Dřevostavby - na co myslet při výběru zhotovitele?

Dřevostavby - na co myslet při výběru zhotovitele?

V souvislosti s růstem zájmu stavebníků o nový dřevěný montovaný dům roste na trhu v ČR také počet společností nebo jednotlivců, které se výstavbou dřevostaveb zabývají. Jedná ale se mnohdy o firmy, které s dřevostavbami teprve začínají a učí se, jak se to vůbec dělá. Nemají odpovídající know-how, neznají technické normy, slovo parozábrana nebo parobrzda nikdy neslyšeli a pojem tepelný most je pro ně naprosto neznámý. Tyto firmy, většinou bez historie, odpovídajících znalostí, zkušeností a certifikátů, se snaží prosadit tím, že Vás oslní ve své nabídce velmi nízkou cenou za dům.

Zde ale platí, stejně tak jako u většiny výrobků a služeb, že to co je levné, nemusí být kvalitní. Když si koupíte paštiku za pět korun, tak máte zpočátku radost, že jste v obchodě ušetřili. Pak ale doma zjistíte, že Vám paštika vůbec nechutná a nezbývá nic jiného než ji vyhodit do koše. V tomto případě je Vaše ztráta relativně malá. Když si ale koupíte levný a nekvalitní dům, budete mít radost z nízké ceny jenom velmi krátkou dobu. Někdy to bývá doba, která ani nepřekročí termín dokončení Vašeho domu. Znám mnoho investorů, kteří se nechali garážovou resp. nespolehlivou firmou ve fázi výběrového řízení oslnit super nízkou cenou, a když pak stavba domu kolabovala, protože zhotovitel neuměl ani připevnit sádrokartonové desky na strop, museli firmu během montáže vyhnat a obrátit se na někoho jiného, kdo jim dům dodělá v odpovídající kvalitě a v požadovaném termínu.

Někdy se také stává, že „garážová" firma Vám udělá atraktivní cenovou nabídku na dům, ale potom, v průběhu výstavby, Vám cenu postupně navyšuje, protože v původní nabídce zapomněli nacenit parapety, okapy nebo se mezi tím zvýšily ceny izolací nebo střešní krytiny atd. a Vy to musíte doplatit. Firem, které zákazníkům nejsou schopny nabídnout odpovídající, ani ze zákona stanovenou resp. normovanou kvalitu, je na trhu čím dál víc a Vy jako potencionální zákazník (objednatel) resp. zájemce o novou kvalitní nízkoenergetickou dřevostavbu se v tom většinou nejste schopen sám zorientovat.

Nechte si poradit, jak na dřebostavby

Jednou z činností, kterou Asociace dodavatelů montovaných domů dělá, je bezplatné poradenství pro zájemce o novou dřevostavbu.

V poslední době se na mne obrátila řada potencionálních investorů, kteří mne žádali o nějaký obecný návod (kuchařku), jak mají při výběru budoucího dodavatele (zhotovitele) své nové dřevostavby postupovat? Protože nikde doposud takový návod neexistoval, pokusil jsem se sepsat několik zásad resp. doporučení, která by měl zájemce o novou dřevostavbu při výběru dodavatele (zhotovitele) svého domu zohlednit:

1.) Kolik firma realizovala dřevostaveb?

Jak je firma dlouho na trhu a kolik již postavila domů? Zde doporučuji, aby měla firma úspěšně realizováno minimálně 10 – 20 domů. Současně si prověřte historii firmy např. tak, že se podíváte na její zápis v obchodním rejstříku.

2.) Reference dodavatele dřevostavby

Reference - nechejte si od budoucího zhotovitele předložit seznam a kontakty na min. 5 - 10 zákazníků, kterým firma dům již postavila a zeptejte si jich, jak byli s dodavatelem spokojeni a jak se jim v domě bydlí?

3.) Nechte si deklarovat zákonné požadavky na dřevostavbu

Nechejte si předložit certifikáty, které firma na výstavbu dřevostaveb získala, tj. zda Vám může firma předložit statické posouzení, tepelně technické posouzení, prokázání požární odolnosti (bezpečnosti) apod. Prověřte si, jakým způsobem má zhotovitel Vašeho budoucího domu deklarovány tyto vlastnosti. Firma by měla deklarovat, že splňuje minimálně zákonné požadavky na výstavbu, které jsou uvedeny např. na webu Technického a zkušebního ústavu stavebního

4.) Akustika dřevostavby

Důležitým parametrem kvalitní dřevostavby je její správné akustické řešení. Čím je konstrukce lehčí, tím je dosažení normami předepsaných akustických parametrů složitější. Prověřte si, jak bude zhotovitel Vašeho domu řešit akustiku tj. zvukovou a kročejovou neprůzvučnost.

5.) Jednotliví dodavatelé materiálů dřevostavby

Nechejte si předložit seznam dodavatelů materiálů, se kterými firma spolupracuje (např. na konstrukční dřevo, tepelné izolace, desky na opláštění stěn, okna a dveře, topení apod.). Podle toho, jaké používá firma materiály, se dá také odhadnout kvalita Vašeho budoucího domu.

