Guzmánie – nádherná pokojovka s červeným květenstvím
Hledáte do své domácnosti nenáročnou pokojovou rostlinu, která do prostoru vnese trochu barevnosti a života? Pak zpozorněte. Právě vás by mohla oslovit guzmánie, která je charakteristická červeným květenstvím. To je tvořené drobným květem a dočervena zbarvenými listy. Pojďme se na charakteristiku i pěstování této poutavé pokojovky zaměřit podrobněji.
Guzmánie roste přirozeně v korunách pralesů
Guzmánie pochází z tropických deštných pralesů Střední a Jižní Ameriky. Zde roste epityfně v korunách stromů. Vy si ji však snadno můžete vypěstovat v květináči na okenním parapetu. Charakteristická je svým vzhledem, zejména krásou barevného květenství.
To je tvořené malým květem a podlouhlými listy, které jsou zbarvené dočervena. Právě ty rozzáří jakýkoliv interiér. Listy pod květenstvím pak mají krásnou zelenou barvu a jsou lesklé. Existují různé druhy guzmánie, které se liší délkou stvolu a také barevností lístků v květenství. Kromě červených rostlin tak narazíte i na oranžové, fialové, nebo dokonce i na bílé.
Guzmánie má ráda teplo
Už jsme zmínili, že rostlina pochází z tropů. Asi tak tušíte, že má ráda teplo a bez něj se jí příliš dařit nebude. Pěstování ve většině domácností však problematické z hlediska teplot nebude. V zimě jí svědčí teplota kolem 20 až 22 °C. Pokud máte ve zvyku vytápět na nižší teploty, najděte jí stanoviště, kde je nejtepleji.
Guzmánie má kromě tepla ráda také světlo. Doporučujeme květináč s touto poutavou rostlinkou umístit tam, kde je dostatek světla, ale nedopadá přímo sluneční záření. V době parného léta by slunce pronikající přes okenní výplně mohlo listy popálit. Ideální je rozptýlené světlo po větší část dne. A protože v tropech bývá vlhko, měli byste dostatečnou vláhu zajistit i guzmánii. Kromě pravidelné zálivky ji dopřejte pravidelné rosení. A chcete-li její růst podpořit, pěstujte ji v nižších nádobách s rašelinou.
Do substrátu přidejte kůru
Základem úspěchu pěstování guzmánií je kvalitní substrát. Jeho základem by měla být především rozložená rašelina. Růst rostliny pak podpoříte přidáním kůry dřeva, která bude dobře držet vlhkost.
Rostlinu zalévejte pravidelně, ale vyhýbejte se přemokření. Zkrátka kontrolujte, je-li substrát stále vlhký, a v případě potřeby vodu dolévejte. Pomocí konve dávkujte vodu jen do střední části listové růžice, naopak se vyhněte nalévání vody do květenství. Uvidíte, že se rostlině bude velmi dobře dařit.
Guzmánii si můžete jednoduše namnožit
Pokud se vám bude při pěstování guzmánie dařit a rozhodnete se pro množení, nebudete mít příliš práce. Stačí, kdy na začátku jara oddělíte odnože rostlinky a zasadíte je do substrátu. Pokud jednou za dva až tři týdny přidáte trochu kvalitního tekutého hnojiva, rychle se uchytí a brzy bude krásná a velká. Použít můžete například žížalí čaj z vermikompostéru.
Pěstování zajímavých pokojových rostlin je mezi našimi čtenáři velmi oblíbené. Proto se této problematice věnujeme poměrně často. Přečtěte si některé ze souvisejících článků:
- Nenáročné pokojové rostliny pro pěstitelské antitalenty
- Domácí štěstí – nenáročná pokojová rostlina
- 6 důvodů, proč na počtu rostlin v interiéru rozhodně nešetřit
- Pokojové květiny, které vydrží všechno
- Víte, které pokojové rostliny jsou jedovaté?
- Zamiokulkas: Jak pěstovat jednu z nejoblíbenějších pokojovek
- Anturie – 6 zajímavých faktů, které jste nevěděli
- Jak na mšice, obtíž pokojových i venkovních rostlin
Diskuse k článku