5 tipů jak vyčistit plynový sporák

5 tipů jak vyčistit plynový sporák

Čistíte plynový sporák pomocí běžného mycího prostředku, houbičky a drátěnky? Pak vám bude údržba trvat dlouhé minuty a výsledek nebude stát za to.…

I přes velkou oblibu indukčních varných desek patří plynové sporáky k hojně využívaným kuchyňským spotřebičům. Není se čemu divit – dobře se na nich vaří, nádobí rychle ohřejí a vyznačují se i přijatelnými provozními náklady. Když však jde o čištění, nastává problém. Na plynovém sporáku se velmi rychle usadí připálené zbytky jídel a už po pár vařeních vypadá sporák zašle a špinavě. Trápíte se zdlouhavým čištěním a drhnutím plynové varné desky? Přinášíme vám 5 jednoduchých tipů, jak plynový sporák vyčistit bez větší námahy.

Tip 1: Čističe ve spreji si poradí i se silnou vrstvou připálenin

Čistíte plynový sporák pomocí běžného mycího prostředku, houbičky a drátěnky? Pak vám bude údržba trvat dlouhé minuty a výsledek nebude stát za to. Pro čištění plynového sporáku doporučujeme používat speciální čističe ve spreji, které jsou přímo určené pro čištění plynových spotřebičů. Na mřížku i celý prostor sporáku stačí látku ze vzdálenosti několik desítek cm nastříkat, nechat pár minut působit a následně setřít bez drhnutí.

Při velmi silném znečištění bude potřeba celý proces několikrát zopakovat. Mastnota a připáleniny však brzy samy povolí, aniž byste museli při škrábání zbytků přijít o všechny nehty na rukou. S chemickými čističi však manipulujte opatrně a dbejte na dobré odvětrávání místnosti. Vdechování chemických sloučenin nebo jejich kontakt s pokožkou může způsobit zdravotní komplikace.

Tip 2: Vyzkoušejte čištění s parním čističem

Pokud se chcete vyhnout používání agresivních chemikálií, sáhněte po parním čističi, který má v domácnosti multifunkční využití. Ruční parní čističe dokážou odstranit i hrubší nečistoty, navíc se dostanou i do těžko přístupných míst. Při čištění hadrem nebo houbičkou často zůstanou ve spárách a rozích zapečení zbytky a mastnota. Ruční parní čistič vyžene nečistoty i z těchto prostorů.

Doporučujeme však čistit pravidelně, aby vrstva usazenin nebyla příliš velká. Špína by pak povolovala jen velmi pomalu. Parní čističe jsou vhodné i pro alergiky a osoby s citlivou pokožkou, protože povrch čistí jen pomocí neškodné vodní páry.

Tip 3: Plynové hořáky čistěte v uzavřeném sáčku

Plynový sporák se skládá z několika dílčích částí, které se dají demontovat a vyčistit odděleně. Kromě mřížky jde také o plynové hořáky, které se často znečistí jako první. Zašpiněné plynové hořáky ze sporáku vyndejte a vložte do plastového sáčku.

Naplňte jej silným čističem na plynové sporáky. Aby byl účinek co nejsilnější, sáhněte po přípravcích s vysokým obsahem čpavku. Sáček pak pečlivě uzavřete a přemístěte na dobře větrané místo, ideálně ven (na zahradu, balkon či terasu). Čpavek má silný dráždivý zápach, který by vás mohl při uložení ve vnitřních prostorách velmi dráždit. Další den sáček opatrně otevřete a s nasazenými rukavicemi hořák vyndejte. Opláchněte jej proudem vody a vložte zpátky do sporáku. Uvidíte, že bude vypadat jako nový.

Tip 4: Vyzkoušejte jedlou sodu, ocet nebo sůl

Pokud není plynový sporák extrémně zanesený a umaštěný, jeho čištění zvládnete i bez použití chemie. Ve většině případů stačí sáhnout po běžných kuchyňských prostředcích. Svůj účel splní jedla soda, kuchyňská sůl i ocet. Stačí nanést na houbičky a postupně vtírat do znečištěného povrchu. Na zamaštěné plochy můžete jedlou sodu nasypat a nechat chvíli působit. Poté jednotlivé části plynového sporáku dočistěte vlhkou houbičkou.

Tip 5: Ucpané trysky vyčistěte tenkou jehlou

Nezapomeňte, že součástí plynových sporáků jsou také trysky, kterými plyn proudí. I ty se mohou zanést a zašpinit. Ucpané trysky pak způsobují pomalé vaření a snižují výkon sporáku. Doporučujeme jednou za čas použít tenkou jehlu a trysky s ní opatrně protáhnout. Zbavíte se tak prachu a sazí, které mohou výkon varné desky snižovat.

Abyste měli s údržbou plynového sporáku co nejméně starostí, čistěte jej pravidelně. Odstraňování silné vrstvy připálenin a starého oleje zabere nějaký čas i při použití agresivního čističe. Když už se pustíte do čištění varné desky, vrhněte se i na další spotřebiče a vybavení domácnosti. Přečtěte si související články:

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...