Jak prát záclony chytře a doběla

Jak prát záclony chytře a doběla

Praní záclon se může na první pohled jevit jako těžká disciplína. Jak vyzrát na obrovské kusy látky? Tato domácí práce v dnešní době nepředstavuje problém jako dříve. Praní záclon v ruce vás nemusí děsit, nové automatické pračky většinu práce odvedou za vás. Ovšem určité nástrahy se zde skrývat mohou. Musíme se nejdříve seznámit s tím, jaký použít prací prostředek, jaká teplota vody je vhodná či zda je záclony nutné žehlit. Obtížnější situace může nastat v případě, že chceme záclonám vrátit zašlou barvu – kvůli vlivům prostředí se totiž běžně stává, že zažloutnou či zašednout.

Než začneme s praním

Pokud pračce nevěříte, je samozřejmě lepší vyprat záclony ručně. Máte tak jistotu, že se při praní záclon látka nijak neponičí nebo nezasukuje do bubnu pračky. Moderní automatické pračky však poskytují speciální programy, určené přímo k praní záclon. Záleží tedy na tom, jak jste vybavení a která metoda pro vás bude přijatelnější. Než záclony do pračky vložíme, je dobré také zhodnotit jejich stav.

Zašlé záclony? Pomůže soda

Jsou vaše záclony zašlé? Nejčastěji trpí záclony z kuchyně či domácnosti, ve kterých se uvnitř domu kouří. Záclona je látka jako každá jiná, která do určité míry chytá okolní pachy. Pokud tedy máte pocit, že vaše záclony už pozbyly svou bělost, nezoufejte. Před samotným praním je alespoň na hodinu namočte do roztoku vody a krystalické (či sypké) sody a to v poměru 10 litrů vody na 500 g sody. Sodu hlavně dobře rozpusťte a poté do lázně můžete záclony dát. Všechny usazeniny a prach se ze záclon uvolní, následně se ještě doporučuje záclony vymáchat v čisté vodě a teprve pak je můžete dát do pračky.

Na záclony je třeba jít šetrně

U většiny záclon lze uplatňovat podobná pravidla. Musíme si uvědomit, že k nim je třeba volit šetrnější přístup než k běžnému druhu prádla. Ač se na jednu stranu mohou záclony jevit jako lehký materiál, musíme na druhou stranu uvažovat jejich rozměry. Nemůžeme jich dát do pračky velké množství najednou.

Při standardním objemu bubnu 4 – 5 kilogramů do něj můžeme vložit záclonu o rozměru 18 až 25 metrů čtverečních, což je obvykle metráž pro záclony vycházející na jedno okno. Následně je nutné vybrat správný program na praní záclon. Volíme nejšetrnější program, který máme v nabídce – na jemné prádlo. Některé pračky však mají již naprogramované režimy určené přímo k praní záclon.

Vlažná voda při praní záclon

Záclony se perou vždy ve vlažné vodě, ideálně o teplotě 30 stupňů. Pokud máte stále obavy, že by se mohlo se záclonami něco stát, můžete využít prací síťky, do kterých je před praním vložíte. Pozor, záclony se do síťky nedávají zmuchlané, ale poskládané.

 Jak prát záclony

Při praní záclon není dobré používat odstřeďování nebo pouze velmi šetrné. Nejvhodnější je zapnout ho ručně na závěr celého cyklu, těsně předtím, než záclony vytahujeme z pračky. Odstředění při praní záclon by mělo ideálně trvat jen 10 – 15 sekund na co nejnižší počet otáček (ideálně 300 – 400 otáček za minutu). Je to vhodné kvůli tomu, aby voda ze záclon vytekla a po vytažení z pračky neodkapávala na zem. Při delším odstřeďování by se záclony příliš pomačkaly a mohly by se poškodit. Pokud záclony vyperete tímto způsobem, není nutné je po vytažení z pračky žehlit. Pokud je ihned vyvěsíte, svou vahou se dostatečně narovnají samy.

