Jak pěstovat dračince neboli dracény

Jak pěstovat dračince neboli dracény

Než vám představíme základní rady a tipy pro pěstování dracén, pojďme si rostlinu alespoň obecně představit. Oficiální botanický název dracén čili…

Zejména v zimním období se mnozí z nás naplno věnují pěstování pokojových rostlin. V posledních letech prudce stoupá zájem o pěstování dracén, které se na pohled podobají palmám. Nejsou náročné na pěstování a snesou nejeden pěstitelský prohřešek, a tak jsou vhodné i pro začátečníky. Dračince neboli dracény mohou zdobit i váš parapet a vyjímat se budou také ve velkém květináči. Přinášíme vám pár tipů, jak dračince pěstovat, aby se jim dařilo a nepřerostly vám přes hlavu.

Pár slov obecně o dracénách

Než vám představíme základní rady a tipy pro pěstování dracén, pojďme si rostlinu alespoň obecně představit. Oficiální botanický název dracén čili dračinců zní Dracaena marginata. Pokojová rostlina se řadí do čeledi chřestovitých a vyznačuje se holým stonkem, která nese růžici tenkých listů. Ty mohou mít různé zbarvení, které závisí na konkrétním druhu.

Oblíbené jsou „trikolorky“ se zelebanou barvou uprostřed a červeným a žlutým pruhem po stranách. Často můžete narazit i na druh colorama, který je charakteristický lehce načervenalými listy s výraznými červenými pásky. Pro pěstování v interiérech se obzvláště hodí zakrslé druhy dracén, které rostou pozvolna a pěstitelům doma jen tak nepřerostou.

Dracéně svědčí rozptýlené přirozené světlo

Jak jsme naznačili, dracény nejsou náročné na pěstování. Porostou jak na slunném, tak stinném místě. Nejlépe se jim však bude dařit tam, kde během dne dopadá dostatek rozptýleného slunečního světla. Vyhněte se umísťování na přímé slunce, kde by mohlo dojít k popálení listů vlivem ostrých slunečních paprsků.

Dračince porostou i v méně prosvětlených částech bytu či domu, je však důležité zajistit konstantní podmínky. Dracénám nesvědčí časté přesouvání a stěhování. Jakmile rostlině jednou najdete místo, už ji raději nepřesunujte. Rychle si navykne na konkrétní teplotní i světelné podmínky a bez problémů poroste. Při častém stěhování může dojít k sesychání a žloutnutí listů, protože si rostlina na změnu podmínek není schopna tak rychle navyknout.

Pokojová teplota je pro dračince ideální

Dracény jsou vhodné pro pěstování v obytných prostorách, protože jim nejlépe svědčí pokojová teplota kolem 20 °C. Nemusíte se bát, že by strádala – není třeba jí umísťovat k topení. Na druhé straně nejde o mrazuvzdornou rostlinu, proto nepatří na balkón a ani poblíž otevřeného okna během zimy.

Substrát dračince by měl být neustále vlhký

Pravidelná zálivka je základem úspěšného pěstování dracén. Substrát pravidelně kontrolujte a jeví-li náznaky vysychání, dolijte optimální množství vody. Dejte si však pozor, abyste rostlinu nepřelili. Mohla by začít plesnivět. Pár dnů bez vody dračinec zvládne, dlouhodobý pobyt v zamokřeném a zatopeném substrátu nikoliv.

Proto doporučujeme květináče doplnit o drenážní vrstvu a dračince pěstovat v děrovaných květináčích na misce, která zachytí přebytečnou vodu. Listy všech druhů dračinců je také potřeba pravidelně rosit. Pokud ji jednou za čas opatrně osprchujete, odmění vás zdravými barevnými listy a pozvolným růstem.

Rostlinu přihnojujte v období vegetace

Aby vám dračinec rostli do krásy, v průběhu vegetačního období jej jednou za dva týdny přihnojte. Není třeba používat speciální druhy hnojiv, vystačíte si se standardním tekutým pro pokojovky. Naopak v zimním období se hnojení dracén příliš nedoporučuje. Pokud patříte mezi příznivce pravidelného přihnojování, během zimy přidejte jen malé množství hnojiva jednou za měsíc. Při větším dávkování byste mohli rostlině spíš uškodit.

Dracény si můžete jednoduše rozmnožit

Líbí se vám vaše dracéna a rádi byste si ji rozmnožili? Pak vás potěší, že množení není vůbec náročné. V březnu si jednoduše odřízněte vrchol rostliny a v malém květináči jej nechte zakořenit. Pokud se uchytí (což poznáte už po pár týdnech), máte vyhráno. Uvidíte, že brzy bude váš byt či dům zdobit nová krásně zbarvená dracéna, která vám vykouzlí úsměv na tváři.

Pokud se teprve chystáte ponořit do tajů pěstování pokojových rostlin, dracény jsou do startu ideální. Nejsou náročné, nevyžadují příliš péče a při dodržení základních pravidel krásně porostou. Bohužel i dračince mohou potrápit různé choroby a problémy, na ty se zaměříme v pokračování článku.

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

DRAČINEC – ŽLOUTNUTÍ, HNĚDNUTÍ A VYSYCHÁNÍ LISTŮ

Čtěte také:

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

Překlady stavebních otvorů: materiály a specifika

Důležitým konstrukčním prvkem všech staveb jsou překlady, které zajišťují stabilitu nad stavebními otvory. Nesmí chybět nad okny, dveřmi i vraty a musí se s nimi počítat už v projektové dokumentaci. Překlady se...

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...