Vypěstujte si lahodné microgreens

Jak pěstovat mikrobylinky a pro které se rozhodnout

Pěstování mikrobylinek je v posledních letech velkým trendem i u těch, kteří s pěstováním bylin nebo zeleniny nemají žádné zkušenosti. Důvody jsou jasné – pěstování je snadné a možné kdekoliv, sklízet pak budete už za pár dnů až týdnů. Chcete-li se do tajů pěstování mikrobylin také pustit, čtěte dál. Poradíme, pro jaké rostliny se rozhodnout a jak při pěstování postupovat.

Co jsou to mikrobylinky

Mikrobylinky neboli microgreens jsou mladé rostliny různých druhů zeleniny. Sklízí se už ve chvíli, kdy vyrostou jejich první listy. S oblibou se používají v kuchyni jako ozdoba salátů, ingredience do pomazánek nebo lehký snack.

Microgreens se často zaměňují s klíčky, které se také pěstují ke konzumaci. Od nich se však liší – protože se sklízí přímo listy, považují se za zeleninu. Podle typů mohou dorůstat 2 až 15 cm a daří se jim téměř kdekoliv. Vypěstujete si je na okenním parapetu, balkoně i kuchyňské lince.

Čtěte také:

Hydroponie: zelenina, ovoce a bylinky dostupné díky pěstování z roztoků

Pěstování rajčat na balkoně krok za krokem

Eukalyptus: důležité rady pro pěstování, využití oleje

Microgreens - chutná a na pohled krásná zelenina

Jak správně pěstovat microgreens

Pěstování mikrobylinek není žádná věda, je však třeba dodržet pár základních pravidel. Pokud s pěstováním teprve začínáte, doporučujeme pořídit starovací set, který obsahuje substrát a další pěstitelské pomůcky. Chcete-li se do pěstování vrhnout vlastními silami, postupujte v těchto krocích:

1. Naplňte květináč hlínou

Pořiďte si menší květináč s otvory ve dně a naplňte jej hlínou. Vrstva může mít jen pár centimetrů, je ale důležité, aby se do ní vešel celý kořínek bylinky. Hlínu utlačte a zvlhčete vodou.

2. Zasaďte semínka

Do hlíny zatlačte semínka mikrobylinek. Nebojte se sázet nahusto, aby byla sklizeň bohatá. Chcete-li urychlit zakořenění, můžete před výsadbou semínka na pár hodin namočit do vody.

Místo květináčů můžete použít i plastové misky s otvory ve dně

3. Semínka překryjte a zatižte

Po zasazení semínka lehce zalijte, ale dejte pozor, aby se nevyplavily. Potom je překryjte a plastovou lahví či jiným předmětem zatižte. Po 3 až 4 dnech květináč odkryjte.

4. Mikrobylinky pravidelně zalévejte

V průběhu růstu nevyžadují bylinky žádnou zvláštní péči. Stačí je pravidelně zalévat. Hnojení není nezbytné. Květináče umístěte na místo, kde je dostatek rozptýleného světla.

5. Pusťte se do sklizně

V závislosti na druhu zeleniny budou bylinky připravené na sklizeň mezi 7. až 14. dnem. Lístky zeleniny odřežte nožem nebo odstříhejte nůžkami.

Jaké mikrobylinky pěstovat

Existuje nespočet rostlin, které jsou vhodné pro pěstování jako microgreens. Mezi chutí i vzhledem oblíbené mikrobylinky patří například máta, hrášek, salát, ředkvička, brokolice, lněná semínka, červená řepa nebo hořčice.

Přečtěte si další články o bylinkách:Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Pasport stavby – k čemu slouží a proč ho musíte mít i vy

Víte o někom kdo provádi pasportizaci domu v okese Benešov?

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Proměňte staré knihy v originální a okouzlující dekorace

Povalují se vám po knihovně hromady starých knih, u kterých už tak nějak tušíte, že je nikdy neotevřete? Nevyhazujte je, ale proměňte je v okouzlující bytové dekorace, které dodají vašemu interiéru šmrnc a osob...