Na skladování potravin jsou ideální krabičky, které využijete doma i na cestách

Na skladování potravin jsou ideální krabičky, které využijete doma i na cestách

Správný výběr a uskladnění potravin jsou základním kamenem zdravého životního stylu. Problematika skladování potravin je v mnoha domácnostech opomíjena, o to více na cestách, kde bychom se jí měli věnovat ještě důkladněji. Špatně skladované jídlo sebou nese spoustu zdravotních rizik. Jak tedy potraviny správně a chytře uchovávat?

Jídlo je nejen v současné době velkým tématem. Učíme se základy zdravé výživy, slýcháme rady dietologů a dalších odborníků, televizní programy jsou plné pořadů o vaření. V posledních letech se většina z nás naučila konzumovat kvalitní potraviny a číst složení výrobků ještě v obchodech. Jiná základní věc spojená s jídlem ale spousta lidem stále uniká – tou je uchovávání potravin doma i na cestách.

Uchovávání potravin – proč dodržovat správné zásady?

Vůbec jednou z nejdůležitějších vlastností potravin je jejich čerstvost a zdravotní nezávadnost. Aby jídlo vydrželo co nejdéle kvalitní a bezpečné pro náš organismus, je důležité dodržovat správné zásady skladování potravin. V opačném případě sebe a naše blízké vystavujeme mnoha zdravotním rizikům.

Špatně skladované potraviny jsou ideálním místem pro vznik různých bakterií a plísní. Největší pozor je třeba dávat na uchovávání masa. Zkažené maso, které nebylo skladováno ve správné teplotě, může mít za následek salmonelu a kampylobakteriózu, jež se projevuje silným průjmem. Ze špatně uchovávaného masa, mléka či sýrů hrozí také nákaza bakterií E.coli. A pokud si nedáte pozor při skladování lahůdkových pokrmů, riskujete listeriózu.

Skladování potravin v domácnosti

Přejděme však konkrétně k tomu, jak správně uchovávat potraviny v domácnosti. Na prvním místě je důležité zmínit, že každá potravina má jiné nároky na skladování. Některé potraviny patří do lednice, jiné do mrazáku, další do spíše a některé mohou být na vzduchu v pokojové teplotě. Obecně však platí, že by člověk měl v případě neotevřených potravin dbát na datum spotřeby.

Skladování potravin v lednici

Říkáte si, že nejjednodušším způsobem uchovávání potravin je dát všechno jídlo do ledničky? To je velká chyba. Některé potraviny, jako například banány, avokádo, rajčata nebo brambory, do lednice vůbec nepatří. Nízké teploty okolo 3 - 6 °C totiž mohou u výše zmíněných potravin mít za následek změnu barvy či chuti.

Častou chybou při uchovávání jídla v lednici je skladování potravin v neuzavřených nádobách či jen tak volně. V tomto případě se totiž potraviny rychleji kazí, jsou náchylnější ke tvorbě mikroorganismů a mohou načichnout od ostatního jídla. Proto je dobré uchovávat potraviny v praktických uzavíratelných miskách a dózách, které zaručují delší kvalitu a trvanlivost potravin.

Skladování potravin v mrazáku

Zdroj: WITT-International
Zdroj: WITT-International

Chcete si nechat maso, ovoce a tepelně upravené pokrmy zakonzervovat na delší dobu? Pak je ideální je uložit do mrazničky. Potraviny byste v mrazničce měli uchovávat buď ve speciálních zamrazovacích mikrotenových sáčcích, nebo v uzavřených plastových miskách a krabičkách, které jsou ideální pro uchovávání hotových jídel, omáček či polévek.

Uchovávání potravin v mrazničce má ovšem svá omezení. Pokud chcete do mrazáku uložit tepelně upravený pokrm, tak nejdříve vyčkejte, až vychladne. A věděli jste, že existují potraviny, které rozhodně nepatří do mrazáku? Jedná se například o brambory, vejce, rýži, těstoviny, citrusy či zeleninu s vysokým obsahem vody (rajčata, okurky, papriky, saláty). Pamatujte si také zásadu, že již jednou rozmražené jídlo se do mrazáku znovu nikdy nedává!

Skladování potravin ve spíži

Některé potraviny, jako například rýže, těstoviny, brambory, konzervy, koření, mouka, čokoláda a mnohé další pokrmy, nevyžadují na první pohled žádné velké starosti. Zmíněné potraviny lze totiž dát poliček a skříněk, nebo ideálně do větrané spíže, kde panuje lehce chladnější prostředí.

