Dřevostavby - na co myslet při výběru zhotovitele?

Dřevostavby - na co myslet při výběru zhotovitele?

V souvislosti s růstem zájmu stavebníků o nový dřevěný montovaný dům roste na trhu v ČR také počet společností nebo jednotlivců, které se výstavbou dřevostaveb zabývají. Jedná ale se mnohdy o firmy, které s dřevostavbami teprve začínají a učí se, jak se to vůbec dělá. Nemají odpovídající know-how, neznají technické normy, slovo parozábrana nebo parobrzda nikdy neslyšeli a pojem tepelný most je pro ně naprosto neznámý. Tyto firmy, většinou bez historie, odpovídajících znalostí, zkušeností a certifikátů, se snaží prosadit tím, že Vás oslní ve své nabídce velmi nízkou cenou za dům.

Zde ale platí, stejně tak jako u většiny výrobků a služeb, že to co je levné, nemusí být kvalitní. Když si koupíte paštiku za pět korun, tak máte zpočátku radost, že jste v obchodě ušetřili. Pak ale doma zjistíte, že Vám paštika vůbec nechutná a nezbývá nic jiného než ji vyhodit do koše. V tomto případě je Vaše ztráta relativně malá. Když si ale koupíte levný a nekvalitní dům, budete mít radost z nízké ceny jenom velmi krátkou dobu. Někdy to bývá doba, která ani nepřekročí termín dokončení Vašeho domu. Znám mnoho investorů, kteří se nechali garážovou resp. nespolehlivou firmou ve fázi výběrového řízení oslnit super nízkou cenou, a když pak stavba domu kolabovala, protože zhotovitel neuměl ani připevnit sádrokartonové desky na strop, museli firmu během montáže vyhnat a obrátit se na někoho jiného, kdo jim dům dodělá v odpovídající kvalitě a v požadovaném termínu.

Někdy se také stává, že „garážová" firma Vám udělá atraktivní cenovou nabídku na dům, ale potom, v průběhu výstavby, Vám cenu postupně navyšuje, protože v původní nabídce zapomněli nacenit parapety, okapy nebo se mezi tím zvýšily ceny izolací nebo střešní krytiny atd. a Vy to musíte doplatit. Firem, které zákazníkům nejsou schopny nabídnout odpovídající, ani ze zákona stanovenou resp. normovanou kvalitu, je na trhu čím dál víc a Vy jako potencionální zákazník (objednatel) resp. zájemce o novou kvalitní nízkoenergetickou dřevostavbu se v tom většinou nejste schopen sám zorientovat.

Nechte si poradit, jak na dřebostavby

Jednou z činností, kterou Asociace dodavatelů montovaných domů dělá, je bezplatné poradenství pro zájemce o novou dřevostavbu.

V poslední době se na mne obrátila řada potencionálních investorů, kteří mne žádali o nějaký obecný návod (kuchařku), jak mají při výběru budoucího dodavatele (zhotovitele) své nové dřevostavby postupovat? Protože nikde doposud takový návod neexistoval, pokusil jsem se sepsat několik zásad resp. doporučení, která by měl zájemce o novou dřevostavbu při výběru dodavatele (zhotovitele) svého domu zohlednit:

1.) Kolik firma realizovala dřevostaveb?

Jak je firma dlouho na trhu a kolik již postavila domů? Zde doporučuji, aby měla firma úspěšně realizováno minimálně 10 – 20 domů. Současně si prověřte historii firmy např. tak, že se podíváte na její zápis v obchodním rejstříku.

2.) Reference dodavatele dřevostavby

Reference - nechejte si od budoucího zhotovitele předložit seznam a kontakty na min. 5 - 10 zákazníků, kterým firma dům již postavila a zeptejte si jich, jak byli s dodavatelem spokojeni a jak se jim v domě bydlí?

3.) Nechte si deklarovat zákonné požadavky na dřevostavbu

Nechejte si předložit certifikáty, které firma na výstavbu dřevostaveb získala, tj. zda Vám může firma předložit statické posouzení, tepelně technické posouzení, prokázání požární odolnosti (bezpečnosti) apod. Prověřte si, jakým způsobem má zhotovitel Vašeho budoucího domu deklarovány tyto vlastnosti. Firma by měla deklarovat, že splňuje minimálně zákonné požadavky na výstavbu, které jsou uvedeny např. na webu Technického a zkušebního ústavu stavebního

4.) Akustika dřevostavby

Důležitým parametrem kvalitní dřevostavby je její správné akustické řešení. Čím je konstrukce lehčí, tím je dosažení normami předepsaných akustických parametrů složitější. Prověřte si, jak bude zhotovitel Vašeho domu řešit akustiku tj. zvukovou a kročejovou neprůzvučnost.

5.) Jednotliví dodavatelé materiálů dřevostavby

Nechejte si předložit seznam dodavatelů materiálů, se kterými firma spolupracuje (např. na konstrukční dřevo, tepelné izolace, desky na opláštění stěn, okna a dveře, topení apod.). Podle toho, jaké používá firma materiály, se dá také odhadnout kvalita Vašeho budoucího domu.

