Protihluková opatření v bytě

Protihluková opatření v bytě

Život v bytě přináší svá úskalí. Jedním z nich je hluk, který negativně ovlivňuje kvalitu bydlení. To se týká ruchů, které pronikají směrem do vašeho bytu, ať už od sousedů, z chodby nebo z venkovního prostředí. Jde však také o problém opačným směrem, v běžném bytě si jen těžko pustíte nahlas televizi či hudbu, aniž byste se nepotýkali se stížnostmi vašich sousedů. Řešením jsou protihluková opatření v bytě, která dokáží tento problém do značné míry vyřešit. Musí však jít o komplexní profesionální řešení, protože polovičaté realizace nevedou k úspěšnému výsledku. Jak provést protihlukové opatřený bytu a na nic nezapomenout?

Odhlučnění bytu pomocí akustické izolace

V současné době jsou na trhu dostupné různé protihlukové izolační systémy, jejichž hlavním úkolem je výrazné snížení přístupu hluku do interiéru. Kvalitní akustická izolace tak zabrání pronikání hluku z venkovních prostor, z okolních bytů, ale také z vedlejších místností. Pokud vás např. trápí zvuk z obývacího pokoje, který slyšíte v ložnici, když chcete spát, zatímco ostatní členové rodiny sledují televizi, protihluková izolace vyřeší i tento problém.

Je však třeba říci, že při provádění protihlukového opatření je třeba zajistit komplexní protihlukovou izolaci. Jen částečná izolace není řešením, hluk si totiž vždycky najde cestu. Pokud např. provedete izolaci stěn, hluk se bude dále šířit prostřednictvím stropů či podlahy nebo topení a inženýrských sítí. Při realizaci protihlukové izolace je zapotřebí provést především:

  • Kompletní izolaci stěn
  • Izolaci stropu
  • Izolaci podlahy

Protihluková izolace stěn

Hluk z venkovních prostorů i z vedlejších bytů a místností se ve velké míře šíří prostřednictvím stěn. Pokud bydlíte ve starém panelovém domě tenké železobetonové konstrukce, uslyšíte i běžný dialog, který se vedle odehrává. V takovém případě je instalace protihlukové stěny základním nezbytným řešením.

Možností protihlukové izolace stěny je celá řada. Nejjednodušším a cenově nejdostupnějším řešením je instalace polystyrenových desek, které jednoduše namontujete i svépomocí. Velkou nevýhodou je však krátká životnost, křehkost a jen průměrná izolační schopnost. Nejčastějším řešením protihlukové izolace je použití sádrokartonových desek, za kterými je několik centimetrů silná vrstva z minerální vaty, která má dobré izolační vlastnosti. Nejlepším řešením je instalace speciálních těžkých lisovaných akustických desek. Ty jsou přímo určené za účelem protihlukové izolace a díky moderní technologii mají nejlepší izolační vlastnosti. Je však potřeba počítat s vyššími pořizovacími náklady.

Protihluková izolace může pomoci od bezesných nocí způsobených hlučnými sousedy.

Protihluková izolace stropů a podlah

Zvuková izolace stěn rozhodně nestačí, strop a podlaha jsou významnými prostředky k šíření hluku. Pro izolaci stropu lze použít podobné materiály jako pro izolaci stěn, především speciální akustické desky. K dispozici jsou rovněž speciální stropní podhledy či samonosné panely.

Možností protihlukové izolace podlah je celá řada. Pokud nemůžete do podlahy výrazně mechanicky zasahovat, minimálně si pořiďte kvalitní tlustší koberce, které velkou část hluku pohltí. Vhodný řešením je také pořízení korkové podlahy, korek má oproti plovoucí podlaze či dlažbě mnohem lepší izolační vlastnosti.

Protihlukové dveře a okna

Pokud chcete zajistit kvalitní protihlukové opatření v bytě, kromě samotné instalace izolace doporučujeme pořídit i protihlukové dveře a okna. Dveře se vyrábí v několika provedeních s různou tlumivostí, udávanou v dB, od cca 25 až po 40 dB v závislosti na konkrétním výrobci a modelu. Interiérové protihlukové dveře zajistí kvalitní odizolování a zabrání pronikání hluku z chodeb i vedlejších místností.

Kvalitu bydlení v bytě negativně ovlivňuje také pronikání hluku z venkovních prostorů. Hlučná sídliště, hustá automobilová doprava, tramvaje a či jiné zdroje hluku lze omezit instalací protihlukových oken. Na trhu jsou k dispozici speciální protihluková okna, vyznačující se vysokou tlumivostí. Dostatečnou protihlukovou izolaci však zajistí také kvalitní moderní vícekomorová plastová okna či eurookna s pevnými izolovanými profily. V parametrech dveří i oken by měly být uvedeny také údaje o tlumící schopnosti.

Izolací zdí, stropů, podlahy a instalací kvalitních dveří a oken docílíte odhlučnění vašeho bytu i jednotlivých místností. Vždy je třeba brát v potaz druh stavby a použitý materiál pro nosnou konstrukci. Je třeba říci, že realizace protihlukového opatření v bytě je vcelku nákladnou záležitostí, je tak na majiteli, aby zvážil, do jaké míry je hluk obtěžující a jak je velký.

Maximální míra hluku je také stanovena v zákoně, pokud vás obtěžují příliš hluční sousedé, můžete využít svých práv a v nejvážnějším případě i zavolat policii. Protihluková izolace pomocí minerální vaty, polystyrenu či speciálních akustických desek je velmi účinná, je ale také třeba počítat se zmenšením často již tak malého prostoru v bytě.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

Překlady stavebních otvorů: materiály a specifika

Důležitým konstrukčním prvkem všech staveb jsou překlady, které zajišťují stabilitu nad stavebními otvory. Nesmí chybět nad okny, dveřmi i vraty a musí se s nimi počítat už v projektové dokumentaci. Překlady se...

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...