Bydlení jako v Americe. Jsou americké domy dobrou volbou?

Bydlení jako v Americe. Jsou americké domy dobrou volbou?

Z filmů a seriálů odehrávajících se v amerických městech a maloměstech je zná každý – kouzelné domy, v nichž je snadné představovat si pohodový život. V našich zeměpisných šířkách na ně často nenarazíte. Začínají se však stavět o něco více, než v předchozích letech. Důvodem je rychlá výstavba, úspora nákladů i netradiční vzhled, který v našich podmínkách upoutá pozornost.

 


Žádný seriál a film se bez takových kulis neobejde – idylické domy s velkými předzahrádkami vypadají opravdu krásně. A tak není divu, že po nich zatoužil nejeden Evropan. Jenže – hodí se vůbec do našich podmínek?

Americký dům – jaký je?

Život v amerických domech se netěší zrovna pozitivní pověsti. Ale je k tomu vůbec nějaký pádný důvod, když nejdražší položkou při pořizování bydlení, bývá pozemek? Samotná stavba se pak příliš neprodraží. Stejně jako následný provoz je poměrně levná. Americké domy upoutají pozornost už jen svým vzhledem, protože od evropského typu se liší na první pohled a jsou tak atraktivní alternativou. Staví se stylem, který se za poslední desetiletí téměř nezměnil: na betonové patky dosedá dřevěná konstrukce tvořená plechem a sádrokartonem. Jako izolace se používá skelná vata. Zkušený stavař nyní určitě pokrčil rameny, protože taková skladba rozhodně není ideální – při špatném provedení láká hmyz a jiné nezvané hosty (s čímž mívají majitelé bohaté zkušenosti).
Pořízení amerického domu však není drahé a vyplatí se i v našich podmínkách. Navíc s použitím moderních materiálů mnohé starosti odpadají.
 

Zajímavosti o americkém bydlení
  • v Americe téměř neznají vícegenerační bydlení
  • doma se příliš nezdržují, proto na stavbu domu nehodlají plýtvat prostředky
  • často se stěhují, proto dům musí být hlavně praktický
  • americké domy - dřevostavby by rozhodně neměly být vzorem co do použitých materiálů, tak technologií (vše už je modernější a vyspělejší)

 

Proč čerpat inspiraci zrovna v USA

Nejeden stavitel by střelhbitě odpověděl, že tam raději inspiraci nebrat vůbec. Zastaralé technologie a postupy už v současnosti nepatří mezi vyhovující. Lepší variantou je pátrat po modernějších možnostech, kterých je při současním rozmachu dřevostaveb spousta. Zdrojem nápadů tak mohou být americké domy hlavně v architektuře, vybavní či úpravě okolí.

Americký dům a vybavení

Vybavení v americkém stylu – americká lednice

Jaké je nejvíce charakteristické vybavebí kuchyní v zámoří? Jsou to takzvané americké lednice, které jistě znáte. Velké dvoudveřové kombinované chladničky bývají dominantním prvkem kuchyní. Kromě uchování čerstvých potravin umí však i jiné věci.
Kupříkladu je není třeba manuálně odmrazovat. Speciální elektronický a diagnostický systém má chlazení pod neustálou kontrolou .

První dvoudvéřová americká lednice byla vyrobena v Chicagu v roce 1947. Velkokapacitní chladničky (někdy označovány také jako chladící skříně) postupně nacházely místo nejen v restauracích a bistrech, ale také v domácnostech.
Tyto lednice jsou dostupné i u nás. Nejvíce pochybností vzbuzuje jejich velikost, přeci jen naplnit je dá zabrat (mohou mít objem až přes 400 litrů). Jejich šířka je minimálně dvojnásobná, než u běžné lednice a dvoje dvířka se otevírají do stran.
Jenže ony neslouží jen k uchovávání potravin, umí toho víc. Bez otevírání dveří jsou k dispozici dávkovače ledu a vody. Poutavě pak působí osvětlení amerických chladniček, které ocení zejména ti, kdo se k lednici vypravují v noci.

Pro a proti pořízení americké lednice:
Americká lednice se vyplatí v případě, že jste majíteli velké kuchyně, kde pro ni bude dostatek prostoru, a kde je více členů domácnosti. Ti tak mohou mít zásoby na delší dobu. Pro malé domácnosti třeba jen se dvěma či třeny členy jsou takové prostory jen stěží využitelné.
 

Americký dům přináší svým obyvatelům velké množství prostoru

Proč pořídit (nebo naopak proč raději nepořizovat) americkou lednici:

  • nabízí spoustu prostoru i pro velká balení potravin
  • mají obvykle řadu hi-tech prvků a praktických funkcí (teplotní alarm, funkce rychlého chlazení, digitální displej, možnost nastavené různé teploty v různých zónách atd.)
  • kladem je i moderní a stylový vzhled
  • jejich cena je vyšší, než u běžných lednic
  • jsou prostorově náročnější (důležitý je dostatek prostoru na obou stranách pro pohodlný přístup k oběma polovinám dveří)
  • s jejich velikostí souvisí větší spotřeba energie

Americké domy jsou obrovské a disponují tak velkým obytným prostorem, proto je třeba upravit je na české poměry, kde stačí stavby o něco skromější i vzhledem nákladům na zajištění fungování takové stavby. Architektura amerických domů je tak nezaměnitelná, že v našich podmínkách budou nepřehlédnutelné i v menším provedení.
Stejně jako jsou pro Ameriku charakteristické velké domy, patří do jejich kuchyní i velké lednice, do nichž se snadno uloží zásoby pro velkou rodinu. Zkrátka - velikost Ameriky se projevuje i v bydlení, které však může být pro Evropany v mnoha směrech inspirativní.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Dobrý den, Emilie. Podle Feng Shui je vhodné umístit kompostér do oblasti zvané Gen, což odpovídá sektorům sev...

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Prosím o radu, kam umístit v zahradě podle Feng Shui (bagua) kompostér. Předem děkuji.

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Řeřicha vyroste za pár dnů. Sklizeň bude bohatá

Zkoušeli jste někdy pěstovat řeřichu? Je to snadné, rychlé, a to hlavní – můžete si kdykoli dopřát pořádnou porci čerstvých bylin. Přečtěte si, proč a jak řeřichu pěstovat.

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Využijte chytré technologie i ve své zahradě

Moderní technologie nás obklopují na každém kroku a proměňují nejen naše domovy, ale i zahrady. Napadlo vás, že můžete pomocí chytrých řešení ušetřit čas a energii také péči o svůj venkovní prostor?

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

Korálová barva – jak ji využít v interiérovém designu

Korálová barva přináší do interiérů teplou a svěží atmosféru. Dokůže oživit snad každý prostor. I proto je v posledních letech mezi interiérovými designéry stále oblíbenější. V následujícím článku vám ukážeme, ...