Paletový nábytek už není jen řešením z nouze

Paletový nábytek už není jen řešením z nouze

Trendy v bydlení se mění stejně jako móda v oblékání. Masivní a honosné vybavení obývacího pokoje pozvolna vystřídalo odlehčení, které dosahuje maxima. Jako materiál pro sestavení nábytku se totiž využívají palety, které se staly symbolem moderního vybavení. Využívají se v exteriéru i interiéru a jak už to tak bývá, mají své zastánce i ty, kdo jimi opovrhují.

 

První módní vlna nábytku z palet už opadla. Právě se ale stává dostupnějším a tak i docela častým vybavením zahrad, teras, zahrádek u kaváren nebo domácností. Od jednoduchých kusů se ale přechází ke složitějším a masivnějším konstrukcím.

Proč sáhnout po paletách

Obchody jsou plné nábytku za příznivou cenu, který sice nevydrží věčně, ale svůj úkol splní. Tak proč zvolit právě palety? Jejich výhodou je nejen ještě příznivější cena, ale hlavně to, co mnozí ocení především – originalita. Své představy díky paletám zrealizujete snadněji, než jste si mysleli. Můžete skládat, měnit, rozkládat a přestavovat až k dokonalosti.

Nouzové řešení? Rozhodně ne

Paletový nábytek není žádným zoufalým řešením. V průběhu let si vybudoval dobrou pověst a preferují jej třeba ti, kteří si dávají záležet na stylovém bydlení a originalitě.

Povrch palet potřebuje úpravu
Jednou z nevýhod palet je jejich povrch, kvůli čemuž se nevyhnou důkladné úpravě.
1. Povrch je potřeba obrousit a vyhladit.
2. Při broušení upravte zároveň i hrany do požadovaného tvaru.
3. Jako ochrana proti třískám slouží krycí nátěr nebo vrstva laku.


Úpravě je důležité věnovat se důkladně, protože po nátěru nebo lakování už nebude možno udělat dodatečná vylepšení.

Paletový nábytek

Už první vrstvou nátěru můžete ovlivnit výslednou barvu a kvalitu. Pokud se ale první nátěr nezdaří nebo barva nebude zcela odpovídat představám není potřeba zoufat, protože i taková vada se dá zachránit. Lehkým obroušením po nátěru se totiž docílí patiny, na níž byste jinak museli čekat dlouhá léta.

Palety se dají upravovat jako dřevo. To znamená, že je můžete nechat i tak, jak je koupíte, jen je řeba napustit je přírodními vosky nebo olejem. Zajímavě působí i v barevném provedení.

Jak na paletový nábytek

Pokud za sebou máte nákup palet, pak neváhejte s vytvořením nábytku. Není to nic obtížného!
Pro dobrý výsledek mějte jasnou představu o výsledku. U jednoduchých stolů, taburetů nebo sedaček není potřeba důkladnějších návrhů, ale u složitějších kousků si raději udělejte náčrtek (nebo detailní popis) požadovaného výsledku.

Paletový nábytek se spojuje pomocí hřebíků či háčků. Tak nebude uhýbat a spoje zůstanou na místě. Díky jednoduché konstrukci je složení jednoduché, a pokud nebudete sestavovat pevnosti, pak i rychlé.

Výběr palet vhodných do sestavy

Na první pohled to není zřejmé, ale je to tak: všechny palety nejsou stejné a nábytek se tak může značně lišit.
Například europaleta: její rozměry jsou odvozeny od rozměrů železničních vagonů, tedy 120x80, na výšku má pak14 cm. Může být chemicky ošetřená, což je potřeba zjistit hned při nákupu. Od jiných palet se liší tím, že je ze dvou stran uzavřená.
Podle opotřebení se dělí na europalety rypu A (nejméně opotřebené a tedy vhodné pro další využití. Narazit můžete na tři typy: Europaleta A, B nebo C. Využít se dá hlavně první typ, kde A znamená nepoškození, čistotu a nepřítomnost plísní. Naopak typ C bývá poškozený, neúplný a částo i omšelý.

Váha jedné europalety se pohybuje mezi 22-24kg. Její nosnost je přitom až 1000kg. Při správném ošetření a úpravě není třeba se obávat poškození vlhkostí.

Cena europalety se pohybuje kolem 450Kč. K dostání jsou ale také použité europalety, což určitě není na škodu. Mají specifický vzhled a automaticky se na nich po ošetření objeví patina.

Palety jsou normovány, proto by na sebe měly sedět bez ohledu na výrobce. Kromě rozměrů je dán například i počet hřebíků, jimiž jsou jednotlivá prkna pospojována. Jejich výroba je kontrolována, abšak stále můžete narazit na „padělky," které mohou být nejen nekvalitně zpravocány, ale pro jejich vrobu ani nebylo použito vhodné dřevo.

