Protihluková opatření v bytě

Protihluková opatření v bytě

Život v bytě přináší svá úskalí. Jedním z nich je hluk, který negativně ovlivňuje kvalitu bydlení. To se týká ruchů, které pronikají směrem do vašeho bytu, ať už od sousedů, z chodby nebo z venkovního prostředí. Jde však také o problém opačným směrem, v běžném bytě si jen těžko pustíte nahlas televizi či hudbu, aniž byste se nepotýkali se stížnostmi vašich sousedů. Řešením jsou protihluková opatření v bytě, která dokáží tento problém do značné míry vyřešit. Musí však jít o komplexní profesionální řešení, protože polovičaté realizace nevedou k úspěšnému výsledku. Jak provést protihlukové opatřený bytu a na nic nezapomenout?

Odhlučnění bytu pomocí akustické izolace

V současné době jsou na trhu dostupné různé protihlukové izolační systémy, jejichž hlavním úkolem je výrazné snížení přístupu hluku do interiéru. Kvalitní akustická izolace tak zabrání pronikání hluku z venkovních prostor, z okolních bytů, ale také z vedlejších místností. Pokud vás např. trápí zvuk z obývacího pokoje, který slyšíte v ložnici, když chcete spát, zatímco ostatní členové rodiny sledují televizi, protihluková izolace vyřeší i tento problém.

Je však třeba říci, že při provádění protihlukového opatření je třeba zajistit komplexní protihlukovou izolaci. Jen částečná izolace není řešením, hluk si totiž vždycky najde cestu. Pokud např. provedete izolaci stěn, hluk se bude dále šířit prostřednictvím stropů či podlahy nebo topení a inženýrských sítí. Při realizaci protihlukové izolace je zapotřebí provést především:

  • Kompletní izolaci stěn
  • Izolaci stropu
  • Izolaci podlahy

Protihluková izolace stěn

Hluk z venkovních prostorů i z vedlejších bytů a místností se ve velké míře šíří prostřednictvím stěn. Pokud bydlíte ve starém panelovém domě tenké železobetonové konstrukce, uslyšíte i běžný dialog, který se vedle odehrává. V takovém případě je instalace protihlukové stěny základním nezbytným řešením.

Možností protihlukové izolace stěny je celá řada. Nejjednodušším a cenově nejdostupnějším řešením je instalace polystyrenových desek, které jednoduše namontujete i svépomocí. Velkou nevýhodou je však krátká životnost, křehkost a jen průměrná izolační schopnost. Nejčastějším řešením protihlukové izolace je použití sádrokartonových desek, za kterými je několik centimetrů silná vrstva z minerální vaty, která má dobré izolační vlastnosti. Nejlepším řešením je instalace speciálních těžkých lisovaných akustických desek. Ty jsou přímo určené za účelem protihlukové izolace a díky moderní technologii mají nejlepší izolační vlastnosti. Je však potřeba počítat s vyššími pořizovacími náklady.

Protihluková izolace může pomoci od bezesných nocí způsobených hlučnými sousedy.

Protihluková izolace stropů a podlah

Zvuková izolace stěn rozhodně nestačí, strop a podlaha jsou významnými prostředky k šíření hluku. Pro izolaci stropu lze použít podobné materiály jako pro izolaci stěn, především speciální akustické desky. K dispozici jsou rovněž speciální stropní podhledy či samonosné panely.

Možností protihlukové izolace podlah je celá řada. Pokud nemůžete do podlahy výrazně mechanicky zasahovat, minimálně si pořiďte kvalitní tlustší koberce, které velkou část hluku pohltí. Vhodný řešením je také pořízení korkové podlahy, korek má oproti plovoucí podlaze či dlažbě mnohem lepší izolační vlastnosti.

Protihlukové dveře a okna

Pokud chcete zajistit kvalitní protihlukové opatření v bytě, kromě samotné instalace izolace doporučujeme pořídit i protihlukové dveře a okna. Dveře se vyrábí v několika provedeních s různou tlumivostí, udávanou v dB, od cca 25 až po 40 dB v závislosti na konkrétním výrobci a modelu. Interiérové protihlukové dveře zajistí kvalitní odizolování a zabrání pronikání hluku z chodeb i vedlejších místností.

Kvalitu bydlení v bytě negativně ovlivňuje také pronikání hluku z venkovních prostorů. Hlučná sídliště, hustá automobilová doprava, tramvaje a či jiné zdroje hluku lze omezit instalací protihlukových oken. Na trhu jsou k dispozici speciální protihluková okna, vyznačující se vysokou tlumivostí. Dostatečnou protihlukovou izolaci však zajistí také kvalitní moderní vícekomorová plastová okna či eurookna s pevnými izolovanými profily. V parametrech dveří i oken by měly být uvedeny také údaje o tlumící schopnosti.

Izolací zdí, stropů, podlahy a instalací kvalitních dveří a oken docílíte odhlučnění vašeho bytu i jednotlivých místností. Vždy je třeba brát v potaz druh stavby a použitý materiál pro nosnou konstrukci. Je třeba říci, že realizace protihlukového opatření v bytě je vcelku nákladnou záležitostí, je tak na majiteli, aby zvážil, do jaké míry je hluk obtěžující a jak je velký.

Maximální míra hluku je také stanovena v zákoně, pokud vás obtěžují příliš hluční sousedé, můžete využít svých práv a v nejvážnějším případě i zavolat policii. Protihluková izolace pomocí minerální vaty, polystyrenu či speciálních akustických desek je velmi účinná, je ale také třeba počítat se zmenšením často již tak malého prostoru v bytě.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Pasport stavby – k čemu slouží a proč ho musíte mít i vy

Víte o někom kdo provádi pasportizaci domu v okese Benešov?

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Proměňte staré knihy v originální a okouzlující dekorace

Povalují se vám po knihovně hromady starých knih, u kterých už tak nějak tušíte, že je nikdy neotevřete? Nevyhazujte je, ale proměňte je v okouzlující bytové dekorace, které dodají vašemu interiéru šmrnc a osob...