Dřevo do krbu – pro který druh se rozhodnout

Dřevo do krbu – pro který druh se rozhodnout

Pořídili jste si do domu nebo na chalupu krbová kamna? Pokud si chcete užívat pohodu a vytvořit krásnou atmosféru jako z romantického filmu, musíte pro to něco udělat. O krb se dobře starejte a hlavně používejte kvalitní dřevo. Pokud vyberete správné dřevo do krbu, ušetříte si spoustu starostí s čištěním, špatným rozhoříváním nebo vystřelováním uhlíků.

Krbové dřevo musí být vyschlé

Výběr správného druhu dřeva pro topení v krbu je důležitý. Mnohem důležitější ale je, aby bylo krbové dřevo vyschlé. V opačném případě nebude hořet ani sebekvalitnější dřevina s vysokou výhřevností. Velká část tepla se totiž využije na odpaření nasáklé vlhkosti, tepelné ztráty ale nejsou jediným problémem.

Pokud budete topit vlhkým dřevem, počítejte s uvolňováním dýmu a zanášením ohniště. Při hoření se totiž vytváří dehet, který ucpává komín a snižuje životnost krbových kamen. Nemáte-li dostatek suchého krbového dřeva, raději dejte přednost dřevěným briketám. Někteří prodejci dřeva nabízí i vyschlé a naštípané dřevo. Dejte ale pozor, aby vám nenamoklo. Pak byste jej museli sušit znovu.

Sušení krbového dřeva

Dřevo do krbu by mělo mít ideálně 15 až 20% vlhkost. Dřevo musí schnout 2 až 3 roky na dobře větraném místě pod přístřeškem. Pokud si chcete být jisti, že je dřevo před topením dostatečně vyschlé, pořiďte si speciální vlhkoměr. Má jehly, které se do dřeva zabodnou, přístroj pak hodnotu ihned zobrazí na displeji.

špalek v krbových kamnech

Výběr dřeva podle druhu

Výběr krbového dřeva je předmětem diskuzí již řadu let. Některé dřeviny hoří delší dobu, jiné mají větší výhřevnost. Důležité je najít ideální poměr mezi kvalitou a cenou.

  • Dubové dřevo – nejoblíbenější a nejpoužívanější. Je tvrdé, hoří pomalu a vytváří krásné ohnivé jazyky. Dub se skladuje dva roky na otevřeném místě a další 1 až 2 roky má vysychat pod přístřeškem. Teprve pak je vhodný na otop.

  • Jasanové, bukové dřevo – pro topení v krbu se obzvláště hodí. Kromě dobré výhřevnosti a dlouhé doby hoření vyniká na rozdíl od dubu rychlým vysoušením. Ihned po naštípání se uskladní na suché místo a po 2 letech je vhodný na topení.

  • Měkké dřevo z listnatých stromů – bříza, kaštan, vrba, lípa nebo akát jsou listnatné stromy, které mají měkké dřevo. Rychle hoří, vytváří hezké plameny, u některých druhů však dochází k vystřelování uhlíků a popílku. Měkké dřevo je perfektní na zátop. Někteří také doporučují při nákupu krbového dřeva pořídit směs tvrdého a měkkého a vhodně kombinovat.

  • Měkké dřevo z jehličnanů – nákup dřeva z jehličnatých stromů je lákavý. Dřevo ze smrku nebo borovice totiž patří k nejlevnějším druhům dřevin. Pro topení v krbu se ale příliš nehodí. Jednak rychle hoří, jednak způsobuje časté nepříjemné vystřelování uhlíků a kvůli obsažené pryskyřici zanáší krbová kamna. Pokud nechcete mít s čištěním komínu a krbu starosti a jeho životnost je pro vás důležitá, dřevu z borovice a smrku se raději vyhýbejte.

Jak vybrat dřevo do krbu

Jaké dřevo nepoužívat

Pro topení v krbu nepožívejte lakované, chemicky ošetřené nebo znečištěné dřevo. Používáním nekvalitního dřeva rozhodně neušetříte. Servis spojený s čištěním komínu i prostoru ohniště je nákladný, v nejhorších případech je potřeba vyměnit celou krbovou vložku. Proto do krbu přikládejte jen čisté vyschlé (ideálně tvrdé) dřevo a bude vám sloužit po řadu let.  

Diskuse k článku

  • Vojta Nový

    10:13 26. 3. 2018 0
    Dřevo je vhodné skladovat v suchu, aby dobře vysychalo. Vhodné je použít dřevník s přístřeškem.

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...