Fasádní barva: jakou vybrat, aby vynikla vzhledem i vlastnostmi

Fasádní barva: jakou vybrat, aby vynikla vzhledem i vlastnostmi

Při pohledu na fasádu svého domu si říkáte, že je nejvyšší čas pustit se do její rekonstrukce a realizace nového nátěru? Během výběru fasádní barvy musíte řešit jak vlastnosti materiálu, tak volbu odstínu. Barva fasády je to první, co při pohledu na dům uvidíte, a tak výrazným způsobem ovlivňuje její styl a dojem. Při správné volbě fasádní barvy můžete povýšit design domu na mnohem vyšší úroveň, stejně tak jej můžete totálně pokazit. Přečtěte si, jak zvolit dobrou fasádní barvu, která vynikne vzhledem i vlastnostmi.

Chcete změnit vzhled budovy? Obraťte se na úřady

Pokud plánujete proměnit vzhled svého domu a sáhnout po naprosto odlišném odstínu, obraťte se na stavební úřad. V opačném případě by se mohlo stát, že by vám brzy po provedení stavebních úprav přišla výzva, abyste barvu fasády změnili, nebo dali do původního stavu. To je důležité zejména u památkově chráněných budov. V takovém případě musíte s památkáři projednat všechny úpravy včetně volby materiálu.

U klasických domů, na které se nevztahuje památková ochrana, může klást stavební úřad požadavek na barevnost fasády. Například v zástavě rodinných domů s bílou fasádou by mohlo být problematické umístění domu s křiklavě modrou nebo třeba červenou fasádou. Pokud navštívíte stavební úřad a pro jistotu se na požadavky zeptáte, nic tím rozhodně nezkazíte.

U památkově chráněných budov může být rekonstrukce fasády komplikovaná

Fasádní barva musí do daného prostoru zapadat

Fasádní nátěr musí na vašem domu vyniknout. S tím samozřejmě úzce souvisí postup při výběru vhodného odstínu. Snažte se odstín volit tak, aby odpovídal stylu vašeho domu. Máte-li zahradu, snažte se fasádu sladit s její barevností. Myslete na to, že fasáda bude jinak vypadat během slunečného dne, jinak za deštivého počasí a úplně jinak v noci za umělého osvětlení.

Pokuste se tón volit tak, aby fasáda vynikla za jakýchkoliv světelných podmínek. Odstín fasádního nátěru nevybírejte izolovaně, ale s ohledem na okolí. Například světle modrá fasáda může vypadat poutavě v přímořské destinaci, do typického českého prostředí se však příliš nehodí.

Křiklavě modrá barva? Do českého prostředí spíše ne.

Vyberte fasádní nátěr, který odolá vlivům počasí

Při výběru fasádního nátěru zohledněte i klimatické podmínky ve vaší lokalitě. Platí, že čím více v dané oblasti prší, sněží a je vyšší vlhkost, tím by měl být fasádní nátěr kvalitnější. Myslete na to, že po nějaké době fasádní barva zesvětlá a mírně změní svůj odstín. Chcete-li fasádu ve světlém odstínu, dejte si pozor, aby po nějaké době nezesvětlal až příliš. Dobrou volbou je sáhnout po odstínu o stupeň sytějším. Při výběru konkrétního materiálu myslete také na náročnost údržby. Ptejte se, jak moc je nátěr náchylný na zašpinění a jakým způsobem lze čistit.

Pozor na tmavé tóny fasádních nátěrů

Pokud si libujete v tmavých odstínech a láká vás fasáda v černých nebo tmavě hnědých tónech, buďte na pozoru. Tmavé odstíny totiž způsobí rychlejší prohřátí. V domě s černou fasádou tak může být během léta i o několik stupňů vyšší teplota než v domě s bílým nátěrem. Kromě toho, že tmavé fasádní nátěry přehřívají budovu, přináší mnohem větší zátěž pro zateplovací systém. Obecně se doporučuje využívat tmavé odstíny jen jako doplňující a ozvláštňující prvek na fasádě. Tmavá barva by přitom neměl v ideální případě zabrat více než 10 % plochy fasády.

Luxusní dům s fasádou v nadčasové bílé a šedé

Zaměřte se na luminiscenční referenční hodnotu

Při srovnávání fasádních nátěrů bezpochyby narazíte na parametr luminiscenční referenční hodnoty. Jedná se o údaj, který vyjadřuje stupeň odrazu barevného tónu mezi černý (0) a bílým (100) bodem. Prakticky se jedná o světelnost, tedy vlastnost barvy, kterou vnímáme jako rozjasňující složku daného odstínu. Fasádní nátěr pak vnímáme buď jako tmavý, nebo světlý.

Platí, že v případě minerálních, silikonových či silikátových omítek by měla být luminiscenční referenční hodnota (HBW) alespoň 25, v případě omítek z umělých pryskyřic minimálně 30. Odstíny pod těmito hodnotami jsou příliš tmavé, a tedy vhodné spíše jako prvek dekorační.

Čtěte také: Barvou roku 2020 je modrá

Vypůjčte si vzorník barev

Než se definitivně rozhodněte pro konkrétní odstín fasádního nátěru, vypůjčte si vzorník. Přiložte jej k zařizovacím předmětům a zkoumejte, jak na vás působí v průběhu dne. Budete-li mít vzorník barev v ruce, získáte jedinečnou možnost zjistit, jestli se vám odstín líbí na slunci, ve stínu nebo třeba večer při umělém venkovním osvětlení. Myslete také na to, že fasádní nátěr vybíráte na mnoho let dopředu. Dejte proto přednost neutrálním barvám a odstínům, které jen tak nevyjdou z módy. Pokud dáte přednost trendovým barvám, je velké riziko, že vás třeba už za rok omrzí.

Zaměřili jsme se především na to, jak postupovat při výběru vhodného odstínu fasádního nátěru a na co si dát pozor. Přečtěte si pokračování článku, ve kterém se podrobněji zaměříme na výběr fasády s ohledem na typ materiálu.

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

DRUHY FASÁDNÍCH BAREV

Přečtěte si další články o fasádách:Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Dobrý den, Emilie. Podle Feng Shui je vhodné umístit kompostér do oblasti zvané Gen, což odpovídá sektorům sev...

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Prosím o radu, kam umístit v zahradě podle Feng Shui (bagua) kompostér. Předem děkuji.

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Řeřicha vyroste za pár dnů. Sklizeň bude bohatá

Zkoušeli jste někdy pěstovat řeřichu? Je to snadné, rychlé, a to hlavní – můžete si kdykoli dopřát pořádnou porci čerstvých bylin. Přečtěte si, proč a jak řeřichu pěstovat.

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Využijte chytré technologie i ve své zahradě

Moderní technologie nás obklopují na každém kroku a proměňují nejen naše domovy, ale i zahrady. Napadlo vás, že můžete pomocí chytrých řešení ušetřit čas a energii také péči o svůj venkovní prostor?

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

5 tipů, jak zútulnit pokoj pro hosty

Také chcete, aby se návštěvy u vás cítily jako doma? Pokud máte samostatný pokoj pro hosty, čtěte dá. Připravili jsme pro vás 5 tipů na jednoduché proměny, díky kterým vytvoříte útulnou atmosféru Ale pozor, při...