Dřevěná fasáda vypadá jedinečně

Dřevěná fasáda vypadá jedinečně

Originální fasáda, díky které na první pohled nikdo nerozezná, že se nejedná o dřevostavbu. Dřevěná fasáda se stala znovu trendem, avšak nejen kvůli svému jedinečnému vzhledu. Výborně totiž izoluje, což se v době zvyšování cen energií náramně hodí. Že máte dřevěnou fasádu ale poznáte i přes léto, kdy naopak do domu nepropouští teplo a klimatizace může být zapnuta jen na nižší výkon.
 

Kromě pěkného vzhledu musí dřevěná fasáda splňovat i další kritéria: odolnost proti větru, dešti a dalším klimatickým vlivům nebo mechanickému poškození. Zohlednit přitom musíte nadmořskou výšku, v níž bude fasáda použita, místo a další kritéria včetně účelu, k němuž budova slouží.

Jak vypadá dřevo na fasádu

Nejčastěji používané dřevo má formu palubek, lze ale použít i hranoly nebo jiná prkna. Na druhu příliš nezáleží, lze použít dřeviny různé barvy, struktury, kresby i kvality. Zásadní roli ale hraje profil a formát, protože jiný je potřeba při obkládání vertikální, další zase při horizontálním připevňování. Vlákna mohou mít směr svislý, vodorovný nebo diagonální. Kromě vzhledu se liší i ve způsobu odvodu vody, což může být někdy problém v případě nekvalitně provedeného diagonálního uspořádání. 

  • dávejte pozor na spáry
  • tloušťku dřeva vybírejte minimálně 20 milimetrů
  • vhodnější jsou úzké lamely (70 – 80 milimetrů), silné se hodí do podmínek, kde se během roku často vyskytuje silný vítr (max. 120 - 140 milimetrů)

dřevěná fasáda 

Dřevěná fasáda z borovice i exotických dřevin

Na výběr máte z dřevin vyžadujících  povrchovou úpravu, druhé pak už další úpravy nevyžadují.Ty jsou momentálně žádanější, protože ve své základní podobě jsou velmi odolné a chlubí se dlouhou životností. Do této skupiny patří například sibiřský modřín, červený cedr,  ipe, bangkirai, jatoba, massaranduba, teak a dřeva, jež mají thermo úpravu. Postupem času a vlivem vnějších podmínek po čase dřevo mění vzhled.

Povrchová úprava pak znamená ošetření dřeva oleji, skrze které ale dokáže dýchat a jen zvýrazní přirozený vzhled, jenž se ani po letech nemění. Z levnějších variant se nemusíte obávat využít  českou klasiku: borovici a smrk.
Dřevěná fasáda má velkou výhodu v tom, že je provětrávaná. Její životnost záleží na mnoha ohledech: na správné instalaci, kdy je potřeba pohlídat vhodnou vlhkost, dále pak na přirozené vlhkosti, schopnosti odolávat škůdcům a dřevokazným houbám, záleží i na montáži a kvalitě spojovacích prvků. 

V procesu přípravy je ale potřeba počítat i s protipožárním opatřením. Nejúčinnějším řešením je používání úzkých profilů s nízkou hustotou. To je však v rozporu s trvanlivostí a funkčností fasády, takže ve spolupráci s odborníky je třeba najít vhodný kompromis.

Líbí se vám tradiční designové fasády? Kromě dřevené úpravy můžete svůj dům sladit třeba ve stylu cihly. V dnešní době je trendem využívat přírodní a klasické materiály, ne vždy je to však z hlediska ceny nebo funkce výhodné. Pěknou fasádu vytvoříte např. s termopanely BELAN, které jsou zároveň plnohodnotnou izolací pro zateplení domu. Jádro tvoří tvrdá polyuretanová pěna, vnější strana termpanelu ze stlačeného betonu pak dodá originální vzhled vašemu domu. 

Fasáda z termopanelů BELANDiskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Dobrý den, Emilie. Podle Feng Shui je vhodné umístit kompostér do oblasti zvané Gen, což odpovídá sektorům sev...

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Prosím o radu, kam umístit v zahradě podle Feng Shui (bagua) kompostér. Předem děkuji.

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Řeřicha vyroste za pár dnů. Sklizeň bude bohatá

Zkoušeli jste někdy pěstovat řeřichu? Je to snadné, rychlé, a to hlavní – můžete si kdykoli dopřát pořádnou porci čerstvých bylin. Přečtěte si, proč a jak řeřichu pěstovat.

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Využijte chytré technologie i ve své zahradě

Moderní technologie nás obklopují na každém kroku a proměňují nejen naše domovy, ale i zahrady. Napadlo vás, že můžete pomocí chytrých řešení ušetřit čas a energii také péči o svůj venkovní prostor?

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

5 tipů, jak zútulnit pokoj pro hosty

Také chcete, aby se návštěvy u vás cítily jako doma? Pokud máte samostatný pokoj pro hosty, čtěte dá. Připravili jsme pro vás 5 tipů na jednoduché proměny, díky kterým vytvoříte útulnou atmosféru Ale pozor, při...