V České republice třídí nadpoloviční většina lidí. Třídí ale správně?

Likvidujete odpad a staré nepotřebné věci správně?

Drtivá většina obyvatel naší malé země už se pomalu naučila nakládat se svým běžným odpadem poměrně zodpovědně. Pomáhá tomu nejen osvěta o ekologické stopě, ale i barevné kontejnery, které jsou dnes v dosahu každé obydlené části.

Kontejnery a popelnice na plasty, papír či sklo jsou stále dost přeplněné, což je známkou toho, že třídí opravdu velká většina lidí, podle zjištění celých 72 % obyvatel ČR. Otázka ovšem zůstává, zdali odpad likvidujeme a třídíme správně?

Třídím odpad každý den

Ti, jež třídí odpad, už si osvojili různé a co možná nejpohodlnější systémy, aby nebyli doma zavaleni odpadem a zároveň nestrávili celou věčnost u popelnic. To ovšem ještě neznamená, že je jejich práce skutečně užitečná.

Pokud chcete brát třídění odpadů opravdu vážně, vždy se řiďte pokyny uvedenými na příslušném kontejneru a vězte, že smysl má i odpad vypláchnout a vyprázdnit. Právě tyto kroky jsou zárukou, že s odpadem bude ekologicky naloženo, tzn. nebude spálen či odvezen na skládku.

Věčný boj s nápojovými kartony

Nápojové kartony jsou takovým speciálním oříškem pro běžného třídiče. Některé obce povolují třídění těchto obalů do žlutých kontejnerů na plasty, jiné to zakazují a mají vyhrazené speciální kontejnery, a další města zas poskytují svým občanům oranžové pytle, v kterých můžou občané nechat „tetrapacky" (pozn. redakce: laicky a nesprávně používaný výraz pro nápojové kartony) u popelnice. Zkrátka co kraj, to jiná praxe třídění, proto je důležité číst, co je na samolepkách kontejnerů uvedeno.

Stejná obtíž může nastat třeba s polystyrenem. Jednou možností jsou opět žluté kontejnery, pokud to dovolují, a když ne, ptáme se, kam vyhodit polystyren?

Jak třídit lino, koberce, polystyren, tapety, nábytek nebo elektroniku?

Jak již z textu výše vyplývá, více než třídit odpad je důležité odpad třídit správně. Jen tak můžete večer s klidem usínat, že likvidace odpadů bude v souladu s vaším ekologickým úmyslem a přáním. Jak ale naložit s odpadem, který není uvedený na žádném z dostupných kontejnerů?

Většinu lidí bohužel napadne, že od toho jsou přece směsné kontejnery a popelnice. To ovšem skutečně není ta správná volba.

Máte-li odpad vzniklý rekonstrukcí či vyklízením bytu, pak najdete rady a tipy v článku Kam vyhodit tapety, lino a polystyren?

Jistotou pak bývá odvezení odpadu na sběrný dvůr, do kterého můžete zadarmo odvézt vše, čeho se potřebujete zbavit. Snazší už to být ani nemůže, proto třiďte odpad!Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Dobrý den, Emilie. Podle Feng Shui je vhodné umístit kompostér do oblasti zvané Gen, což odpovídá sektorům sev...

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Prosím o radu, kam umístit v zahradě podle Feng Shui (bagua) kompostér. Předem děkuji.

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Řeřicha vyroste za pár dnů. Sklizeň bude bohatá

Zkoušeli jste někdy pěstovat řeřichu? Je to snadné, rychlé, a to hlavní – můžete si kdykoli dopřát pořádnou porci čerstvých bylin. Přečtěte si, proč a jak řeřichu pěstovat.

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Využijte chytré technologie i ve své zahradě

Moderní technologie nás obklopují na každém kroku a proměňují nejen naše domovy, ale i zahrady. Napadlo vás, že můžete pomocí chytrých řešení ušetřit čas a energii také péči o svůj venkovní prostor?

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

5 tipů, jak zútulnit pokoj pro hosty

Také chcete, aby se návštěvy u vás cítily jako doma? Pokud máte samostatný pokoj pro hosty, čtěte dá. Připravili jsme pro vás 5 tipů na jednoduché proměny, díky kterým vytvoříte útulnou atmosféru Ale pozor, při...