Myčka nádobí – pomocník, co šetří čas i peníze

Myčka nádobí – pomocník, co šetří čas i peníze

Myčka nádobí, pro někoho nepostradatelný přístroj, pro jiného příliš zbytečný luxus. Pravdou však je, že kvalitní myčka nádobí dokáže bydlení opravdu zpříjemnit. Ušetří čas a často i energie, protože během mytí pod tekoucí vodou dokáže člověk spotřebovat opravdu velké množství vody. Jak tohoto pomocníka vybírat a na co se zaměřit, aby splnil všechna očekávání?

Vybrat v dnešní době myčku, která bude plně vyhovovat nárokům při chodu dané domácnosti, to není snadný úkol. Nabídka trhu je totiž natolik rozsáhlá, že se v ní mnozí orientují jen velmi těžce. Obecně se však dají určit základní parametry, které se vyplatí sledovat, protože lépe navedou k finálnímu rozhodnutí. Jaká myčka nádobí přijde vhod právě vašim potřebám?

Chcete platit za energie méně? Srovnejte si dodavatele.

Jak velká by měla myčka nádobí být?

Vůbec prvním parametrem, na který byste se měli při výběru zaměřit, je velikost myčky. I když konečné rozhodnutí ovlivní i dispozice prostoru a uspořádání kuchyně, měli byste se orientovat především podle toho, kolik osob v domácnosti nádobí používá. Menší myčka nádobí o šířce 45 cm se doporučuje pro 1 až 2 osoby (pro 5 sad nádobí), větší typy se pak osvědčí více lidem. V tomto ohledu napoví údaje výrobce o tom, kolik sad nádobí se dovnitř myčky vejde – obvykle 9, 12, 15 a více. Záleží také na tom, jak často hodláte myčku používat. V takových případech je na zvážení, zda vám a partnerovi či partnerce postačí malá varianta, nebo budete nádobí mýt v několikadenních intervalech, kdy se vám může v myčce hromadit.

  • Jaké programy jsou důležité?

Základní modely myček obvykle disponují šesti programy. Jedná se o předmytí, když je nádobí silně znečištěno a v klasickém cyklu by se neumylo, dále o mytí, intenzivní program též pro nadměrně znečištěné nádobí, auto program, smíšený a rychlý program. Základní mycí program trvá většinou 2 a půl hodiny, u rychlé varianty může být tato doba zkrácena třeba na polovinu. Konkrétní hodnoty se liší model od modelu. Při mytí je samozřejmě důležitá i teplota vody. V následující tabulce se můžete dozvědět, jak která teplota působí.

Teplota v °C

K čemu je taková hodnota vhodná?

40

mírně znečištěné nádobí – hrníčky, sklenky, talíře

50

běžně znečištěné nádobí, při této teplotě se nejlépe využijí vlastnosti pracích prostředků – hrníčky, sklenky, talíře

60-65

běžně či mírně více znečištěné nádobí – po vaření omáček, polévek, nevelké nánosy

70

nadměrně znečištěné nádobí – po smažení, pečení, zaschlé jídlo apod.

Při výběru myčky na programy přihlédněte, pokud však chcete přístroj využívat zcela běžně, pak věřte, že si vystačíte pouze s jedním nebo dvěma. Pro spoustu domácností se proto nevyplatí investovat do myčky více peněz jen kvůli tomu, že je nadstandardně vybavena, když rozšiřující funkce nebo programy nebudou uživatelé potřebovat a nikterak využívat. Rozmýšlejte proto dobře nad tím, co od myčky očekáváte, neberte ohled na módní trendy a reklamy. Jen vy víte, jak to u vás doma chodí. 

Spotřeba – druhé nejdůležitější kritérium

Aby byla myčka nádobí pomocníkem, co šetří čas a peníze, jak se od ní předpokládá, je nutné sledovat údaje o spotřebě. O tom vypovídá štítek, na němž je uvedeno písmeno „A“ nebo písmeno „B“ (zřídka se mohou na trhu objevit výrobky označené „C“), které navíc mohou být doplněny symbolem "plus". V zásadě platí, že v tomto ohledu nejvýhodnější je energetická třída A+, i když je samozřejmě nutné počítat s tím, že taková myčka nádobí bude dražší variantou. Stejnými písmeny je značena i účinnost mytí nebo sušení. Avšak nezoufejte, když jste si vyhlédli myčku energetické třídy A, která má účinnost mytí „B“. Praktický rozdíl je znatelný až už velmi znečištěného nádobí, při běžném provozu se konečná kvalita mytí nikterak závažně neliší. Neopomeňte také vyhledat údaje o spotřebě vody u jednotlivých mycích programů.

Myčka zvýší účinnost mytí 

Myčka nádobí a moderní technologie

Základem moderní myčky nádobí je programovatelnost. Většina výrobků na dnešním trhu tak nabízí v tomto ohledu různé stupně vybavenosti. Myčka nádobí tak může obsahovat několik základních programů pro běžné denní mytí, ale také speciální pro silně zašpiněné hrnce po vaření nedělního obědu. Rozšiřující funkce a vlastnosti myčky jsou vhodné především pro ty, kteří ji budou využívat denně, kdy se skladba nádobí a požadavky na jeho mytí různě liší. Někdy se také myčka nemusí zcela naplnit. A aby v takovém případě nedošlo ke zbytečnému plýtvání, umožňují některé typy navolit program pro poloviční náplň apod. Moderní myčka nádobí obsahuje senzory, které jsou schopné rozpoznat tvrdost vody, míru nečistot na nádobí a podle toho navolit nejúčinnější průběh mytí. O funkcích konkrétního modelu se vždy dobře informujte.

Myčka nádobí je investicí, která se vyplatí v každé domácnosti, jejíž členové nechtějí ztrácet volný čas úkony, které za ně mohou vykonat přístroje. I když si dříve myčku nádobí pořizovali zejména vysoce zaneprázdnění lidé, dnes se stává součástí základního vybavení kuchyně, která v moderním ohledu musí uživateli poskytovat stoprocentní komfort a pohodlí.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...