Co dalšího z europalet

Lavice, pohovky, křesla nebo stoly nejrůznějších velikostí a výšek už nejsou ničím výjimečným. Objevují se ale nové a neotřelé způsoby využití:

- Zavěšení jako podklad pod obraz nebo zrcadlo na zeď.
- Při zavěšení na lana mohou být europalety houpačkami.
- Dnem vzhůru poslouží jako polička.
- Po drobném vylepšení se v nich dají pěstovat okrasné květiny jako v květináčích.
- Poslouží i jako plot pro oddělení prostoru.

Ekologický paletový nábytek

Paletový nábytek bývá prezentován jako ekologické vybavení. Už není jen výsadou alternativních obydlí, která jsou přísně proti meinstreamu, ale objevuje se i v některých korporacích, které se jimi snaží zpříjemnit prostředí.
Palety nebývají nijak upravovány, a tak si sami zvolíte způsob jejich ošetření.
V současnosti není problém narazit na nábytek, který se paletovým designem jen inspiruje, ale je zhotoven stejnou technikou, jako běžný.

Pro výrobu europalet se používají různé druhy dřeva z jehličnanů i listnatých stromů: z dubu, jasanu, olše, smrku, borovce nebo jedle.

Paletový nábytek si můžete nechat i vyrobit

Paletový nábytek je oblíbený i proto, že můžete být sami jeho hlavními designéry a tvůrci. Jednotlivé kusy se dají sestavit až podle velikosti prostoru a upravovat tak, aby přesně zapadly. Se sháněním palet není problém a tak už zbývá jen samotné sestavení.
Pokud se necítíte dostatečně šikovní na to, abyste se do něčeho takového pustili sami, nemusíte zoufat. Poradit by si s nimi měl každý šikovný truhlář.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Jaké zvolit vnitřní osvětlení na večer a dobu před usínáním

Já jsem strašně dlouhou dobu neměl vůbec pojem o tom, že na mě může mít vliv to jaké osvětlení mám doma, ani m...

Jak pěstovat a množit stévii, známou náhražku cukru

Stejné využití má také malina sladkolistá (Rubus suavissimus) která je navíc oproti stévii mrazuvzdorná. Podle...

VIDEO NÁVOD: Jak opravit protékající závěsný záchod

Děkujeme za doplnění a praktický tip. Ano, odpojení je dobrým řešením, pokud hadička přišla po letech o svou e...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Pokud bych za současných podmínek plánoval změnu dodavatele, tak by to pravděpodobně byl...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Vidím v tom v podstatě mix fixu a spotu dohromady, jen s tím že to máte jen na jeden měs�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Funguje podlahové topení správně? Pomocí termovize to zjistíte

Máte pocit, že dům je po chladné noci méně vyhřátý než před pár měsíci nebo lety? Pokud používáte podlahového vytápění, zaměřte se nejen na samotný zdroj tepla, ale i jeho rozvádění potrubním systémem. Příčinu ...

Byt

Jaro se blíží. Přivítejte ho novými bytovými doplňky

S příchodem jara se k životu probouzí nejen příroda, ale také naše domovy. A s nimi i naše touha po změně a oživení interiéru. Je to ideální čas na malé změny, které vašemu bydlení přinesou novou energii.

Co se starou stodolou? Máte několik možností

Jestliže bydlíte anebo se stěhujete do staršího domu, pak budete mít pravděpodobně někde u domu také stodolu anebo nějaký přístavek, neboť kdysi to bylo nedílnou součástí téměř každého domu. Ovšem mít stodolu u...

Příprava zahrady, dvorku a terasy na jarní sezónu

Přichází únor a s ním se blíží konec zimního spánku našich zahrad. Je nejvyšší čas začít s přípravami na jarní sezónu. Ať už máte zahradu, dvorek nebo terasu, nyní je ideální doba na to, abyste vše pečlivě přip...

Allegro spustilo Black Friday, nabízí slevy až 50 %

Čekáte s vánočními nákupy na slevové akce? Nakupte si v rámci Black Friday, které letos poprvé představuje v Česku také platforma allegro.cz. Internetové tržiště nabízí výrazné slevy ve výši až 50 % u tisíců pr...

Toužíte po pořádných úsporách za vytápění a ohřev vody? Známe ideální řešení

Začíná vám lézt krkem neustálé zdražování všech lidských potřeb okolo nás? Máte strach, abyste dlouhodobě zvládli utáhnout veškeré účty bez snížení své životní úrovně? V takovém případě rozhodně musíte podnikno...

Allegro Days přináší ceny nižší až o 40 % i novinku v podobě funkce Shaker

I v únoru přichází allegro.cz s oblíbenou slevovou akcí Allegro Days. Tentokrát se týden plný akčních nabídek uskuteční od 5. – 11. 2. a přinese slevy až do výše 40 %. Vůbec poprvé navíc přichází s novinkou v p...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...