Trvalá udržitelnost v kuchyni: Nulový odpad i šetrné ekologické přípravky

Kácení deštných pralesů, úbytek orné půdy nebo rozšiřování pouští. Ve výčtu podobných ekologických katastrof bychom mohli pokračovat donekonečna. Co s tím ovšem já zmůžu, řekne si asi mnoho lidí. Co si ale nejprve zamést před vlastním prahem? Začít se chovat ekologičtěji je možné totiž už v kuchyni, kterou často používáme dennodenně. A právě tipy na to, jak začít, aby měla trvalá udržitelnost ve vaší kuchyni smysl, najdete v tomto článku.

Trvalá udržitelnost aneb jak šetřit peníze i přírodu zároveň

Trvalá udržitelnost je důležitá nejen pro naši planetu, ale taky pro vaši kapsu. Inspirujte se proto z následujících tipů, které vám pomohou uspořit nejen peníze, ale hlavně chránit zelenost zeměkoule.

Perlátor uspoří vodu

Znáte perlátor? Tahle chytrá věcička je součástí vodovodní baterie, ve které provzdušňuje vodu, čímž šetří její průtok. Kromě toho také omezuje stříkání vody, usměrňuje její tok, zachycuje mechanické nečistoty a omezuje hlučnost. Je to tedy ideální pomocník pro všechny, kteří chtějí ušetřit.

Používejte ekologické přípravky

Tablety do myčky, přípravky na nádobí nebo dezinfekce na kuchyňskou linku. Všechny tyto přípravky jsou nejenže drahé, ale taky nešetrné k životnímu prostředí. Vyrábí se totiž z chemických látek, které jdou po použití do vodovodní kanalizace a dál do přírody. Tím se mohou dostávat do spodních vod a neodvratně ji znehodnocovat. Zajímavou alternativou ke komerčním výrobkům jsou ekologické čisticí prostředky, které na první pohled stojí maličko víc, ale zase vám déle vydrží. Za pokus to tedy určitě stojí.

Vařte ve velkém a ušetřete za energie

Pokud chcete ušetřit na spotřebě energie, pak se vraťte k moudrosti našich předků. Ti vždycky vařili i pekli ve větším, to znamená třeba na dva dny dopředu. Pokud víte, že se u vás bábovka vždycky sní, udělejte hned dvě. To samé platí s obědem, který poslouží stejně dobře i jako večeře.

Zeleninu omývejte v misce

Máte ve zvyku vše omývat pod tekoucí vodou? Chyba, přicházíte tak o hodně vody. Proto si vždy napusťte velkou misku vodou a brambory, mrkev nebo třeba ředkvičky v ní jemně vykartáčujte. Zbylou vodu pak použijte na zalévání.

A s tím souvisí další tip, jak šetřit s vodou. Kolikrát se vám stane, že k obědu napustíte velký džbán vody, který se nevypije? Pak zbylou vodu nevylívejte do dřezu tak, jak jste zvyklí, ale zalijte s ní květiny. Ideální je přebytečnou vodu po celý den schraňovat ve velkém kyblíku a na konci dne ji využít. Je to trošku pracnější, ale o tom právě trvalá udržitelnost je.

Tipy pro trvalou udržitelnost a zero waste - jak využít zeleninu v kuchyni do posledního zbytku

Nulový odpad, anglicky „zero waste" je termínové označení pro maximální využívání potravin v kuchyni. Veškeré odřezky, slupky a další zbytkové části potravin se nevyhazují, ale dále zpracovávají tak, aby byla z potravin využita jejich maximální část. Využíváním maximální části potravin navíc ušetříte nejen peníze, ale hlavně také životní prostředí. Čím více z potraviny spotřebujete, tím méně po vašem zásahu v kuchyni totiž pak zůstane. A my pro vás proto máme několik tipů na to, jak potraviny v kuchyni chytře využívat, aby pro vás spojení trvalá udržitelnost nebyla jen pouhým slovem.

1. Slupky z kořenové zeleniny jako základ na vývar

Zůstává vám v kuchyni obvykle velká hromada odřezků z mrkve, petržele, celeru nebo třeba čerstvé natě celeru? Pak je nevyhazujte, ale použijte je jako základ na silný zeleninový vývar. Zeleninu důkladně omyjte a oloupejte tak, jak jste zvyklí. Slupky dejte spolu s hlavou cibule a kořením do hrnce, zalijte vodou a nechte na nízký stupeň dlouho vařit, aby vznikl táhlý a hutný zeleninový vývar.