Abyste u potravin zachovávaných ve spíži zajistili dlouhou trvanlivost, je dobré je neskladovat v původních obalech. Suché potraviny jako těstoviny a rýži je lepší skladovat v uzavíratelných nádobách, ať už plastových nebo skleněných (ty navíc mohou sloužit jako dekorativní prvek ve vaší domácnosti).

Velký pozor byste také měli dát na uchovávání sypkých potravin jako je mouka, cukr a různé koření, u nichž hrozí napadení potravinovými moly, proto je opět dobré použít uzavíratelné nádoby s pevnými víčky.

Uchovávání potravin na cestách

Pokud se chcete vydat na dovolenou či jen tak na výlet a vzít si s sebou jídlo, tak si musíte pořádně promyslet způsob jeho přepravy. Problém nastává při delším cestování, kdy potřebujete, aby vám potraviny na cestách vydržely několik dní.

Pozorní byste měli být především v létě, kdy panují vysoké teploty, které zvyšují riziko množení bakterií v potravinách. Uchovávat jídlo například pod zadním sklem automobilu tedy není vůbec moudré řešení, naopak byste se měli snažit minimalizovat dobu, po níž budou potraviny vystaveny „nebezpečným“ teplotám nad 6 °C. Konzumací jídla, které například leželo hodinu v horkém prostředí auta, totiž riskujete své zdraví.

Při cestování byste rozhodně měli vynechat uchovávání potravin v igelitových sáčcích, v nichž se jídlo rychle kazí. Stejně jako v domácnosti, jsou i na cestování ideální uzavíratelné plastové krabičky, misky a dózy, které jsou hygienické pro přepravu potravin, nepropouštějí vodu a jídlo zachovají dlouho čerstvé.

Uchovávání potravin na cestách se dále neobejde bez izolačních tašek, chladicích boxů či cestovních ledniček. Díky nim můžete udržet jídlo čerstvé i po několik dnů. Před uložením potravin do chladicích boxů se také doporučuje jídlo předtím nachladit v lednici.

Jak tedy chytře uchovávat potraviny?

Z výše zmíněného vyplývá, že pro uchovávání potravin jsou nejlepší volbou uzavíratelné plastové nádoby, díky jejich komplexnímu použití. Plastové dózy, misky či krabičky totiž můžete dát do spíže, ledničky i mrazáku. Plastové nádoby mají navíc tu výhodu, že je můžete dát i do mikrovlnné trouby. Kromě toho vám uzavíratelné plastové dózy výborně poslouží při uchovávání potravin na cestách, nebo si do nich můžete dát svačinku, když jdete do práce nebo do školy. Diskuse k článku

  • Robin Hudeček

    14:19 15. 12. 2016 0
    Krabičky jsou možná i zbytečné. my si vystačíme s obyčejnými sáčky, které jsou zase do mrazáku. Kdybysme balili vše do krabiček, budeme jich potřebovat desítky a hlavně mnohem větší lednici.

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Chystáte rekonstrukci bydlení? Přinášíme 5 tipů, na co byste si měli dávat pozor

Při rekonstrukci bytu jsme dávali důraz na co nejpřírodnější materály, kvůli tomu, abychom doma neměli žádné z...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

<a href="sd">wdd</a> [url=ds]sd[/url] [sds](https://google.com) https://google.com

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Byt

Vymačkejte si pomerančovou šťávu – ručně i s elektrickými pomocníky

Čerstvou šťávu z pomeranče nenahradí ani ten nejdražší džus z krabice. Při pasterizaci, konzervaci a výrobě z koncentrátu se totiž řadu zdraví prospěšných látek vytratí. Vlastní příprava čerstvé pomerančové šťá...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Máte kopu knih a nevíte kam s nimi? Pořiďte si elektronickou čtečku

Patříte mezi vášnivé čtenáře a knihy se povalují všude po vašem bytě či domě? Už nemáte kam další a další knihy ukládat? Popřemýšlejte nad pořízením elektronické čtečky knihy, která vám ušetří spoustu místa. Mn...

Jak zařídit malý byt a čím ho okořenit?

Jestli patříte k majitelům bytu, který úplně neoplývá nevyužitými prostory a přebytkem čtverečních metrů, pak musíte dělat rozvážná rozhodnutí při jeho zařizování. Přinášíme pár tipů z repertoáru skandinávských...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...