Jak odhlučnit byt v paneláku

Jedním z hlavních neduhů bytů v panelových domech je nadměrný hluk, který se šíří prostřednictvím stěn, stropů i podlah do okolních bytů. Zejména u starších staveb tak můžete slyšet třeba i dialog sousedů nebo zapnutou televizi. Samozřejmě to platí i obráceně – jakékoliv zvuky z vaší domácnosti mohou slyšet i obyvatelé sousedních bytů. Pokud se chcete takové nepříjemnosti nadobro zbavit, pusťte se do odhlučnění bytu.

Hluk se v panelácích šíří vzduchem i konstrukcí

Hluk se do okolních bytů šíří jak vzduchem, tak konstrukcí. Hodnota vzduchové neprůzvučnosti udává, kolik hluku jsou zeď, strop a podlaha schopny pohltit. Aktuální normy udávají, že konstrukce mezi byty musí pohltit minimální 53 dB hluku. U panelových domů je hlavním problémem tzv. kročejová neprůzvučnost. Ta udává, kolik hluku projde do sousedních bytů skrz konstrukci.

Podle normy nesmí přes konstrukci projít více než 55 dB hluku, staré paneláky však tuto normu zpravidla nesplňují. Proto slyšíme ze sousedních bytů dupání či zvuk padajícího předmětu. Při odhlučňování bytu v paneláku byste se měli zaměřit na zlepšení hodnoty vzduchové i kročejové neprůzvučnosti. Současně myslete na to, že nestačí zamezit pronikání hluku ze sousedních bytů jenom k vám, ale i obráceně.

Odhlučnění stropu v panelákovém bytě

V panelácích se hluk nejčastěji šíří od sousedů, kteří žijí ve vyšších poschodích. Pokud chcete, aby byla izolace hluku co nejúčinnější, budete se muset obrátit právě na sousedy žijící nad vámi. Maximální míry odhlučnění dosáhnete v případě, domluvíte-li se se sousedy na položení akustické izolace do jejich podlahy. Vhodným řešením jsou speciální akustické desky a pásy, které přenos vibrací a hluku přes konstrukci sníží na minimum.

Pokud takové řešení není možné, budete muset odhlučnit svůj vlastní strop. Účinek však bude vždy nižší. Zvuková izolace stropu se obvykle provádí montáží stropních podhledů, tedy snížením stropu. Doporučujeme používat zvukově izolační sádrokartonové desky modré barvy, které mají výrazně lepší akustické vlastnosti. Prostor mezi původním stropem a akustickou deskou se následně vyplní izolačním materiálem. Doporučujeme používat speciální izolační pěnu či desky. Běžná minerální vlna není pro izolaci zvuků na nízkých frekvencích dostatečně účinná.

Odhlučnění stěn: izolační materiál sníží bytovou plochu

Kročejový hluk se šíří celou konstrukcí paneláku, nejen skrze stropy. Akustická izolace stropu tak obvykle nestačí. Abyste úroveň kročejového hluku snížili a současně zlepšili úroveň vzduchové neprůzvučnosti stěn, budete muset odhlučnit, tedy izolovat, i je. V mnoha případech stačí použít akustické desky, které se namontují přímo na zdivo.

Pokud byste chtěli odhlučnění stěn o vyšší účinnosti, budete muset provést stejnou úpravu jako v případě stropů. To znamená, že byt doplníte o příčky ze sádrokartonu a prostor mezi nimi vyplníte kvalitním izolačním materiálem. Počítejte však s tím, že přijdete o poměrně velkou bytovou plochu. Zejména v případě malých bytů je zkrácení prostoru třeba o 10 cm z každé strany velmi znatelné. Proto si promyslete, jestli vám dokonalá zvuková izolace skutečně stojí za zmenšení užitných ploch.

Za odhlučnění podlahy vám sousedi vám poděkují

Pokud se pouštíte do kompletního odhlučnění bytu, nezapomeňte na akustickou izolaci podlahy. Vyhnete se tak nepříjemným sporům se sousedy, kteří si stěžují na dupot, bouchání či hlasité pobíhání dětí. Nejúčinnějším řešením je montáž kročejové izolace, jejíž tloušťka bývá 5 až 10 mm. Kvalitní izolace pohltí nárazy a vibrace a zabrání pronikání hluku do spodních pater. Pokud chcete úroveň hluku snížit bez větších investic a stavebních úprav, pořiďte si hustý tlustý koberec. I ten dokáže značnou část hluku pohltit.

Při odhlučňování bytů v paneláku se stále častěji používají speciální akustické pěny a panely. Jaké jsou jejich vlastnosti a výhody? Právě na to se zaměříme v pokračování našeho článku.

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

VLASTNOSTI AKUSTICKÉ PĚNY A AKUSTICKÝCH PANELŮ

Přečtěte si i další související články:Diskuse k článku

  • Mihala

    11:52 11. 3. 2022 0
    Vůbec bych nevěděla jak odhlučnit panelák, tam jsou ty panelový čtverce a za sebe jsem vždycky v paneláku slyšela.

Dobrý kontakt k tématu

Pasport stavby – k čemu slouží a proč ho musíte mít i vy

Víte o někom kdo provádi pasportizaci domu v okese Benešov?

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Proměňte staré knihy v originální a okouzlující dekorace

Povalují se vám po knihovně hromady starých knih, u kterých už tak nějak tušíte, že je nikdy neotevřete? Nevyhazujte je, ale proměňte je v okouzlující bytové dekorace, které dodají vašemu interiéru šmrnc a osob...