Domácí výtah pro úspěšné zdolání pater pro seniory nebo imobilní osoby

Domácí výtah pro úspěšné zdolání pater pro seniory nebo imobilní osoby

Osobám, pro které představují schody nepřekonatelnou překážku, pomáhají každý den domácí výtahy a schodišťové plošiny. Patra s jejich pomocí zdolají senioři i invalidní osoby, pro něž by se jinak jednalo o velkou nepříjemnost. Ve veřejných budovách jsou běžné, ale vybavit jimi můžete i schody v rodinném nebo bytovém domě.


Domácí výtah pro snazší pohyb nahoru i dolů

Vyjít jedno patro do schodů s nákupem? Sejít ke dveřím otevřít návštěvě? Pro ty, kdo se denně potýkají somezením pohybových schopností, nepříjemná potíž. Jsou tu však domácí výtahy, které pomáhají v překonávání těchto všedních překážek. Mezi patry se pak kromě domácích výtahů objevují i schodišťové výtahy, které k fungování nepotřebují tolik prostoru a jejich instalace je jednodušší.

Populace stárne, lidé se dožívají vyššího věku a problém přizpůsobení bydlení se tak stává podstatným.

Dostatek místa pro domácí výtahy do rodinných domů

Výtahy potřebují pro své fungování hodně místa. To bývá hlavní problém při jejich zřizování domácích výtahů ve starších domech. Určující je proto technické řešení zařízení. Výtahy fungují na hydraulickém nebo trakčním systému. Osobní hydraulické výtahy, ve srovnání s výtahy pohaněnými elektřinou, vynikají nízkou pořizovací cenou, variabilním umístěním strojovny a tichým provozem. K pohybu směrem dolů nepotřebují elektrickou energii a jsou tak relativně úsporné. Lanový výtah znamená rámus, kterého se při použití hydrauliky není třeba se obávat.

Osobní lanový (elektrický) výtah, tedy domácí výtah bez strojovny, funguje díky třecímu kotouči. Montují se do samostatné výtahové šachty nebo ocelové konstrukce. Strojovna může být soušástí šachty, případně se zřizuje jako samostatný prostor.

Domácí výtah vybírejte podle pohonu, dveří a kabiny

Pro každý prostor je třeba vlastní řešení. Pohodlný pohyb mezi patry zajišťuje vhodně vybraný pohon výtahu, komfort pak dveře a výtahová kabina. Jeden vstup nebo průchozí kabina? Tvrzené lamino, bezpečnostní sklo, tahokov nebo ocelový plech? O správné volbě výtahu se poraďte raději s odborníkem, který kromě zásadních otázek poradí i s doplňkya detaily. Nepodceníte tak ani správné osvětlení, vybavení kabiny či design.

Výhodná hydraulika a další možnosti domácího výtahu

Do rodinných domů se hodí spíše hydraulické systémy. Na stejném pricipu fungují také doporučované plošiny. Hydraulické čerpadlo nutné pro jejich pohon je možné umístit i dovzdálenějších místností, a přesto bude vše spolehlivě fungovat.

  • Lanový systém výtahu je praktický hlavně pro velké výtahy, u menších domácích ztrácí smysl. Setkat se můžete ještě s dalšími systémy: řetězovým, lanovým nebo šnekovým. Všechy patří mezi elektrické a usnadňují pohyb mezi patry v různých typech objektů.
  • Řetězový systém výtahu se používá ve vysokých šachtách, kde výtah obsluhuje mnoho pater. O chod se stará systém kladek navíjených na buben nebo převažovaných závažím. Co se ušetří na provozních nákladech, vynakládá se na zajištění bezpečnosti.
  • Šnekový výtah využívá k pohybu tyče, které pohybem unáší kabinu výtahu. Pracuje tiše, za což si ale oproti ostatním připlatíte. Strojovnu je potřeba umístit blízko výtahu.

 

Pohodlné schodišťové výtahy jako schodišťové sedačky

Strmé schody v inteiéru nebo vysoké schody u vstupních dveří pomůže seniorům nebo invalidům překonat schodišťový výtah. Známý je hlavně z veřejných instirucí, kde se stal běžnou součástí úřadů nebo zdravotnických zařízení.

Na plošinu se pohodlně vstupuje i vjíždí invalidním vozíkem. Bývá většinou vybvena sedákem a mnoha madly pro jistotu při stoupání. Instalace je možná na všechny typy schodišť, protože moderní zpracování si poradí i s točitým schodištěm.

Schodišťová plošina nevyžaduje zásadnějěí stavební úpravy. Instalace není složitá, využívá se pouze kotvení do schodů nebo zdiva na jedné ze stran schodů. Délka dráhy i její zatočení se přizpůsob téměř každému schodišti. Podmínkou je jedině šířka schodišťového ramena, která musí být alespoň 120 cm.

Ve sklopeném stavu nezabírá plošina mnoho místa a lehce se ovládá všem osobám. K tomu slouží velkoplošná snadno dosažitelná tlačítka nebo dálkový ovladač. Narozdíl od výtahu se tlačítku musí držet stisknuté po celou dobu pohybu. Některé plošiny svým designem navíc velmi připomínají výtahy. Méně náročné normy ale umožňují snadnější a levnější pořízení. Cen schodišťového výtahu se pohybuje kolem 80 000 Kč.

Cenová dostupnost domácích výtahů

Přeprava menšího počtu osob a nízký počet zastávek jsou hlavními složkami ceny domácích výtahů. To dělá zaříení levnější, než je tomu u jiných staveb. Souvisí s tím ale omezené ovládání a rychlost pohybu.

Vedle základních verzí, jež se pořízují hlavně účelově, jsou v nabídce ještě luxusní a atypická provedení. Vše závisí samozřejměna finančních možnost, a to i hlučnost výtahu. Zatímco ty nejlevnější varianty uslyšíté při každém pohybu, hydraulické výtahy se strojovnou vzdálenou až 10 metrů od výtahu, se takových nepříjemností není důvod obávat.


Pohodlné bydlení pro všechny generace bez bariér: 

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Zatočte se zaschlými kapkami na skle sprchového koutu

Máte v koupelně sprchový kout a už vás přestávají bavit nevzhledné bílé skvrnky, které se tvoří po zaschnutí kapek vody? Poradíme vám, jak proti nim preventivně bojovat a jak je odstranit, když už se na skle sp...

Čeká vás zateplení domu? Nepodceňujte tloušťku izolace

Moderní izolační materiály dokážou výrazně snížit tepelné ztráty budovy. Aby však byl jejich účinek dostatečný, musí být zvolena odpovídající tloušťka izolantu. A právě v tom mnozí ve snaze ušetřit chybují. Poj...

7 tipů, jak ušetřit za energie chytrým zařízením domácnosti

Provoz domácnosti tvoří podstatnou položku ve výdajích a každým rokem se tato částka zvyšuje. S blížícím se významným zdražením je každá úspora energií vítaná. Podělíme se s vámi o 7 tipů, které vás mohou inspi...

Byt

Tipy, jak pěstovat chilli doma v květináči

Pěstování pálivých chilli papriček je opět v kurzu. Protože se jim daří i doma v květináči, můžete s pěstováním začít kdykoliv. Za pár měsíců sklidíte první plody a až nasbíráte zkušenosti, s klidem se pustíte ...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...