Svěřte přípravu jídla páře. Parní trouba vaří zdravě a lehce

Svěřte přípravu jídla páře. Parní trouba vaří zdravě a lehce

V dějinách lidstva jsou důležité okamžiky, které ovlivnily zásadním způsobem chod lidstva, a pak jsou i méně nápadné momenty, o kterých se v hodinách dějepisu neučí, ale vděčíme jim za mnohé. Třeba takové pečení chleba. Od využití horkých kamenů se posunulo k efektivním pecím a dnes si můžete výborný oběd připravit i v parní troubě.

Parní trouba se řadí k těm novějším kuchyňským spotřebičům, i když princip se od počátku nemění. Správná teplota, rovnoměrné pečení a účinnost jsou klíčem ke křupavé kůrčičce, kterou mají všichni tak rádi.

Zdravější už to být nemůže

V parní troubě se připravují zdravé pokrmy téměř samy. Přirozenou chuť jídla ocení labužníci, kteří rádi experimentují a nenechají si ujít žádnou příležitost k otestování novinek. Především ale bude pomocníkem při zdravém vaření. Nedochází v ní k degradaci cenných látek, zachovávají se nutriční hodnoty a potraviny budou dobře stravitelné.
Jakákoliv tepelná úprava obírá potraviny o prospěšné látky, pára však jen v minimální míře. Suroviny jsou pouze zahaleny v páře, která na ně ně působí svou teplotou a cenné látky tak zůstávají uvnitř.

Pára se do trouby dostává prostřednictvím generátoru. Vždy je potřeba naplnit zásobník, aby mohlo vzniknout její potřebné množství. Zachytávají se na něm ale nečistoty, proto se musí pravidelně čistit a utírat, aby byl stále ve stoprocentním stavu a neomezovala se jeho životnost a výkon.

Parní trouba se řadí k těm novějším kuchyňským spotřebičům, i když princip se od počátku nemění. Správná teplota, rovnoměrné pečení a účinnost jsou klíčem ke křupavé kůrčičce, kterou mají všichni tak rádi.

Připravíte celé menu

Na stůl nejdřív naservírujete lehký předkrm, poté rybu s bramborami a zeleninovou přílohou a na závěr ovocný dezert. Všechno se dá připravit v parní troubě zdravě a lehce. S různými programy si poradí začátečníci a spokojení budou i ti, kteří se v kuchyni obrací s letitými zkušenostmi.
Prostor trouby se plní pára bez tlaku o teplotě od 30°C do 100°C a suroviny mohou být připravovány v přednastavených programech. Nemusíte si tak lámat hlavu s tím, jaká je nejhodnější teplota pro zeleninu - stačí stisknout tlačítko.

Nevzdávejte se kůrčičky, vytvoří ji horkovzdušná kombinace

První modely parních trub byly jednoduché a bylo jasné, že k dokonalosti ještě něco chybí. To vyřešila kombinace s horkovzdušnou troubou. Povrch jídel byl díky páře vláčný, což ale není vždy vhodné. Proto se začal využívat horký vzduch podobně, jako v běžné troubě. Tato kombinace už vedla k vytvoření lahodné kůrky. Ceněné je to nejen při přípravě masa, ale i pro dezerty a lákavěší vzhled zeleniny.
Neměla by chybět v kuchyni vegetariánů a těch, kteří si zakládají na zdravé stravě. Skvěle se v ní připravují jídla pro děti, která by neměla být příliš kořeněná ani tučná.

Podle čeho se orientovat?

  • Hlavní rozdíl mezi parními troubami je v umístění zádobníku na vodu. Ten se nachází buď přímo v troubě nebo mimo její prostor, odkud je pak pára vháněna do trouby
  • Pořídit samostatnou parní troubu už se dnes moc nevyplatí. Kromě horkovzdušné trouby se kombinuje třeba i s grilem.
  • Vhodnou možností je nastavení střídání intervalů pro přidávání páry.

Těžko srovnávat nesrovnatelné. Každý spotřebič je určen k jinému účelu a jejich funkce jsou odlišně. Představa, že jeden spotřebič nahradí druhý, je mylná.

Parní trouba místo mikrovlnné? Rozhodně ne

Těžko srovnávat nesrovnatelné. Každý spotřebič je určen k jinému účelu a jejich funkce jsou odlišně. Představa, že jeden spotřebič nahradí druhý, je mylná.
Hlavní přednost mikrovlnné trouby spočívá v rychlém ohřevu pokrmu. Parní trouba je zase ceněna pro svou schopnost maximálního uchování živin. Kompromisem může být ale kombinovaná trouba, která by měla splnit požadavky i těch nejnáročnějších.
Chuť surovin se v parní troubě nemění.

Jak na vaření v parní troubě

V pyramidě ideálního složení potravy zabírá nejvíce místa zelenína. Připravou v parní troubě si udrží charakteristickou chuť, takže ji není třeba tolik dochucovat solí a dalším kořením. Problematická zelenina, jako je květák, fazolové lusky nebo růžičková kapusta se stane pro mnohé snesitelnější přílohou.
V parní troubě připravíte rýži, vajíčka, knedlíky i šťavnaté bifteky.
Do zdravé kuchyně patří ryby, na kterých si po přípravě kombinující vaření v páře a horkovzdušné troubě pochutnáte jako ve špiškové restauraci.
Parní trouba se ale neomezuje jen na využití páry. Připravíte v ní grilované pokrmy, které se už na našich stolech zdomácněly.

Vařte zdravě podle moderních trendů. Pára připraví řadu dobrot, navíc v kombinaci s horkovzdušnou troubou se budete moci těšit na nové chutě!

  • přirozené chutě nepotřebují tolik soli, koření a dochucovadel
  • mezi programy figuruje také možnost samostatné horkovzdušné trouby
  • čištění vnitřního prostoru není složité, protože na stěnách nic neulpívá

Slyšeli jste o infrapečení?

Zbystřit by měli všichni masožravci, protože infrapečení využijete hlavně při úpravě masa – vepřověho, hovězího, kuřecího, jehněčího,  rostbífu i kachny . Takovou možnost nabízí multifunkční trouby a spočívá v tepelně regulovaném grilování spojeném s cirkulací.

Cílem článku nebylo zapříčinit sbíhání slin, takže pokud se tak stalo, je to jen vedlejší efekt. Vaření v páře je velmi zdravé a to se dnes cení. Jednoduchost přípravy pokrmů a přirozené chutě jsou pak už dalšími plusy, které by mohly převážit misky vah právě na stranu parní trouby.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...