Dalším tipem, který nabízí trvalá udržitelnost v kuchyni je zapomenout na škrabku a zeleninu vůbec neloupat. Samozřejmě, že brambory s kusy hlíny se jíst nedají. Ale dají se jen hodně okartáčovat, a pak zkonzumovat. Zelenina si tím uchová veškeré vitamíny přítomné ve slupce a vám tím odpadne nutnost třídění odpadu z vaření.

2. Tip na podzim: Semínka z dýně nevyhazujte

Pokud patříte mezi milovníky dýně, pak bychom u vás na podzim našli v koši nejspíš množství nevyužitých semínek. Příští sezónu je ale nevyhazujte, využít je totiž můžete dvojím způsobem. Dýňová semínka si očistěte, nasušte, schovejte do dalšího roku a využijte při sadbě nových dýní. Případně je posolené nasušte v troubě a pojídejte večer místo nezdravých chipsů.

3. Kefír ze zbylého mléka

Pokud se vám někdy stane, že koupíte tolik mléka, že ho nejste schopní spotřebovat, nezoufejte a nevylévejte ho. Udělejte si z něj kefír, který podávejte k snídani nebo svačině třeba s bramborami na loupačku.

4. Nezralá rajčata naložte

Pěstujete v létě na zahrádce rajčata? A míváte často přebytky zelených plodů, které kvůli krátkému létu nestihnou dozrát? Pak je nevyhazujte, ale správně naložte a konzumujte. Nezralá rajčata sice obsahují jedovatý solanin, ale právě správným naložením se ho jednoduše zbaví.

5. Pečivo nikdy nevyhazujte

Ruku na srdce, kdo z vás nikdy nevyhodil žádní pečivo? Asi by se námi našlo jen málo takových dobrodinců. Přitom naše babičky říkaly, že chléb je boží dar, a přesně tak by se s ním mělo i zacházet. Proto zbylé pečivo nikdy nevyhazujte, ale usušte ho. Pak ho používejte místo krutonů do polévky nebo ho namelte klasicky na strouhanku.

Třídění odpadu a kompostování

A ruku v ruce s nulovým odpadem jde i třídění odpadu a s ním spojené kompostování. Když už se stane, že musíte nějaké potraviny vyhodit, neházejte je hned do koše, ale raději si pořiďte kompost. Klasický kompost patří na zahradu, kde má svoje využití nejen pro hnojení půdy. Pokud bydlíte v bytě, tak ale ani vám není kompostování uzavřené. Kompostér vhodný pro nasazení užitečných žížal si můžete buď koupit pod názvem vermikompostér, případně si ho můžete vyrobit. Rad pro kutily, jak vyrobit domácí kompostér, je na internetu bezpočet.

Pokud jste se tedy rozhodli, že je trvalá udržitelnost v kuchyni to pravé pro vás, možností je spousta. Pořiďte si perlátor, přestaňte škrábat zeleninu a pořiďte si na ni kartáček nebo se pusťte do poctivého třídění odpadu. Možností je celá řada, je jen na vás, jak je využijete!Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Chystáte rekonstrukci bydlení? Přinášíme 5 tipů, na co byste si měli dávat pozor

Při rekonstrukci bytu jsme dávali důraz na co nejpřírodnější materály, kvůli tomu, abychom doma neměli žádné z...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

<a href="sd">wdd</a> [url=ds]sd[/url] [sds](https://google.com) https://google.com

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Máte kopu knih a nevíte kam s nimi? Pořiďte si elektronickou čtečku

Patříte mezi vášnivé čtenáře a knihy se povalují všude po vašem bytě či domě? Už nemáte kam další a další knihy ukládat? Popřemýšlejte nad pořízením elektronické čtečky knihy, která vám ušetří spoustu místa. Mn...

5 důležitých pravidel pro saunování

Plánujete pořízení domácí sauny, nebo pravidelně navštěvujete některá z wellness center? V obou případech byste měli znát základní pravidla pro saunování, díky kterým dosáhnete maximálního účinku z hlediska zdr...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...