Úklid domácnosti zjednoduší robotický vysavač

Úklid, to je činnost, kterou mnozí považují za otravnou a unavující. Není proto divu, že se na trhu objevují výrobky, které mají za úkol v péči o domácnost pomoci, a ušetřit tak volný čas, jehož není nikdy dost. V současné době mezi těmito pomocníky v otázce oblíbenosti vyniká robotický vysavač. Co všechno tento chytrý kousek dokáže a na co se zaměřit při jeho výběru?

Málokdo je nadšený z toho, že po vyčerpávajícím dni plném povinností nebo během chvil, které by měly být naplněny odpočinkem, musí síly či jejich zbytky investovat do uklízení a nemůže se věnovat svým oblíbeným činnostem. Na to asi mysleli vývojáři a vynálezci robotického vysavače, který je schopen sám vysávat koberec nebo čistit podlahu. Stačí provést konkrétní nastavení a odstranit nebo omezit případné překážky v cestě podle toho, co daný robotický vysavač umí.

Jak robotický vysavač funguje?

Robotický vysavač je často popisován jako inteligentní spotřebič. Za toto lichotivé označení může především jeho vybavenost. Robotický vysavač obsahuje programovatelnou řídící jednotkou, která ovládá celý jeho automatický provoz - systematický průjezd místností, a to podle speciálního algoritmu. Ten zajistí, že robotický vysavač by měl být schopen přejet přes čištěný prostor minimálně pětkrát. Jelikož robotický vysavač využívá k chodu akumulátor, nelze od něho očekávat sací výkon v takové síle, jakou se mohou pyšnit klasické druhy vysavače. Účinnost je u robota ovlivněna zejména velikostí, počtem a kvalitou kartáčů, co se nachází na spodní straně konstrukce. Provoz jako takový zajišťuje zmíněná baterie, některé robotické vysavače disponují schopností najet v případě potřeby samostatně do nabíjecí stanice, u jiných je třeba nabíjení obstarat připojením nabíjecího zařízení, nebo přenesením robota do dockovací stanice. Proces kompletního dobití trvá zhruba 2 až 3 hodiny.

Pohyb robotického vysavače korigují senzory a čidla

Mnohým možná vyvstane na mysl otázka, jak je možné, že robotický vysavač nespadne ze schodů, nevrazí do nábytku nebo neublíží domácímu mazlíčkovi. Je to díky tomu, že se o bezpečný chod starají čidla a senzory. Těmi si robotický vysavač "skenuje" okolí a vysávaný prostor. Podle toho pak vyhodnocuje, zda je jeho další jízda možná, nebo by se měl otočit a pokračovat jinde. Některé typy jsou vybaveny tzv. virtuální zdí, kterou lze vymezit prostor, co má robotický vysavač uklízet. Pokud si uživatel nepřeje, aby robot přejížděl otevřenými dveřmi do dalších pokojů, může tuto zeď z neviditelných paprsků sestavit přesně dle svých požadavků. Kvalitní robotický vysavač si také poradí s drobnými překážkami, neměl by ho proto nikterak zastavit práh, přechodové lišty na podlahách či kabely od elektroniky apod.

Robotický vysavač a jeho výkon

Již bylo vzpomenuto, že hodnoty výkonu robotického vysavače není možné s běžnými typy srovnávat, protože princip fungování robotického vysavače spoléhá spíše na otáčky a počet rotačních kartáčů. Robot je tedy spíše jakýmsi sběračem než vysavačem. Každý robotický vysavač by měl obsahovat minimálně jeden hlavní velký rotační kartáč a několik postranních, které mu nečistoty a prach pomáhají vhánět do sacího otvoru, jímž tyto nečistoty putují do sběrné nádobky. Pokud robotický vysavač hlavní kartáč neobsahuje, nebude zpravidla dosahovat dobrých výsledků. S takovými případy je možné se setkat zejména u těch nejlevnějších druhů. Robotický vysavač je dle své vybavenosti určen pro koberce (i s vyšším vlasem), ale i plovoucí podlahy či keramickou dlažbu.

Rozměry a konstrukce robotického vysavače

Při vývoji robotického vysavače je brán ohled na celkovou efektivitu úklidu. Ta nespočívá pouze v samostatném chodu, ale také v možnostech, jaké v rámci uklízení nabízí. Ty se odvíjí mimo jiného i od rozměrů tohoto zařízení, na jejichž základě se robotický vysavač dostane i na méně dostupná místa – například pod postel, pod stůl, pod radiátor a do dalších prostor, kde je manipulace s tradiční hubicí velmi obtížná. Robotický vysavač bývá kulatého tvaru, s přibližnou výškou okolo 10 cm a průměrem 25 až 35 cm.

