Sušička prádla se o vyprané věci kompletně postará

Sušička prádla se v současné době stává velice žádaným pomocníkem. Dokáže ušetřit spoustu času, který je jinak třeba vynaložit na věšení i žehlení vypraných věcí. Navíc je mnohem vítanějším řešením z hlediska zdravého prostředí. Sušení prádla v uzavřených prostorech doma je totiž jednou z obvyklých příčin nadměrné vlhkosti a vzniku zdraví škodlivých plísní.

Bohatý sortiment prodejců domácích spotřebičů dělá z výběru sušičky prádla poměrně obtížnou záležitost. V zásadě se však lze setkat se dvěma základními typy, sušičkou kondenzační a ventilační. Obě varianty a další nezbytné informace o sušičkách přibližují následující řádky.

Kondenzační a ventilační sušička prádla

Levnější volbu představuje ventilační sušička prádla. Funguje na principu odvětrávání, takže horký vzduch je z přístroje odváděn ven. K jejímu využívání je tedy potřeba napojení na ventilační systém. Před zakoupením této sušičky je tak nutné provést určité stavební úpravy, které zajistí možnost bezproblémového provozu. Ventilační sušička se na základě uvedené charakteristiky vyrábí pouze jako volně stojící. Oproti níže popisovanému řešení je zpravidla méně energeticky náročná, protože též disponuje menším výkonem.

Kondenzační sušička prádla pracuje odlišně. Teplý vzduch je v ní ochlazován a přeměňován (kondenzován) na vodu, která se následně zachycuje ve sběrné nádobě, případně je odváděna hadicí přímo do odpadu. Vyrábí se též kondenzační sušička prádla s tepelným čerpadlem, která bývá označována jako nejúspornější z hlediska spotřeby energie. Prádlo je v ní sušeno při menších teplotách než v běžné kondenzační sušičce.

Nejdůležitějším parametrem je spotřeba energie

Ať už se jedná o první, nebo druhý uvedený typ, vždy je nejdůležitější údaj o spotřebě. Většina cenově dostupných sušiček (s cenou okolo 6000 Kč) se řadí do energetické třídy C, případně B. Lze samozřejmě pořídit i sušičky třídy A nebo A+, avšak nižší spotřeba je u takových modelů vykompenzována cenou (cca 14 000 Kč). Pokud byste žádali kombinaci úsporného provozu a plnou programovatelnost, pak jsou na trhu k dostání i sušičky od 30 000 Kč výše. Neméně důležité jsou samozřejmě rozměry spotřebiče a vnitřní prostor, který udává, kolik kilogramů prádla je možné v sušičce sušit.

Sušička prádla může být součástí pračky

V poslední době vyhledávají lidé i kombinované řešení, kdy je pračka a sušička prádla jedním přístrojem. Tato možnost ušetří spoustu místa a je doporučením pro všechny, kteří by chtěli využívat sušičku, ale nemají na ni v bytě nebo domě momentálně místo. Nejlevnější kombinované pračky začínají s cenou na přibližně 14 000 Kč.

Sušička prádla dokáže běžný provoz domácnosti v jistých ohledech zjednodušit. Její výběr je třeba vést podle potřeb všech obyvatel a četnosti užívání. Sušička prádla představuje komfort, který je pro moderní způsob bydlení jednou z typických vlastností.

 Diskuse k článku

 • Karel Prokop

  10:37 8. 12. 2016 0
  Dobré ráno, velmi zajímavý a přínosný článek. Pracuji deset let jako prodavač v elektru, takže se musím mezi spotřebiči orientovat a podobné články hledat a prohlížet, mohu vám tedy říct, že ten, který je kvalitní je pro mě velkou pomocí. A to ten váš splňuje.
  Můžu k němu pouze z praxe doplnit, že daleko žádanější jsou kondenzační sušičky, přestože provoz těch ventilačních by měl být energeticky úspornější (a tedy byste díky němu měli ušetřit i finance.

  Stejně tak pokud jde o energetické třídy, dodal bych, že sice nižší energetické třídy jsou levnější na pořízení, ale provoz, není-li občasný, se časem prodraží. Sám bych si raději koupil sušičku vyšší třídy za více peněz, kterou bych nemusel dotovat víc, než je nutné.

  Tolik jen pro doplnění, nedalo mi to, ale rozhodně to neberte jako kritiku. Naopak, budu rád, když mi doporučíte další weby s podobnou tématikou, ze kterých čerpáte, případně se se mnou podělíte na oplátku o své informace. Díky. Jinak ještě jednou děkuji za velmi užitečný článek, kdyby takto psal každý, vypadal by internet jinak.

Dobrý kontakt k tématu

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Jak odstranit graffiti z fasády vašeho domu?

Dobrý popis možností. Zaujalo mě také ekologické čištění a postupy na různých povrchách.

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Ušetřete až 40 % s letními Allegro Days 

Chcete včas připravit váš dům a zahradu na nadcházející prázdninovou sezónu? Internetová nákupní platforma Allegro opět přichází s oblíbenou akcí Allegro Days, která proběhne v týdnu od 3. do 9. června a nabídn...

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Rebarbora – skromná zelenina našich zahrádek

Viděli jste u někoho na zahradě velký keř s mohutnými listy podobnými lopuchu? Právě tak vypadá rebarbora (reveň). A v roce 2024 roste díky příznivému počasí velmi dobře. Tak trochu zapomenutá, avšak poslední d...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Zútulněte si domov na léto. Přinášíme tipy na osvěžující dekorace a doplňky

Zapomeňte na potemnělé obývací pokoje a ponuré dekorace. Je načase vpustit do domova svěží letní atmosféru a proměnit ho v klidný a útulný prostor, který vytvoří ideální podmínky pro odpočinek a relaxaci v parn...