaci s hnědou či béžovou, ale i šedou. Z pestřejších barev můžete sáhnout po vínové či po různých odstínech zelené. Pozor si dejte na barvy, jako jsou oranžová, žlutá či křiklavě růžová. S takovými barvami by mohl bambus působit nesourodě.

Bambus v koupelně (1)

Pěstování bambusu zvládne každý

Pokud je vám bambus sympatický, nemusíte se omezovat pouze na výrobky z jeho vláken. Bambus udělá velkou parádu i ve své původní podobě. Ozdobte si domácnost přímo bambusovou rostlinkou. Seženete ji velmi snadno ať už v zahradnictví či v květinářství. Zde vám také odborníci jistě dobře poradí, jak se o ni starat, aby vám vydržela pěkná a zdravá co nejdéle. Bambus pak stačí ozdobit pěkným květináčem a hned máte skvělý a moderní doplněk do domácnosti.

Bambus má řadu podob

Pěstování bambusu doma není sice nic složitého, ale přeci jen to chce jisté vědomosti a zkušenosti. Na světě existuje několik druhů bambusu a každý z nich vyžaduje samozřejmě trošku jinou péči. Ve chvíli, kdy si svou rostlinku pořizujete, nezapomeňte se informovat o tom, o jaký přesně druh se jedná. Bude se vám později lépe dohledávat, jak se o něj starat. Správný zahradník či florista vám však při nákupu vysvětlí vše potřebné k tomu, abyste se o svoji rostlinu dovedli dobře postarat.

Pěstování bambusu doma v kostce

Jako každá jiná rostlina, tak i bambus potřebuje dostatek živin, správnou dávku vody, má také specifické nároky na světlo a teplo. Nyní si uvedeme alespoň pár základních typů, které jsou při péči o bambusy podstatné:

Bambus je poměrně snadné pěstovat doma.

 • v interiérech může bambus dorůstat do výšky až jednoho metru
 • dopřejte bambusu dostatečně velký květináč (vhodnější jsou širší a nižší)
 • bambus vyžaduje světlé a teplé místo (čím větší má bambus listy, tím méně světla potřebuje)
 • především v letních měsících je důležitá pravidelná a dostatečná zálivka
 • nedostatek vody poznáme svinutím listů na rostlině
 • v letním období se bambus hnojí každé tři týdny (bambus potřebuje dusík)
 • na jaře je žádoucí bambus přesadit do čerstvé zeminy
 • do květináče je vhodné dát minimálně 2cm drenážní vrstvu, aby nedošlo k přemokření bambusu
 • bambus je třeba občas pokropit rozprašovačem
 • udržujte listy bambusu bez prachu
 • množení bambusů se v domácích podmínkách nedoporučuje

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Sádrové obklady: kam se (ne)hodí a jaké jsou jejich vlastnosti

Existuje nespočet obkladových materiálů, po kterých můžete při rekonstrukci nebo realizaci novostavby sáhnout. Vedle oblíbených keramických či kamenných obkladů existují také obklady sádrové. Jsou cenově dostup...

Překlady stavebních otvorů: materiály a specifika

Důležitým konstrukčním prvkem všech staveb jsou překlady, které zajišťují stabilitu nad stavebními otvory. Nesmí chybět nad okny, dveřmi i vraty a musí se s nimi počítat už v projektové dokumentaci. Překlady se...

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Čištění betonové dlažby: Jak odstranit olej a další nečistoty

Beton patří mezi porézní materiály. Proto se na jeho povrchu mohou snadno vytvořit nevzhledné mapy od mastnoty, potravin nebo třeba bláta. Zatímco při čištění keramické dlažby stačí povrch omýt teplou vodou, u ...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...