Osvětlení domácnosti: výběr pro jednotlivé místnosti

Osvětlení domácnosti: výběr pro jednotlivé místnosti

Do každého prostoru se hodí jiný typ osvětlení. Jinou atmosféru totiž potřebujeme vytvořit v kuchyni, jinou zase v ložnici či koupelně. Sepsali jsme pro vás několik rad, jak vybrat osvětlení pro jednotlivé místnosti. V závěru článku se pak zaměříme i na to, jaké druhy osvětlení se hodí na terasu či zahradu. 

DÁLE NA TÉMA: OSVĚTLENÍ DOMÁCNOSTI

Světla v obývacím pokoji

Hlavním zdrojem světla v pokoji, který slouží jako obývák, by mělo být centrální svítidlo, které je ideálně vybaveno úspornou žárovkou. Doplňkovými zdroji světla jsou v tomto případě nejlépe nástěnná svítidla, stolní lampy i stojací lampy. 

Současným novým a moderním trendem v osvětlování obývacího pokoje je podsvětlení obrazovky televize pomocí LED pásků nebo užívání dalších speciálních televizních světelných zdrojů. Sledujete-li televizi, pak je vhodné centrální osvětlení v místnosti vypnout a využít příjemnou uklidňující atmosféru vyvolanou jen přídatnými zdroji osvětlení, ať už jsou to lampičky nebo právě výše zmíněné LED pásky. 

Kuchyň a jídelna: jak je správně nasvítit

Pro osvětlení kuchyně a jídelního prostoru je rovněž vhodné využít více zdrojů světla. Světelným zdrojem při centrálním osvětlení mohou být zářivky nebo LED zdroje v bílém nebo teple bílém odstínu. Pod kuchyňskou linku se doporučuji dodat další zdroj světla - lineární trubicové svítidlo nebo svítidlo s  LED páskem. Osvětlení kuchyňské linky je vhodné pro vaši větší bezpečnost a lepší zrakovou orientaci při přípravě jídel a nápojů.

V jídelní části kuchyně, kde podáváte pokrmy, je nejlepším zdrojem světla lustr nad jídelním stolem. Takové svítidlo by mělo mít možnost nastavení výšky lustru. Ideální je jeho pověšení co nejníže tak, aby nepřekážel ve výhledu, avšak aby si sedící lidé viděli do tváře. Pro dodržení barevného spektra je doporučováno nad jídelní stůl pověsit takové svítidlo, jehož vnitřní strana bude mít bílou barvu. Servírované potraviny si pak zachovávají svoji přirozenou barvu.

Ložnice a její osvětlení

Co se týká osvětlení ložnice, tedy místnosti, doporučujeme tlumenější osvětlení. Pro navození intimnější atmosféry je vhodný regulovatelný stmívač světla. Klidnou atmosféru navodíme tlumenějšími světly, vhodné jsou i přídatné lampičky ke čtení. Ložnice je místem klidu, relaxace a odpočinku, klademe zde důraz především na pohodlí.

Svítidla do ložnice volíme podle toho, zda je v místnosti jen postel, nebo i šatní skříň. V případě, že máme v ložnici umístěnu i skříň se šatstvem, pak musíme volit takové osvětlení, které nám umožní i dobře rozpoznat barvy šatstva ve skříni. Vhodné je do ložnice stropní světlo a lampy. Svítidlo by mělo být takové, aby neoslňovalo. V ideálním případě používáme do ložnice světlo s teple bílou barvou. Čtecí lampičky volíme polohovatelné, například s otáčecím kloubem. 

Osvětlení v koupelně

Pro osvětlení koupelny je vhodná kompaktní zářivka v bílém odstínu, umístěná na stropě. Dále je dobré mít osvětlena zrcadla v koupelně. Ty můžeme nasvítit lineárními zářivkami, které budou nejlépe umístěny po obou stranách zrcadla. Správné osvětlení zrcadla je důležité při holení i líčení. K jeho osvětlení se často použávají halogenové zdroje světla. Ty neovlivňují barevné spektrum v místnosti.

Koupelnová svítidla by měla především být bezpečná. Vždy je nutné mít na paměti odolnost a bezpečnost koupelnového svítidla. Při posuzování bezpečnosti svítidla sledujte tzv. IP kód. Co se týká ochrany před vniknutím vody, pak je to IPX. IP znamená kód krytí a IPX je od IPX 0 – žádné krytí, přes IPX 1-3, kdy je svítidlo chráněno proti padající vodě i vodní tříšti dopadající na svítidlo, přes IPX 5, kdy je chráněno proti vodním proudům, až k IPX 6-8, kdy je těleso chráněno dokonce před potopením do vody. Na oblast koupelnových svítidel je z hlediska bezpečnosti kladen jednoznačně nejvyšší důraz.

osvetleni doma2

Světlo na toaletě

Pro osvětlení na toaletě je vhodné použít halogenové zdroje nebo halogenová bodová svítidla. Jejich výhodou je rychlý náběh a také to, že odolávají častému spínání po krátkou dobu.

Na toaletu můžete také umístit detektory, čidla a senzory pohybu. Jsou to plně automatizovaná zařízení, která účinně přispívají k úsporám spotřeby elektrické energie a snižují výdaje za osvětlení. 

Lampy a lampičky 

Nezanedbatelným zdrojem světla v bytě jsou různé druhy lamp. Lampy mohou být stojanové, malé lampičky ke stolu nebo posteli i nástěnné lampy. Co se jejich designu týká, je jich nepřeberné množství od velmi moderních typů svítidel, přes rustikální až po romantické porcelánové nebo skleněné lampy. Jednou ze zajímavých možností v secesním duchu jsou vitrážové tiffany lampy. Tato technika spočívá ve spojování různobarevných sklíček, lampy jsou ručně vyráběné. Takový druh lampy se stane dominantní součástí vašeho interiéru. Technikou vitráže se vyrábí i lustry a nástěnná svítidla.    

Zahradní osvětlení a venkovní osvětlení

Venkovní svítidla a osvětlení a také zahradní osvětlení tvoří specifickou skupinu. Na tato osvětlení jsou často kladeny vyšší nároky, než na jiné typy svítidel, musejí totiž odolávat vniku cizích částic a vody a také odolávat nárazům větru. Je zde tedy také důležitý jejich stupeň krytí – IP. Nejpoužívanější pro vnější prostory jsou ty s IP 44 a IP 54.

osvetleni doma3

Co se týká nasvícení zahrady, zde můžete v nabídce obchodníků vybírat ze širokého spektra dekorativních zahradních svítidel. Osvětlením zahrady může tento prostor získat zcela nový rozměr, atmosféru i dynamiku. K osvětlení zahrady můžete použít stojanové lampy nebo stylové lucerny. Zahradu můžete nasvítit v moderním nebo romantickém stylu, záleží už jen na Vašem vkusu a fantazii. Obdobně můžete nasvítit i Vaši terasu.

Přečtěte si další články o osvětlení a svítídlech:

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

Překlady stavebních otvorů: materiály a specifika

Důležitým konstrukčním prvkem všech staveb jsou překlady, které zajišťují stabilitu nad stavebními otvory. Nesmí chybět nad okny, dveřmi i vraty a musí se s nimi počítat už v projektové dokumentaci. Překlady se...

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...