Jak vybrat robotický vysavač?

Výběr robotického vysavače není vzhledem k široké nabídce trhu snadnou záležitostí. I proto je vhodné zaměřit se na konkrétní parametry, co napoví, zda bude robotický vysavač odpovídat požadavkům, které na něj máte. Dobrým pomocníkem jsou i recenze na robotický vysavač, díky nimž se lze dopátrat informací z praktického využívání. V zásadě se však doporučuje zaměřit se na:

 • rozměry vysavače
 • výdrž a kapacitu baterie
 • počet kartáčů a rychlost otáček
 • schopnost překonávat překážky
 • sací výkon
 • velikost nádoby na prach
 • možnosti nastavení
 • hlučnost
 • druh filtru
 • počet a typ režimů čištění
 • nutnost údržby
 • doplňky a nadstandardní funkce

Kolik robotický vysavač stojí?

Jelikož se se stoupající popularitou robotického vysavače zvyšuje i počet výrobců, kteří na trh dodávají modely těchto spotřebičů, je jasné, že ceny jsou v různorodých hladinách. Konkrétní čísla se odvíjí od vybavenosti a výkonu, který daný typ nabízí. Ty nejlevnější druhy tedy začínají na zhruba 1400 Kč. Osvědčené značky nabízí své produkty od přibližně 4500 Kč. Roboti disponující umělou inteligencí pak začínají na 10 000 Kč.

Robotický vysavač může být pro mnohé splněným snem, protože neoblíbenou činnost, za jakou je vysávání často považováno, zvládnou s nohama na stole při šálku dobré kávy či čaje. Některé druhy robotického vysavače jsou vybaveny i různými praktickými doplňky, například osvěžovačem vzduchu, kdy při provozu vypouští do prostoru vůni. Robotický vysavač se jistě právem zařadil na rozšiřující se seznam pomocníků, co ulehčují život. Je však potřeba vyvarovat se napodobeninám a nekvalitním modelům.

 

 Diskuse k článku

 • Kamila

  21:47 10. 7. 2018 0
  Doporučuji iRobot Roomba 896 (první místo v testu https://www.covybrat.cz/jaky-roboticky-vysavac-vybrat/ ), je opravdu luxusní. Pokud vás zajímá, v jakém stavu vysavač je, můžete se na aplikaci iRobot Home obrátit také. Prozradí vám v podstatě vše důležité. Zjistíte, nakolik je plný sběrný koš, zda nebude třeba vyčistit sběrné kartáče nebo třeba jak dlouho vysavači trval poslední úklid, kolik metrů čtverečních najezdil či kolikrát byla využita funkce „Direct Detect“, která vysloveně vyhledává nečistoty na zemi.
  Aplikace vám dá všechny potřebné informace o historii úklidů, a případné nutné údržbě vysavače či jeho součástí.
  Jediné na co Vás aplikace neupozorní je, že robot se někam schoval a nebo uvízl, v aplikaci máte možnost pouze jeho vyhledání. Ta dobře poslouží zejména ve velkých bytech, kde nemáte robota vždy pod přísným dohledem. Pokud tedy v ložnici zajede pod postel a z nějaké příčiny se pod ní zasekne, jeho hledání by mohlo být na dlouhé lokte. V aplikaci proto naleznete možnost „najít robota“ a on začne vyhrávat 8-bitovou melodii. Abyste ho umlčeli, je pak nutné k němu fyzicky dojít a stisknout tlačítka CLEAN nebo Home.

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Jak se díváte na to, že od nového roku budou účtovat 300 Kč bez DPH za každou odebranou...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Byt

Vyčistěte sítko dřezové baterie. Výsledek poznáte okamžitě

Dřezová baterie patří mezi nejpoužívanější prvky v každé kuchyni. Každým dnem jí protečou jednotky i desítky litrů vody. Častým používáním se opotřebovává nejen její povrch, ale také vnitřní konstrukční prvky, ...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

6 tipů, jak využít dešťovou vodu doma i na zahradě

Ať už zachycujete dešťovou vodu do retenčních nádrží, nebo ji jednoduše svádíte z okapů do plastových sudů, využívejte její potenciál na maximum. Dešťová voda se nejčastěji používá k zalévání zahrady, možností ...

5 důvodů, proč své bydlení zbytečně nepřetápět

Podle průzkumů svá bydlení přetápí velké množství domácností. Zatímco odborníci doporučují přes den vytápěn na teplotu kolem 20-21 °C, u nás mnozí topí na 22 až 24 stupňů. Patříte mezi ně i vy? Zkuste své návyk...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...