6.) Konstrukce obvodové stěny dřevostavby

Nechejte si předložit konstrukci (skladbu, řez) obvodové stěny a zjistěte, jakou tloušťku má dřevěná rámová konstrukce, jak silné jsou izolace, zda je tam parozábrana nebo parobrzda a hlavně, jaký má stěna jako celek koeficient prostupu tepla? Ten by se měl u kvalitní konstrukce obvodové stěny nízkoenergetického domu pohybovat kolem 0,15 W/m2.K.

7.) Montáž dřevostavby

Ověřte si, kdo bude Váš dům nejenom vyrábět, ale také montovat. Kvalita montáže, zejména zvládnutí detailů, je u dřevostavby snad ještě důležitější než výroba konstrukce nebo stavebních dílců. Montážní firma by měla prokázat taky své zkušenosti a kompetence z úspěšně realizovaných montáží minimálně 10 domů.

8.) Blower Door Test

Zjistěte, zda firma dělá u svých domů tzv. Blower Door Test (test neprůvzdušnosti obálky budovy) popř. jiné zkoušky. Zde jde o to, jak je firma schopna Vám garantovat kvalitu své montáže. Renomované firmy poskytují záruku na nosnou konstrukci domu až 30 let.

9.) Nejnižší cena dřevostavby není vše!

Důrazně Vám nedoporučuji, abyste měli při výběru dodavatele domu jako rozhodovací kritérium na prvním místě pouze nejnižší cenu. Příliš nízká cena téměř vždy znamená nízkou až nedostatečnou kvalitu.

10.) Smlouvu o dílo je i u realizace dřevostavby potřeba znát předem

Nechejte si předložit předem text (vzor) smlouvy o dílo. Zde také poznáte, jakou má firma úroveň, jakou poskytuje záruku na nosnou konstrukci a na ostatní výkony.

Často se zájemci o novou dřevostavbu hovořím a říkám jim: „Pokud si chcete nechat postavit kvalitní dřevostavbu, kde budete mít jistotu, že budete spokojeni, doporučuji Vám, obrátit se na některého ze členů ADMD, protože tyto firmy jsou certifikované podle Dokumentu národní kvality." To neznamená, že firmy, které nejsou sdruženy v ADMD jsou všechny špatné, ale jistota pro Vás, že stavba bude provedena kompetentně a budou dodrženy všechny platné normy a předpisy, je u členů ADMD vyšší.

Pokud bude jako potencionální investor resp. zájemce o kvalitní dřevostavbu chtít získat kompetentní informace, jak máte při výběru zhotovitele svého budoucího domu postupovat, můžete se na mne resp. na Asociaci dodavatelů montovaných domů obrátit. Sídlo a kancelář ADMD se nachází v Brně na Bauerově ulici 10 (vedle brány č. 10 BVV) v areálu Národního stavebního centra EDEN 3000. Zde si také mohou zájemci o kvalitní dřevostavbu prohlédnout vzorové domy několika osvědčených výrobců. Areál brněnského Stavebního centra je otevřen denně od 10 do 18 hodin a v každém vzorovém domě jsou na setkání s Vámi připraveni zkušení stavební poradci.

Ing. Vratislav Blaha, CSc.
předseda ADMD
www.admd.cz

dřevostavby_4 Diskuse k článku

  • Dalibor Střítecký

    12:58 3. 3. 2016 0
    Při objednávání čehokoliv se snažím být obezřetný a raději si i drobnosti nechávám potvrdit písemně. Takže nechat si předložit text smlouvy o dílo u realizace dřevostavby rozhodně můžu jenom doporučit. Je lepší celé věci věnovat energii předem, než potom řešit následky problémů.

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Jak na výběr oken

Za mě dobrých 5 typů pro někoho kdo se v oknech neorientuje. Ještě bych si dovolil podotknout, že bych si důkl...

Postavte si gabionový plot. Montáž zvládnete sami

Dobrý den,

tloušťka 30 cm by neměla být problém. Protože ale bude plot poměrně vysoký, měl byste použít st...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Pokud bych za současných podmínek plánoval změnu dodavatele, tak by to pravděpodobně byl...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Černá v koupelně dodá pocit luxusu

Černá je odjakživa synonymem luxusu, elegance a vkusu. Tato barva nevypadá dobře jen v šatníku, ale i jako součást bytového designu. Koupelnovým prostorám dopřeje nejen elegantní a sofistikovaný vzhled, ale tak...

Byt

Naplánujte si kuchyni chytře

Stojíte mezi čtyřmi zdmi, které mají tvořit hranice kuchyně a přemýšlíte, jak by měla nakonec vypadat? Ať už zařizujete kuchyni zcela novou, nebo tu stávající jen rekonstruujete, základem všeho je plánování kuc...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Období táboráků: Připravte si ohniště, které má styl

Zapomeňte na tradiční ohniště vyskládané z kamenů. Moderní ohniště může být nejen praktické, ale také hezké na pohled. Pokud chcete na zahradě vytvořit místo, které se stane centrem letních večerů, máme pro vás...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

Chytrá svítidla dokážou měnit barevné spektrum podle denní doby

Biorytmy, naše vnitřní hodiny, jsou zásadní pro naše pohodlí a produktivitu. Studie ukazují, že správné osvětlení v průběhu dne dokáže přímo ovlivnit kvalitu spánku, náladu a celkový energetický stav. Chytrá sv...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...