6.) Konstrukce obvodové stěny dřevostavby

Nechejte si předložit konstrukci (skladbu, řez) obvodové stěny a zjistěte, jakou tloušťku má dřevěná rámová konstrukce, jak silné jsou izolace, zda je tam parozábrana nebo parobrzda a hlavně, jaký má stěna jako celek koeficient prostupu tepla? Ten by se měl u kvalitní konstrukce obvodové stěny nízkoenergetického domu pohybovat kolem 0,15 W/m2.K.

7.) Montáž dřevostavby

Ověřte si, kdo bude Váš dům nejenom vyrábět, ale také montovat. Kvalita montáže, zejména zvládnutí detailů, je u dřevostavby snad ještě důležitější než výroba konstrukce nebo stavebních dílců. Montážní firma by měla prokázat taky své zkušenosti a kompetence z úspěšně realizovaných montáží minimálně 10 domů.

8.) Blower Door Test

Zjistěte, zda firma dělá u svých domů tzv. Blower Door Test (test neprůvzdušnosti obálky budovy) popř. jiné zkoušky. Zde jde o to, jak je firma schopna Vám garantovat kvalitu své montáže. Renomované firmy poskytují záruku na nosnou konstrukci domu až 30 let.

9.) Nejnižší cena dřevostavby není vše!

Důrazně Vám nedoporučuji, abyste měli při výběru dodavatele domu jako rozhodovací kritérium na prvním místě pouze nejnižší cenu. Příliš nízká cena téměř vždy znamená nízkou až nedostatečnou kvalitu.

10.) Smlouvu o dílo je i u realizace dřevostavby potřeba znát předem

Nechejte si předložit předem text (vzor) smlouvy o dílo. Zde také poznáte, jakou má firma úroveň, jakou poskytuje záruku na nosnou konstrukci a na ostatní výkony.

Často se zájemci o novou dřevostavbu hovořím a říkám jim: „Pokud si chcete nechat postavit kvalitní dřevostavbu, kde budete mít jistotu, že budete spokojeni, doporučuji Vám, obrátit se na některého ze členů ADMD, protože tyto firmy jsou certifikované podle Dokumentu národní kvality." To neznamená, že firmy, které nejsou sdruženy v ADMD jsou všechny špatné, ale jistota pro Vás, že stavba bude provedena kompetentně a budou dodrženy všechny platné normy a předpisy, je u členů ADMD vyšší.

Pokud bude jako potencionální investor resp. zájemce o kvalitní dřevostavbu chtít získat kompetentní informace, jak máte při výběru zhotovitele svého budoucího domu postupovat, můžete se na mne resp. na Asociaci dodavatelů montovaných domů obrátit. Sídlo a kancelář ADMD se nachází v Brně na Bauerově ulici 10 (vedle brány č. 10 BVV) v areálu Národního stavebního centra EDEN 3000. Zde si také mohou zájemci o kvalitní dřevostavbu prohlédnout vzorové domy několika osvědčených výrobců. Areál brněnského Stavebního centra je otevřen denně od 10 do 18 hodin a v každém vzorovém domě jsou na setkání s Vámi připraveni zkušení stavební poradci.

Ing. Vratislav Blaha, CSc.
předseda ADMD
www.admd.cz

dřevostavby_4 

Diskuse k článku

  • Dalibor Střítecký

    12:58 3. 3. 2016 0
    Při objednávání čehokoliv se snažím být obezřetný a raději si i drobnosti nechávám potvrdit písemně. Takže nechat si předložit text smlouvy o dílo u realizace dřevostavby rozhodně můžu jenom doporučit. Je lepší celé věci věnovat energii předem, než potom řešit následky problémů.

Zatočte se zaschlými kapkami na skle sprchového koutu

Máte v koupelně sprchový kout a už vás přestávají bavit nevzhledné bílé skvrnky, které se tvoří po zaschnutí kapek vody? Poradíme vám, jak proti nim preventivně bojovat a jak je odstranit, když už se na skle sp...

Čeká vás zateplení domu? Nepodceňujte tloušťku izolace

Moderní izolační materiály dokážou výrazně snížit tepelné ztráty budovy. Aby však byl jejich účinek dostatečný, musí být zvolena odpovídající tloušťka izolantu. A právě v tom mnozí ve snaze ušetřit chybují. Poj...

7 tipů, jak ušetřit za energie chytrým zařízením domácnosti

Provoz domácnosti tvoří podstatnou položku ve výdajích a každým rokem se tato částka zvyšuje. S blížícím se významným zdražením je každá úspora energií vítaná. Podělíme se s vámi o 7 tipů, které vás mohou inspi...

Byt

Tipy, jak pěstovat chilli doma v květináči

Pěstování pálivých chilli papriček je opět v kurzu. Protože se jim daří i doma v květináči, můžete s pěstováním začít kdykoliv. Za pár měsíců sklidíte první plody a až nasbíráte zkušenosti, s klidem se pustíte ...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...