Paletový nábytek už není jen řešením z nouze

Paletový nábytek už není jen řešením z nouze

Trendy v bydlení se mění stejně jako móda v oblékání. Masivní a honosné vybavení obývacího pokoje pozvolna vystřídalo odlehčení, které dosahuje maxima. Jako materiál pro sestavení nábytku se totiž využívají palety, které se staly symbolem moderního vybavení. Využívají se v exteriéru i interiéru a jak už to tak bývá, mají své zastánce i ty, kdo jimi opovrhují.

 

První módní vlna nábytku z palet už opadla. Právě se ale stává dostupnějším a tak i docela častým vybavením zahrad, teras, zahrádek u kaváren nebo domácností. Od jednoduchých kusů se ale přechází ke složitějším a masivnějším konstrukcím.

Proč sáhnout po paletách

Obchody jsou plné nábytku za příznivou cenu, který sice nevydrží věčně, ale svůj úkol splní. Tak proč zvolit právě palety? Jejich výhodou je nejen ještě příznivější cena, ale hlavně to, co mnozí ocení především – originalita. Své představy díky paletám zrealizujete snadněji, než jste si mysleli. Můžete skládat, měnit, rozkládat a přestavovat až k dokonalosti.

Nouzové řešení? Rozhodně ne

Paletový nábytek není žádným zoufalým řešením. V průběhu let si vybudoval dobrou pověst a preferují jej třeba ti, kteří si dávají záležet na stylovém bydlení a originalitě.

Povrch palet potřebuje úpravu
Jednou z nevýhod palet je jejich povrch, kvůli čemuž se nevyhnou důkladné úpravě.
1. Povrch je potřeba obrousit a vyhladit.
2. Při broušení upravte zároveň i hrany do požadovaného tvaru.
3. Jako ochrana proti třískám slouží krycí nátěr nebo vrstva laku.


Úpravě je důležité věnovat se důkladně, protože po nátěru nebo lakování už nebude možno udělat dodatečná vylepšení.

Paletový nábytek

Už první vrstvou nátěru můžete ovlivnit výslednou barvu a kvalitu. Pokud se ale první nátěr nezdaří nebo barva nebude zcela odpovídat představám není potřeba zoufat, protože i taková vada se dá zachránit. Lehkým obroušením po nátěru se totiž docílí patiny, na níž byste jinak museli čekat dlouhá léta.

Palety se dají upravovat jako dřevo. To znamená, že je můžete nechat i tak, jak je koupíte, jen je řeba napustit je přírodními vosky nebo olejem. Zajímavě působí i v barevném provedení.

Jak na paletový nábytek

Pokud za sebou máte nákup palet, pak neváhejte s vytvořením nábytku. Není to nic obtížného!
Pro dobrý výsledek mějte jasnou představu o výsledku. U jednoduchých stolů, taburetů nebo sedaček není potřeba důkladnějších návrhů, ale u složitějších kousků si raději udělejte náčrtek (nebo detailní popis) požadovaného výsledku.

Paletový nábytek se spojuje pomocí hřebíků či háčků. Tak nebude uhýbat a spoje zůstanou na místě. Díky jednoduché konstrukci je složení jednoduché, a pokud nebudete sestavovat pevnosti, pak i rychlé.

Výběr palet vhodných do sestavy

Na první pohled to není zřejmé, ale je to tak: všechny palety nejsou stejné a nábytek se tak může značně lišit.
Například europaleta: její rozměry jsou odvozeny od rozměrů železničních vagonů, tedy 120x80, na výšku má pak14 cm. Může být chemicky ošetřená, což je potřeba zjistit hned při nákupu. Od jiných palet se liší tím, že je ze dvou stran uzavřená.
Podle opotřebení se dělí na europalety rypu A (nejméně opotřebené a tedy vhodné pro další využití. Narazit můžete na tři typy: Europaleta A, B nebo C. Využít se dá hlavně první typ, kde A znamená nepoškození, čistotu a nepřítomnost plísní. Naopak typ C bývá poškozený, neúplný a částo i omšelý.

