Svěřte přípravu jídla páře. Parní trouba vaří zdravě a lehce

Svěřte přípravu jídla páře. Parní trouba vaří zdravě a lehce

V dějinách lidstva jsou důležité okamžiky, které ovlivnily zásadním způsobem chod lidstva, a pak jsou i méně nápadné momenty, o kterých se v hodinách dějepisu neučí, ale vděčíme jim za mnohé. Třeba takové pečení chleba. Od využití horkých kamenů se posunulo k efektivním pecím a dnes si můžete výborný oběd připravit i v parní troubě.

Parní trouba se řadí k těm novějším kuchyňským spotřebičům, i když princip se od počátku nemění. Správná teplota, rovnoměrné pečení a účinnost jsou klíčem ke křupavé kůrčičce, kterou mají všichni tak rádi.

Zdravější už to být nemůže

V parní troubě se připravují zdravé pokrmy téměř samy. Přirozenou chuť jídla ocení labužníci, kteří rádi experimentují a nenechají si ujít žádnou příležitost k otestování novinek. Především ale bude pomocníkem při zdravém vaření. Nedochází v ní k degradaci cenných látek, zachovávají se nutriční hodnoty a potraviny budou dobře stravitelné.
Jakákoliv tepelná úprava obírá potraviny o prospěšné látky, pára však jen v minimální míře. Suroviny jsou pouze zahaleny v páře, která na ně ně působí svou teplotou a cenné látky tak zůstávají uvnitř.

Pára se do trouby dostává prostřednictvím generátoru. Vždy je potřeba naplnit zásobník, aby mohlo vzniknout její potřebné množství. Zachytávají se na něm ale nečistoty, proto se musí pravidelně čistit a utírat, aby byl stále ve stoprocentním stavu a neomezovala se jeho životnost a výkon.

Parní trouba se řadí k těm novějším kuchyňským spotřebičům, i když princip se od počátku nemění. Správná teplota, rovnoměrné pečení a účinnost jsou klíčem ke křupavé kůrčičce, kterou mají všichni tak rádi.

Připravíte celé menu

Na stůl nejdřív naservírujete lehký předkrm, poté rybu s bramborami a zeleninovou přílohou a na závěr ovocný dezert. Všechno se dá připravit v parní troubě zdravě a lehce. S různými programy si poradí začátečníci a spokojení budou i ti, kteří se v kuchyni obrací s letitými zkušenostmi.
Prostor trouby se plní pára bez tlaku o teplotě od 30°C do 100°C a suroviny mohou být připravovány v přednastavených programech. Nemusíte si tak lámat hlavu s tím, jaká je nejhodnější teplota pro zeleninu - stačí stisknout tlačítko.

Nevzdávejte se kůrčičky, vytvoří ji horkovzdušná kombinace

První modely parních trub byly jednoduché a bylo jasné, že k dokonalosti ještě něco chybí. To vyřešila kombinace s horkovzdušnou troubou. Povrch jídel byl díky páře vláčný, což ale není vždy vhodné. Proto se začal využívat horký vzduch podobně, jako v běžné troubě. Tato kombinace už vedla k vytvoření lahodné kůrky. Ceněné je to nejen při přípravě masa, ale i pro dezerty a lákavěší vzhled zeleniny.
Neměla by chybět v kuchyni vegetariánů a těch, kteří si zakládají na zdravé stravě. Skvěle se v ní připravují jídla pro děti, která by neměla být příliš kořeněná ani tučná.

Podle čeho se orientovat?

  • Hlavní rozdíl mezi parními troubami je v umístění zádobníku na vodu. Ten se nachází buď přímo v troubě nebo mimo její prostor, odkud je pak pára vháněna do trouby
  • Pořídit samostatnou parní troubu už se dnes moc nevyplatí. Kromě horkovzdušné trouby se kombinuje třeba i s grilem.
  • Vhodnou možností je nastavení střídání intervalů pro přidávání páry.

Těžko srovnávat nesrovnatelné. Každý spotřebič je určen k jinému účelu a jejich funkce jsou odlišně. Představa, že jeden spotřebič nahradí druhý, je mylná.

Parní trouba místo mikrovlnné? Rozhodně ne

Těžko srovnávat nesrovnatelné. Každý spotřebič je určen k jinému účelu a jejich funkce jsou odlišně. Představa, že jeden spotřebič nahradí druhý, je mylná.
Hlavní přednost mikrovlnné trouby spočívá v rychlém ohřevu pokrmu. Parní trouba je zase ceněna pro svou schopnost maximálního uchování živin. Kompromisem může být ale kombinovaná trouba, která by měla splnit požadavky i těch nejnáročnějších.
Chuť surovin se v parní troubě nemění.

Jak na vaření v parní troubě

V pyramidě ideálního složení potravy zabírá nejvíce místa zelenína. Připravou v parní troubě si udrží charakteristickou chuť, takže ji není třeba tolik dochucovat solí a dalším kořením. Problematická zelenina, jako je květák, fazolové lusky nebo růžičková kapusta se stane pro mnohé snesitelnější přílohou.
V parní troubě připravíte rýži, vajíčka, knedlíky i šťavnaté bifteky.
Do zdravé kuchyně patří ryby, na kterých si po přípravě kombinující vaření v páře a horkovzdušné troubě pochutnáte jako ve špiškové restauraci.
Parní trouba se ale neomezuje jen na využití páry. Připravíte v ní grilované pokrmy, které se už na našich stolech zdomácněly.

Vařte zdravě podle moderních trendů. Pára připraví řadu dobrot, navíc v kombinaci s horkovzdušnou troubou se budete moci těšit na nové chutě!

  • přirozené chutě nepotřebují tolik soli, koření a dochucovadel
  • mezi programy figuruje také možnost samostatné horkovzdušné trouby
  • čištění vnitřního prostoru není složité, protože na stěnách nic neulpívá

Slyšeli jste o infrapečení?

Zbystřit by měli všichni masožravci, protože infrapečení využijete hlavně při úpravě masa – vepřověho, hovězího, kuřecího, jehněčího,  rostbífu i kachny . Takovou možnost nabízí multifunkční trouby a spočívá v tepelně regulovaném grilování spojeném s cirkulací.

Cílem článku nebylo zapříčinit sbíhání slin, takže pokud se tak stalo, je to jen vedlejší efekt. Vaření v páře je velmi zdravé a to se dnes cení. Jednoduchost přípravy pokrmů a přirozené chutě jsou pak už dalšími plusy, které by mohly převážit misky vah právě na stranu parní trouby.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Pasport stavby – k čemu slouží a proč ho musíte mít i vy

Víte o někom kdo provádi pasportizaci domu v okese Benešov?

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Proměňte staré knihy v originální a okouzlující dekorace

Povalují se vám po knihovně hromady starých knih, u kterých už tak nějak tušíte, že je nikdy neotevřete? Nevyhazujte je, ale proměňte je v okouzlující bytové dekorace, které dodají vašemu interiéru šmrnc a osob...