Nenechte si ujít 7 osvědčených tipů, jak prát záclony, aby byly zářivě čisté

Jak bělit záclony podomácku

Tak jako u většiny domácích prací, ani praní záclon se nevyhýbá domácím radám a trikům. Jak prát záclony věděly samozřejmě už i naše babičky. Tehdy se nedalo koupit tolik prostředků na bělení, jako je tomu dnes, proto si musely vystačit s dostupnými prostředky. Aby prádlo nežloutlo, používaly jednu lžíci lihu a k tomu přidávaly lžíci terpentýnu. Vychytávka, kterou můžete použít i dnes, je prášek do pečiva. Pokud chcete dosáhnout krásně bílého efektu, dejte ho do prací lázně. Navíc je to levná varianta, pokud nechcete utrácet za drahé bělicí prostředky.

Dříve používali k bělení také šmolku, tedy křemičitan kobalto-draselný. Ten dnes již není příliš k sehnání, ovšem můžete ho nahradit pár kapkami modrého inkoustu – přidejte ho do poslední máchací lázně. Ovšem pozor, inkoust sám o sobě nebělí, ale záclony pouze rozzáří.

-->POKRAČOVÁNÍ TÉMATU <--Diskuse k článku

 • Peter Bennett

  20:22 28. 4. 2018 0
  Ja na zaclony pouzivam setrne prani na 30 a do bubnu pridam asi 2 deci Savo spolu s pracim praskem otacky na 600 mam zaclonu 2.5 vysku a 10 merry delku a vzdy jsem spokojen
 • Tomáš Vrána

  10:02 28. 5. 2017 0
  Paní Horůvková, děkuji za článek, ale buď jste se sekla o desetinou čárku, nebo nemáte moc velkou plošnou představivost. Z 25 m2 tak vám vyjde čtverec např. o velikosti stran 5x5 m nebo obdélník 2,5x7m, nebo obdélník 1x25 m..atd. To máte doma panelákové okno o velikosti výlohy prodejny aut ? Standardní okno má přibližně velikost 180x150cm což vychází na 2,7 m2.. to už se blíží 2,5m2, ale k 25m2 to má hodně daleko..
  • Alča

   19:01 1. 4. 2022 +1
   Paní Horůvková má počty v pořádku :) na záclonu se kupuje min 2x víc materiálu kvůli řasení a počítá s maximálním rozměrem, kdy máte záclonu po celé délce a výšce zdi kolem okna např. většího obýváku. Mám stejně osazenou záclonu v panelákovém obýváku a čistý rozměr záclony před nařasením je 2,5x10m co je přesně plocha 25m2 ;)
 • Hana Hokůvová

  13:00 17. 10. 2016 0
  Je to v metrech čtverečních,takže jedno panelákové okno a záclona až na zem.
 • Hana

  07:08 16. 2. 2016 0
  ...18 až 25 metrů čtverečních, což je obvykle metráž pro záclony vycházející na jedno okno. Vážně na jedno okno??? A jak velké, proboha?

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Dobrý den, Emilie. Podle Feng Shui je vhodné umístit kompostér do oblasti zvané Gen, což odpovídá sektorům sev...

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Prosím o radu, kam umístit v zahradě podle Feng Shui (bagua) kompostér. Předem děkuji.

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Řeřicha vyroste za pár dnů. Sklizeň bude bohatá

Zkoušeli jste někdy pěstovat řeřichu? Je to snadné, rychlé, a to hlavní – můžete si kdykoli dopřát pořádnou porci čerstvých bylin. Přečtěte si, proč a jak řeřichu pěstovat.

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Využijte chytré technologie i ve své zahradě

Moderní technologie nás obklopují na každém kroku a proměňují nejen naše domovy, ale i zahrady. Napadlo vás, že můžete pomocí chytrých řešení ušetřit čas a energii také péči o svůj venkovní prostor?

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

Korálová barva – jak ji využít v interiérovém designu

Korálová barva přináší do interiérů teplou a svěží atmosféru. Dokůže oživit snad každý prostor. I proto je v posledních letech mezi interiérovými designéry stále oblíbenější. V následujícím článku vám ukážeme, ...