Váha jedné europalety se pohybuje mezi 22-24kg. Její nosnost je přitom až 1000kg. Při správném ošetření a úpravě není třeba se obávat poškození vlhkostí.

Cena europalety se pohybuje kolem 450Kč. K dostání jsou ale také použité europalety, což určitě není na škodu. Mají specifický vzhled a automaticky se na nich po ošetření objeví patina.

Palety jsou normovány, proto by na sebe měly sedět bez ohledu na výrobce. Kromě rozměrů je dán například i počet hřebíků, jimiž jsou jednotlivá prkna pospojována. Jejich výroba je kontrolována, abšak stále můžete narazit na „padělky," které mohou být nejen nekvalitně zpravocány, ale pro jejich vrobu ani nebylo použito vhodné dřevo.

Co dalšího z europalet

Lavice, pohovky, křesla nebo stoly nejrůznějších velikostí a výšek už nejsou ničím výjimečným. Objevují se ale nové a neotřelé způsoby využití:

- Zavěšení jako podklad pod obraz nebo zrcadlo na zeď.
- Při zavěšení na lana mohou být europalety houpačkami.
- Dnem vzhůru poslouží jako polička.
- Po drobném vylepšení se v nich dají pěstovat okrasné květiny jako v květináčích.
- Poslouží i jako plot pro oddělení prostoru.

Ekologický paletový nábytek

Paletový nábytek bývá prezentován jako ekologické vybavení. Už není jen výsadou alternativních obydlí, která jsou přísně proti meinstreamu, ale objevuje se i v některých korporacích, které se jimi snaží zpříjemnit prostředí.
Palety nebývají nijak upravovány, a tak si sami zvolíte způsob jejich ošetření.
V současnosti není problém narazit na nábytek, který se paletovým designem jen inspiruje, ale je zhotoven stejnou technikou, jako běžný.

Pro výrobu europalet se používají různé druhy dřeva z jehličnanů i listnatých stromů: z dubu, jasanu, olše, smrku, borovce nebo jedle.

Paletový nábytek si můžete nechat i vyrobit

Paletový nábytek je oblíbený i proto, že můžete být sami jeho hlavními designéry a tvůrci. Jednotlivé kusy se dají sestavit až podle velikosti prostoru a upravovat tak, aby přesně zapadly. Se sháněním palet není problém a tak už zbývá jen samotné sestavení.
Pokud se necítíte dostatečně šikovní na to, abyste se do něčeho takového pustili sami, nemusíte zoufat. Poradit by si s nimi měl každý šikovný truhlář.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Chystáte rekonstrukci bydlení? Přinášíme 5 tipů, na co byste si měli dávat pozor

Při rekonstrukci bytu jsme dávali důraz na co nejpřírodnější materály, kvůli tomu, abychom doma neměli žádné z...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

<a href="sd">wdd</a> [url=ds]sd[/url] [sds](https://google.com) https://google.com

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Byt

Vymačkejte si pomerančovou šťávu – ručně i s elektrickými pomocníky

Čerstvou šťávu z pomeranče nenahradí ani ten nejdražší džus z krabice. Při pasterizaci, konzervaci a výrobě z koncentrátu se totiž řadu zdraví prospěšných látek vytratí. Vlastní příprava čerstvé pomerančové šťá...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Máte kopu knih a nevíte kam s nimi? Pořiďte si elektronickou čtečku

Patříte mezi vášnivé čtenáře a knihy se povalují všude po vašem bytě či domě? Už nemáte kam další a další knihy ukládat? Popřemýšlejte nad pořízením elektronické čtečky knihy, která vám ušetří spoustu místa. Mn...

5 důležitých pravidel pro saunování

Plánujete pořízení domácí sauny, nebo pravidelně navštěvujete některá z wellness center? V obou případech byste měli znát základní pravidla pro saunování, díky kterým dosáhnete maximálního účinku z hlediska zdr...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...